Created with Sketch.

Теорії змови про коронавірус. Здавалося б до чого тут Московський патріархат?

20.03.2020, 10:38

Світ лихоманить від поширення пандемії коронавірусу COVID-19. Поки уряди закривають кордони та вводять карантини, відправлені у відпустки громадяни нудяться по домах. В мережі вже стало з’являтися чимало фейкових новин про епідемію, а також буйним цвітом розквітла конспірологія.

Європейські дипломати вже заявили, що за поширенням теорій змов щодо коронавірусу стоїть Росія.

В силу професійної діяльності мені час від час приходиться читати засоби масової інформації афілійовані з Московським патріархатом. Так, основний телеграм канал, наближений до УПЦ МП, Правблог опублікував декілька постів, а також зробив декілька репостів, основний зміст яких зводиться до того, що:

  1. Коронавірус був створений штучно.
  2. Від короновірусу отримають вигоду США.
  3. Українська влада тренується, як закривати храми.

Серед посилів є і такі «коронавірус – тест на міцність та істинність віри», «це все спланована акція», «за безцінь скуплять українську землю», «грант на створення коронавірусу отримали в США», «у Чорногорії вірус з’явився після того, як перестали проводити хресні ходи», «в Італії навмисно поширили вірус, щоби зруйнувати її економіку, бо вона має великий держборг» тощо.

Чесно кажучи, я не здивований, що у середовищі УПЦ МП розповсюджують матеріали про теорії змови. Конспірологія, як спосіб мислення, вже давно став невід’ємною частиною медіа-групи цієї церкви. В них то «Томос – це проект американців», то «автокефалія – це шлях до унії». Тому схильність всюди бачити змову вже є достатньо природною для цих інформаційних майданчиків.

На перший погляд це все може здаватися невинним дивацтвом, однак у перспективі це може мати негативні наслідки. Ми вже бачили до чого приводили акції УПЦ МП проти податкових номерів та чіпів. У кінцевому рахунку віряни уражені такими проповідями втрачали довіру до державних інституцій. Пізніше церква включалася до кампаній проти вакцинації. Через що маємо останні роки жахливу епідеміологічну ситуацію та повернення епідемій кору. Ситуація з коронавірусом того ж ґатунку. Якщо розповідати, що пандемія штучна, що вона комусь вигідна і її спеціально запустили – то віряни мимоволі почнуть сумніватися у необхідності дотримуватися засобів безпеки. Почнуть їх порушувати, а це загрожуватиме сильнішому поширенню вірусу.

Чому люди вірять у теорії змов?

По-перше, від невизначенності. Схильність людського розуму шукати всюди ціль та мету має певні психологічні підвалини. Завжди спокійніше, коли розумієш мету того, що відбувається. Оскільки можеш прогнозувати та намагатись контролювати. Коли ж щось відбувається просто так, то людину охоплює страх. Не знаєш чого чікати, до чого готуватися. Тому психологічно комфортніше приписувати комусь джерело якоїсь події, ніж вважати, що вона сталася сама собою.

По-друге, конспірологія розквітає там, де відсутня довіра. Якщо ти не довіряєш ближньому, то легше повіриш, що він плете змову проти тебе. Московський патріархат в Україні, після анексії Криму Росією та початку війни на Донбасі, веде і почуває себе в якості оточеної фортеці. Коли у тебе у сприйнятті навколишки лише вороги ні про яку довіру не йдеться.

Я не знаю чи є організаційний зв’язок між Російською Федерацією та УПЦ МП у плані поширення конспірології навколо коронавірусу. Чи це просто спільний тип мислення в умовах пануючого у цих групах антиамериканізму, антимодернізму та фундаменталізму? Я утримаюся від висновків, щоби самому не стати схожим на конспіролога. Проте іншим варто задуматись чому і для чого УПЦ МП просуває ідеї того, що коронавірус начебто є штучноствореним та комусь вигідний?

Я запрошую фахівців з історії церкви, релігієзнавців, журналістів та аналітиків до дискусії з цього питання, адже усвідомлюю, що однією публікацією це питання не охопиш.

Читайте також
Справедливий мир як втілення правди та правосуддя
20 березня, 14:55
«П’яте Євангеліє» військових капеланів
20 березня, 12:55
Про екуменізм героїв
20 березня, 11:00
Кризовий стан в українському православ'ї: тенденції, виклики та можливі шляхи подолання
20 березня, 10:37