Владикам Синоду єпископів УГКЦ представили соціальну діяльність Церкви у період повномасштабного вторгнення Росії в Україну. З доповідями виступили: владика Василь Тучапець, керівник Відділу соціального служіння УГКЦ, Тетяна Ставнича, президентка Карітасу України, та о. Теодозій Грень, ЧСВВ, протосинкел Апостольського екзархату в Італії.
Владика Василь Тучапець говорив про відповідь Української Греко-Католицької Церкви на потреби постраждалих від війни. Були представлені категорії людей, які постраждали від війни і яким допомагає Церква: вимушено переміщені особи, люди, які залишилися у зоні бойових дій, родини військових, які потребують допомоги, підтримки та уваги зі сторони Церкви. За словами архиєрея, вже розпочалася підготовка до цьогорічного зимового періоду.
«Війна триває, люди продовжують страждати, тож Церква повинна і надалі надавати їм допомогу. Ми закликали і надалі збирати допомогу по всіх наших єпархіях і в Україні, і за кордоном. Важливим є у цьому випадку, щоби передавати допомогу через церковні структури, — чи то через "Карітас", чи то через управління єпархій та екзархатів, — і тоді вона швидко й адресно надходить до людей», — сказав єпископ.
Владика Василь Тучапець звернувся із закликом не припиняти збирати кошти та необхідні засоби для допомоги усім постраждалим від війни в Україні.
За словами Тетяни Ставничої, президентки "Карітасу" України, ця структура є однією із ключових інституцій, що спроможна допомагати тривалий період. Тут є випрацювана системність та ефективний підхід.
Серед реалізованих проектів команди «Карітасу» Тетяна Ставнича згадала про гігієнічні набори, психосоціальний супровід людей через кризові центри, простори, дружні до дитини, де діти могли прийти до себе після травмуючих подій, праця із парафіяльними осередками, волонтерами задля побудови соціальної згуртованості, діалог між різними групами у громаді, допомога людям із ремонтом на деокупованих територіях Київщини, Харківщини та Херсонщини.
«На цій зустрічі із владиками було дуже важливо окреслити теперішні потреби, їхню гостроту, визначити вразливі категорії людей, які потребують нашої уваги, а також вималювати наші кроки на майбутнє», — підсумувала вона.
Завершив представлення соціального служіння УГКЦ о. Теодосій Грень, ЧСВВ, протосинкел Апостольського екзархату в Італії.
«Від Апостольського екзархату в Італії я сьогодні мав нагоду представити два пункти. Перш за все, прозвітувати перед владиками і гостями синодальних засідань, що Апостольський екзархат зробив в благодійній сфері під час повномасштабної війни. Усі 75 священиків, які опікуються 173 громадами в Італії, зорганізувалися для того, щоби підтримати постраждалих від війни як в Україні, так і в Італії. У різних містах Італії — у Мілані, Римі, Брешії, Бергамо, — ми відкрили 11 центрів психологічної допомоги, щоб допомогти людям, які прибувають з різними травмами. Крім цього, я мав нагоду розповісти про великий вантаж, який був відправлений в Україну, — а це понад 430 фур з Апостольського екзархату в Італії. Справді, дуже багато людей долучилося до допомоги Україні. Італійський народ надзвичайно жертвенний, і у співпраці з нашими священниками нам вдалося відправити багато медикаментів, харчів, засобів гігієни та багато іншого. Ми придбали понад 50 карет швидкої допомоги та понад 60 автомобілів для військовослужбовців. Також через наш Антикризовий центр ми підтримали лікарні, клініки, які в часі повномасштабного вторгнення потребували дуже спеціалізованих медпрепаратів та інвентаря, щоб рятувати життя наших захисників. Для прикладу, в одну із лікарень на Хмельниччині ми закупили тут в Італії медикаментів на 405 тисяч євро», — розповів протосинкел Апостольського екзархату в Італії.
У подальших планах - реалізація двох проектів. Йдеться про реабілітаційно-духовний центр, який планують відкрити в Апостольському екзархаті для тих осіб, які, постраждавши від війни, потребують духовної реабілітації.
Другий прект - організація Центру дітей і молоді, який дасть матерям можливість у суботній день працювати. Дітям у цей час запропонують танцювальні гуртки, уроки співу, малювання. Це могло би бути переплетено з лекціями української мови, історії, літератури і, очевидно, уроками катехизації, вважає отець Теодосій Грень.