Тисячолітні фрески та мозаїки Софії Київської - в небезпеці

23.01.2022, 10:37
Культура
Тисячолітні фрески та мозаїки Софії Київської - в небезпеці - фото 1
Тисячолітні фрески та мозаїки Софії Київської - в небезпеці. Будь-якої миті в соборі може вийти з ладу обладнання, яке підтримує необхідну температуру та вологість у головному храмі.

Про це повідомляє ТСН.

Система кондиціонування та опалення, яка встановлена ще за часів Сталіна, потребує негайної заміни.

За словами головного інженера Софії Київської Віталія Назаренка, нині зволожувач не працює. І вологість регулюють за допомогою температури, знижуючи або збільшуючи її. Через зношеність обладнання в будь який момент воно може зупинитись. І це загрожує фатальними наслідками.

"Температура в соборі впаде нижче критичної норми. Після цього підуть руйнівні процеси, які в принципі будуть вже не зворотними", - зазначає він.

Необхідну температуру та вологість у храмі контролюють за допомогою спеціальних давачів. Зокрема вимірювача осушування стін. Унікальна розробка Ілона Маска, яка допомагає спорудам Софії не збирати зайву вологу в конструкціях – розповідає директорка заповідника Софія Київська Неля Куковальська. Цей вимірювач подарували меценати.

Софія Київська як живий організм, на який щодня впливає багато чинників, розповідає Неля Куковальська. І його необхідно вчасно лікувати. Для цього французька компанія створила проєкт автоматичного комплексного моніторингу. Він уже пройшов державну експертизу і готовий до втілення. Але на його реалізацію потрібно понад 30 мільйонів гривень.

Заповідник є частиною програми "Велика реставрація" - розповідає міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Цьогоріч на неї в бюджет заклали три мільярди гривень. На Софію - зокрема. Але й розраховувати тільки на державу, натякає Ткаченко, не варто.

Вирішувати проблеми допомагають меценати. Днями їх ушанували в Софії Київській на вечорі подяки.

Щороку в Софії Київській реалізують десятки реставраційних проєктів, а також видавничі, наукові, культурно-мистецькі програми, виставки та фестивалі. У заповіднику сподіваються, що і цього року їм вдасться реалізувати все заплановане.