Created with Sketch.

Сьогодні день св. апостола Андрія Первозваного за григоріанським і новоюліанським календарями

30.11.2023, 08:45

Католицька Церква та більшість Православних Церков вшановують Андрія Первозваного 30 листопада. Церкви, що дотримуються Юліанського календаря, – 13 грудня (із 13-денним запізненням).

Апостол Андрій походив з Віфсаїди, міста на північному березі Галілейського моря. Братом Андрія був Симон Петро. Їхнього батька звали Іван або Йона. Обоє братів активно займалися рибальством та мешкали в Капернаумі.

Андрій був одним із двох учнів Івана Хрестителя, які стали послідовниками Ісуса. Майбутній апостол одразу визнав останнього Месією та привів свого брата Симона до Христа. На основі цієї згадки в Євангелії від Івана візантійська традиція називає Андрія протоклетосом, тобто – Первозваним. І дійсно, Андрій від початку входив до числа найближчих учнів Христа. У всіх євангельських переліках дванадцяти апостолів він згадується у першій четвірці. Та водночас Первозваний не був настільки близький до Ісуса, як Симон Петро чи сини Заведеєві. Тож його не було з ними на горі Тавор під час Преображення Господнього чи на горі Оливковій під час палких молитов Христа.

Святі Андрій і Тома. Картина Джованні Лоренцо Берніні
Джерело фото: The National Gallery

Після Вознесіння Христа Андрій разом з іншими апостолами перебував у Єрусалимі аж до Сходження Святого Духа. Проте далі Святе Письмо нічого не повідомляє нам про нього. Діяння Апостолів зосереджуються на постатях Петра і Павла, а Андрієві послання, навіть якщо й існували, не збереглися та не набули значного поширення в Церкві. Тож про подальший шлях святого мало що відомо. Григорій Назіанин та Єронім Стридонський стверджували, що Первозванний проповідував у Греції. Оріген писав про подорож святого Андрія до Скитії. Більшість житій та апокрифів сходяться в одному – обставинах смерті апостола. Андрій Первозванний був розіп’ятий на хресті в Патрах – грецькому місті на березі затоки Патраїкос.

Розп'яття святого Андрія. Картина Франса Франкена молодшого
Джерело фото: Discover Classical Art

Апостола Андрія українці вшановують по-особливому, оскільки саме його вважають тим, хто приніс християнство на «київські гори». Говорячи про проповідь апостола на «київських горах», посилаються на Нестора-літописця, який у «Повісті врем'яних літ» наче процитував слова апостола Андрія до своїх учнів після того, як апостол заночував з ними на березі Дніпра під горами: “Чи бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, тут буде місто велике, і Бог збудує багато церков”. І благословивши ці гори, як сказано далі, він піднявся на них і поставив хрест.

За словами літописця, це відбулося саме там, де сьогодні побудований Київ. А місце, де стоїть Андріївська церква — начебто саме та гора, на якій апостол Андрій поставив свого хреста. Тому церква була збудована саме там, незважаючи на досить складний ландшафт.

Апостол Андрій у Києві – мініатюра з Радзивілівського літопису
Джерело фото: Вікіпедія

Звісно, літописну легенду не можна назвати доведеним історичним фактом. Багато хто з дослідників, погоджуючись з тим, що апостол таки проповідував на Півдні України, відкидає інформацію про його проповідь «на київських горах» як недостовірну. Зрештою, в тій ж таки “Повісті врем'яних літ”, у розповіді про мученицьку загибель варягів Федора та Івана говориться, що в Руській землі не проповідували ні апостоли, ні пророки. Проте вшанування апостола Андрія як того, хто приніс християнство на територію Русі, стало уже традиційним.

Читайте також: Апостол Святої Русі

Як зазначають богослови, хоч різдвяний піст і називають Пилипівкою, оскільки він починається від свята апостола Пилипа (за сорок днів до свята Різдва Христового), все ж коректніше було б називати його Андріївкою, оскільки літургійно саме свято Андрія відкриває різдвяну тему у богослужіннях. Стихири вечірні цього свята недвозначно вказують нам на зв’язок із народженням Христа. Від свята апостола Андрія починається також традиція співу стихир Предпразненства Різдва при завершенні кожної важливішої літургійної піснетворчості.

В українській культурі є традиції Андріївських вечорниць напередодні свята, які є відголоском давніх запустів перед початком різдвяного посту.

Читайте також
Культура День всіх святих – 1 листопада
30 листопада, 08:50
Культура Сьогодні протестанти відзначають День Реформації
30 листопада, 08:55
Культура Сьогодні вшановують св. Димитрія Солунського
30 листопада, 08:45
Культура Юдеї відзначають свято Сімхат Тора
30 листопада, 12:35