Успенський (Георгіївський) собор у Каневі зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за державою в особі Міністерства культури та стратегічних комунікацій України з подальшою передачею в оперативне управління Шевченківському національному заповіднику. Це стало можливим завдяки рішенню Господарського суду Черкаської області.
Про це 14 грудня повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.
У Міністерстві наголосили, що протягом останніх 20 років собор незаконно перебував у власності Української Православної Церкви МП. Завдяки системній і наполегливій роботі команди Міністерства культури та стратегічних комунікацій України спільно зі Смілянською окружною прокуратурою Черкаської області вдалося відновити справедливість і забезпечити реєстрацію речових прав та юридичне оформлення повернення пам’ятки у державну власність.
Собор, заснований у 1144 році за кошти Великого князя київського Всеволода Ольговича, пережив безліч історичних випробувань — монголо-татарські навали, руйнування турками та татарами, а також неодноразові відбудови українським козацтвом. У XVIII столітті храм відновили й він став частиною чоловічого монастиря. Місце пам’ятає багато значущих подій української історії. У соборі відбулася панахида за страченим у Львові гетьманом Іваном Підковою, тут відспівували тіло Тараса Шевченка перед його похованням на Чернечій горі.
Ця подія є черговим кроком у боротьбі за відновлення історичної справедливості, - наголосили в міністерстві.
Однак, як РІСУ інформувала, представники УПЦ Московського Патріархату 13 грудня не впустили до Канівського Успенського собору його нових власників.
Питання, кому ж належить цей собор стояло відкритим з 15 серпня 2023 року, коли Смілянська окружна прокуратура скерувала до господарського суду позовну заяву в інтересах держави в особі Міністерства культури та інформаційної політики України до виконавчого комітету Канівської міської ради, Київської митрополії Української Православної Церкви Московського Патріархату про скасування рішення та свідоцтва про право власності, а також державної реєстрації речового права та повернення державного майна – нежитлової будівлі Успенського собору в Каневі по вул. Героїв Небесної Сотні, 62.