«Світ Львівської Ставропігії» представили на виставці

01.10.2021, 11:11
Культура
Експонати виставки - фото 1
Експонати виставки
Джерело фото: РІСУ
У Львівському музеї історії релігії 28 вересня відкрили виставку, присвячену 30-літтю відродженню Львівського Ставропігійного братства Андрія Первозваного. За словами директора музею Ореста Мальця, це чи не найстаріша громадська організація в Україні, заснована ще у XV ст. А під час виступів на відкритті нагадали, що певні історичні документи свідчать про перше братство у Львові ще у ХІІІ ст.

Митрополит Львівський ПЦУ Макарій звернув увагу, що і він, і багато людей, які присутні на відкритті, є частиною історії братства.Вони зображені на фото, представлених на виставці. Він пригадав, що за ці 30 років у братства були різні стосунки з клиром УАПЦ через різне бачення розвитку Церкви і ролі мирянства, не раз виникали конфлікти, не раз він чув нарікання священиків. Зараз, за словами владики, братство в першу чергу зосереджене на просвітню і видавничу діяльність.

Владика Макарій одним з перших познайомився з виставкою - фото 79795
Владика Макарій одним з перших познайомився з виставкою

 

Настоятель Успенського храму о. Ігор Бурмило нагадав, що історія відродження браства почалася ще до переходу першої громади з РПЦ до УАПЦ.

За словами нинішнього голови братства диякона Юрія Федіва, організація була заснована у 1989 році, а зареєстрована у березні 1990 року.

"Братство розпочинало діяльність як єдність мирян із священством задля розвитку, розбудови та захисту українського православ’я. Основоположці в особі священиків Володимира Яреми та Ігоря Бурмила, мирян Богдана Рожака, Віри та Святослава Яремів, а пізніше Романа Максимовича, Любові Хмелюк зуміли відродити історичне Успенське Братство, організувати актив, який заснував друкований орган «Успенська Вежа», хор «Ставрос», що й сьогодні є знаними в Україні і світі завдяки активній позиції в суспільстві, започаткувати музичні фестивалі «Прощання з колядою», «Молитву проллю», «Понад Вифлиємом», що гуртують довкола інтелігенцію з України та діаспори.

Не кожна організація має таке потужне колоритне минуле, не кожна має й сучасне насичене життя: відвідини від маленького українського села до Патріархії на Фанарі та супровід братським хором «Ставрос» св. Літургії у церкві св. Миколая у Константинополі", — зазначив дияк. Юрій Федів. Він також зауважив, що через умови пандемії заходи з нагоди ювілею Братства тривають з інтервалом вже другий рік, зокрема, у березні цього року відзначали й 30-ліття братського часопису «Успенська вежа».

Як розповіли у Львівському музеї історії релігії, виставка «Світ Львівської Ставропігії» складається з двох частин. Одна знайомить з історією Львівського ставропігійського братства. Організатори виставили першу хоругву відродженого братства, статут, натрунний портрет братчика, інше. Привертає увагу мідерит італійського майстра Абрагама Гоґенберґа «Вид Львова 1612 року» за малюнком роботи Ауреліо Пассаротті. Це перше друковане зображення Львова. Цікавими є особисті речі священика церкви свв. Петра і Павла у Львові, ініціатора відродження братства отця Володимира Яреми (майбутнього Патріарха Київського і всієї України УАПЦ Димитрія): мантія, кукіль, друкарська машинка, на якій він друкував наукові роботи.

Другу частину виставки становлять експонати, які показують сучасну діяльність Львівського ставропігійного братства. Серед них – матеріали, що розповідають про роботу газети «Успенська вежа». Завдяки братчикам, протягом тридцяти років вона регулярно виходить.

Експонуються афіші братства, зокрема присвячені фестивалю «Прощання з колядою», який засновано 1997 року з ініціативи Патріарха Димитрія. Відвідувач має можливість ознайомитися з інформацією про діяльність хору «Ставрос», побачити сучасні хоругви братств Львова і Львівської області.

Привертає увагу інтер’єр помешкання кінця XVI – початку XVII століть, зокрема стіл-скриня, стільці. Предмети відтворюють побут львівських міщан. Такі речі могли стояти у квартирах братчиків, що тоді було типовим для Львова.

За словами директора музею Ореста Мальця, виставка триватиме довго і кожен бажаючий зможе її відвідати.

Хор 'Ставрос' розпочав урочисте відкриття виставки - фото 79797
Хор "Ставрос" розпочав урочисте відкриття виставки

 

Директор музею Орест Малиць - фото 79796
Директор музею Орест Малиць

 

Митрополит Макарій - фото 79799
Митрополит Макарій

 

о. Ігор Бурмило і диякон Юрій Федів - фото 79808
о. Ігор Бурмило і диякон Юрій Федів

 

Вітання від Львівської ОДА - фото 79798
Вітання від Львівської ОДА

 

Вітання від Львівської облради - фото 79807
Вітання від Львівської облради

 

«Світ Львівської Ставропігії» представили на виставці - фото 79800
Експонати виставки - фото 79801
Експонати виставки

 

«Світ Львівської Ставропігії» представили на виставці - фото 79802
«Світ Львівської Ставропігії» представили на виставці - фото 79803
«Світ Львівської Ставропігії» представили на виставці - фото 79804
Лист прохання призначити о. Володимира Ярему духівником братства - фото 79805
Лист прохання призначити о. Володимира Ярему духівником братства

 

Особисті речі о. Володимира Яреми - фото 79806
Особисті речі о. Володимира Яреми

 

«Світ Львівської Ставропігії» представили на виставці - фото 79809
Фото із зустрічей братських делегацій з Патріархом Варфоломієм ще до створення ПЦУ - фото 79810
Фото із зустрічей братських делегацій з Патріархом Варфоломієм ще до створення ПЦУ

 

«Світ Львівської Ставропігії» представили на виставці - фото 79811
Братські хоругви - фото 79812
Братські хоругви

 

Перша хоругва відновленого братства - фото 79813
Перша хоругва відновленого братства