Міський голова Боярки Олександр Зарубін вдався до нестандартного кроку: після звільнення Київщини від російських окупантів провів пряму зустріч з головами релігійних організацій Московського Патріархату.
Про це повідомляє Свобода ФМ.
Мета – досягнення єдності православних у юрисдикції Православної Церкви України, що, як відомо, має Томос Вселенського Патріархату про автокефалію.
Проте до консервативної частини московського священства несподівано приєднався місцевий депутат від партії «Європейська Солідарність» Сергій Ірклієнко.
Сергій Ірклієнко є керівником одного з державних закладів Боярки, на території якого й функціонує храм Московського Патріархату.
Зазначається, що мер міста Олександр Зарубін мав зустрічі з представниками російського духовенства, які здійснюють Богослужіння на території Боярської ОТГ, Однак, на його пропозицію дослухатися до людей, які прагнуть приєднатися до ПЦУ, отримав категоричну відмову.
Не збирається порвати з «русскім міром» і настоятель храму Винесення Чесних Древ Хреста Господнього Андрій Бондарук, яким опікується депутат від «Європейської Солідарності» Петра Порошенка пан Ірклієнко.
«Ви мені кажете, що у нас Московський Патріархат. Я вам хрест ложу – у нас не МП. Що вам ще потрібно? – заявив священнослужитель Андрій Бондарук. – У нас з 1990 року не було Московського Патріархату. Тому що Московський Патріархат юридично поширюється на Москву і на Московську область».
Храм Винесення Чесних Древ Хреста Господнього розташований на території Українського центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства. Його очолює Сергій Ірклієнко. Місцеві впевнені, Ірклієнко зі своїм авторитетом міг би переконати громаду порвати з «русскім міром» і спокійно приєднатися до ПЦУ. Тим більше, він представляє політичну силу, чий лідер Петро Порошенко особисто доклався до отримання Томосу про автокефалію ПЦУ 2019 року і навіть був вписаний у текст цього історичного документу. Та попри це та численні факти співпраці представників МП із російськими окупантами навесні 2022-го, обранець і далі виступає фактичним лобістом російської церкви.
«Без коментарів, хлопці. – Ну поясніть свою позицію. – Не хочу я вам пояснювати свою позицію. – Чому? – От не хочу пояснювати свою позицію», – такий діалог відбувся між Ірклієнком і представниками медіа спільноти.
Натомість мер Боярки Олександр Зарубін переконує, що не збирається нікого силою примушувати ухвалювати рішення про зміну юрисдикції. Каже: буде так, як вирішить громада.
«Ми хочемо вмовити їх служити людям нашої громади вже не в стінах «русского мира» і Московської Церкви. Бо все одно: щоб би вони не казали, а вони служать і продовжують молитовно згадувати агентів російської ФСБ», – наголосив Зарубін.
Зауважимо, що у сусідній Білогородці нещодавно провели голосування за вихід двох великих храмів із підпорядкування МП. Переважна більшість громади підтримала це рішення, а на її боці активно працювали – на відміну від Боярки – якраз представники партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка – відповідно до стратегій, які й постулює ця політична сила. Відтак під час голосування 26 червня з 380 учасників лише одна людина виступила проти переходу з Московського Патріархату до ПЦУ.
Як йдеться у повідомленні, такий результат отримали в Білогородці навіть попри втручання голови Державної служби з етнополітики та свободи совісті Олени Богдан, що була присутня на зборах та агітувала проти переходу парафій до ПЦУ, часом вдаючись до відвертих маніпуляцій.
«Є незручна правда, що віряни УПЦ теж служать в ЗСУ, родичі священиків УПЦ теж служать в ЗСУ. І поки суспільство всередині України розуміє одне одного, чує одне одного – ми всі разом міцніші, в іншому разі ми слабші і це точно буде працювати на ворога», – заявила державна чиновниця. У відповідь учасники зборів вигукували «Ганьба!» на її адресу.
Зазначимо, Олена Богдан була однією з організаторок напівофіційної зустрічі між частиною духовенства ПЦУ та Московського Патріархату, що відбулась 6 липня у Софії Київській. На заході був присутній і міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. У своєму Facebook він написав, що хотів спонукати священнослужителів «долати розділення, служити народу України та будувати наш спільний дім – наші спільні цілі».
Нагадаємо, 15 квітня парафія Церкви Святителя Миколая Чудотворця у Боярці відповідно до поданого прохання вийшла з юрисдикції МП та була прийнята до складу Переяславсько-Вишневської єпархії Православної Церкви України. Церква знаходиться на території Навчально-оздоровчого комплексу Київського військового ліцею імені Івана Богуна.
Влітку торік, ще до повномасштабної агресії РФ, храм опинився в епіцентрі скандалу через проросійські висловлювання його настоятеля Валерія Дьоміна. Священик вторгнення РФ в Україну називав «громадянською війною», і взагалі заперечував факт російської агресії. Нині він продовжує служіння – в одному з храмів МП Боярської ОТГ.
Додамо, під час російської окупації частини Київщини у лютому-березні цього року одразу декілька священиків МП відверто перейшли на бік загарбників. Так, настоятель храму Архистратига Михаїла у Катюжанці – отець Олександр Бонар – дозволив російським військовим облаштувати базу на території церкви. Там, зокрема, «засвітився» одіозний екс-нардеп Олег Царьов, що засуджений за зраду батьківщини.
Священик із Бородянки Віктор Талько охоче роздавав інтерв’ю російським пропагандистам, заявляючи, що у 2014-му році «треба було підтримати Януковича». Його звинувачують також у тому, що він «здав» окупантам священика ПЦУ, крім того – допомагав росіянам депортовувати людей до ворожої Білорусі. Як повідомляли ЗМІ, у селі Андріївка монах МП Миколай вийшов урочисто зустрічати російських окупантів з іконою в руках. Під час окупації він, за твердженням свідків, виказував загарбникам будинки заможних містян.
Всі ці факти спонукали сусідню громаду Боярської ОТГ переглянути своє ставлення до Московського Патріархату та боротися за своє самовизначення згідно Законам і Конституції України.