Сонячний годинник на Малій Базиліці у Чернівцях – туристична родзинка міста, яку за власні кошти реставрує чернівчанин. Його називають найстарішим сонячним годинником на Західній Україні, і він привертав увагу всіх, хто приїжджав до Чернівців.
Він і надалі звертатиме на себе увагу, але вже буде відновлений. Цікаво те, що цей сонячний годинник показує саме місцевий, чернівецький час, і так буде й після оновлення. Він показує час, що посередині між часом київським і віденським. На вежі костелу є ще один годинник, який показує київський час.
Сергій Осачук за фахом історик, він – Почесний консул Австрії у Чернівцях. Але зауважує, що не задавався ціллю дослідити історію цього сонячного годинника. Йому важливо найперше, аби ця річ радувала людей своїм гарним виглядом.
- «Реставруватимуть чернівецькі майстри, – додає він. – Також ми спілкувалися і консультувалися із Олексієм Бурнаєвим, експертом зі Львова, який добре знає всі вежеві годинники Чернівців. Роботу майстрів я не підганяю, оскільки терміни не є важливими».
В Україні у багатьох містах є сонячні годинники, але саме стародавні годинники є на будівлях ( переважно на стінах культових споруд) у Західній Україні.
Малій Базиліці у Чернівцях вже більше 200 років. А сонячному годиннику, припускають, не менше 150 років. Є така версія, що начебто колись один з австрійських монастирів передав його на зберігання у костел Воздвиження Всечесного Хреста. Але це – перекази. Як же насправді і коли саме цей сонячний годинних з’явився на фасаді костелу – невідомо.
Світлина Василя Салиги