У цей день відійшов у вічність моральний авторитет нації Любомир Гузар

У цей день відійшов у вічність моральний авторитет нації Любомир Гузар - фото 1
Глава УГКЦ Патріарх Святослав неодноразово закликає вірних дослухатись до мудрих порад свого попередника Блаженнішого Любомира - "людини з ангелом на плечах". Саме 31 травня 2017 року моральний світоч українців завершив своє земне життя, щоб перейти у життя вічне. Його настанови мудрі, важливі та актуальні.

10 порад Блаженнішого Любомира Гузара українцям

Про владу і політиків

Блаженніший Любомир був переконаний, що людина, яка йде у владу, має служити народові, а не використовувати повноваження для власного зиску.

«Влада від Бога. І ми маємо пам’ятати, що можновладці одержали владу на користь людей. Тому на цю владу треба дивитись, як на служіння. Політик, державний муж має думати категоріями держави та служіння. Він слуга свого народу. Тому ми повинні обирати політиків, запитуючи їх, чи вони хочуть нам служити», – казав він.

Про децентралізацію

Кардинал вважав, що кожна гілка влади має виконувати свої функції і не зазіхати на функції іншої.

«Є поняття субсидіарність, яке означає, що не повинна вирішувати будь-яку суспільну справу вища влада, якщо це може зробити нижча влада. І, відповідно до того, певні речі мусить робити держава, інші речі може робити область чи район», – зазначав Любомир Гузар.

Про єдину українську Церкву

Духовний наставник греко-католиків не відкидав можливості створення в Україні єдиної помісної Церкви.

«Проблема єдності церкви не є ані політичною, ані суспільною. Це проблема релігійна. Ісус Христос постановив одну церкву, єдину. І щоразу, коли виголошуємо «Символ віри», кажемо: «Вірую в єдину церкву». Але ми, люди, через наші гріхи поділені. Ми кажемо, що маємо чотири церкви в Україні – три православні і греко-католицьку. Це не правда. Ми маємо одну церкву, але поділену. Люди самі поділили єдину київську церкву», – наголошував він.

«Недавно Україну відвідували представники Ради Церков, яка об’єднує понад 300 релігійних організацій. Зверніть увагу – понад 300. Це свідчить про те, що ми, люди, любимо ділити. Але нам треба думати, як би українці могли повернутися до первісної єдиної церкви. Часто кажуть, що це неможливо. А я не кажу, що це неможливо, я кажу, що це складно. Але якщо б ми дійсно прагнули і працювали в тому напрямі, то, за Божої помочі, ми би змогли повернутись до тієї єдиної церкви, яку колись в Україні впровадив рівноапостольний князь Володимир», – пояснював Блаженніший.

Про патріотизм і єдність України

Любомир Гузар наголошував, що українцям треба об’єднуватися і любити свою Батьківщину, бо іншої в нас нема і не буде.

«Треба сказати собі, що я народився українцем, так Бог дав і я маю обов’язок дбати про свій народ. Згадаймо Десять заповідей Божих: «Шануй отця і матір». Ми повинні любити всіх на цьому світі, але особлива любов і опіка має бути до батька і матері. А Батьківщина – це в широкому значенні національна родина, і іншої в нас немає. Якщо я українець, то я маю дбати про Україну. Християнський патріотизм – це любити свій народ, буди його гідним сином. Але не можна ненавидіти якийсь інший народ», – зазначав він.

Про російську агресію

Преосвященіший Любомир радив українцям не лише любити свій народ, а й з розумінням ставитися до інших народів. Він наголошував, що не можна ненавидіти нікого, навіть Росію, яка є агресором.

«Ми, українці, маємо відстоювати свої права, боронити свій народ. Але ми не маємо будувати наше ставлення до Росії на основі ненависті. Ми повинні допомагати всім народам бути щирими дітьми свого народу, бути патріотами. Митрополит Андрей Шептицький поїхав до Росії, щоб там поширювати Церкву, багато зробив для Росії. Хоча і в ті часи Росія не була для нас великим другом. Однак Митрополит не вагався і поїхав туди. Тож маємо приклад людини, яка любить своє, але готова допомагати іншим», – пояснював своє ставлення до сусідньої держави він.

Про вплив війни на Донбасі на українців

Блаженніший визнавав, що українці виявилися не готовими до війни як у технічному, так і в моральному плані.

«Наші вояки пішли на фронт непідготовленими. Я не кажу про зброю чи інші речі. Я говорю про психологічну готовність. Коли вони раптом навколо себе побачили поранених і загиблих товаришів, це справило на них колосальне негативне враження. Дай Боже, щоб ця війна скоріше скінчилася, але незалежно від того, воїни мусять бути відповідно підготовлені – не лише правильно застосувати зброю, а й мати психологічну підготовку», – зазначав тоді Любомир Гузар.

Разом з тим, він наголошував, що тим, хто постраждав від конфлікту на Донбасі, – як бійцям, так і цивільним – потрібна професійна допомога.

«А тим, що вже пережили війну, що глибоко потрясені, мусимо намагатися допомогти, лікувати їх. Тут потрібна допомога фахівців. Ми, як спільнота, повинні ставитися до того позитивно – не закидати, не нарікати, не ранити людей, а намагатися допомагати, створювати атмосферу, у якій ці бідні жертви війни будуть крок за кроком приходити до тями, щоб росіяни були патріотами Росії, але не імперії», – казав душпастир українців.

Про бізнес

Українським підприємцям Блаженніший Любомир радив не гнатися за швидким заробітком, а працювати на майбутнє.

«Наші підприємці мають дуже ретельно вивчати далекосяжні програми розвитку, а не шукати швидких та легких прибутків. Вони повинні провадити бізнес так, щоб мати довготривалі доходи і щоб якнайбільше давати людям можливість працювати», – пояснював кардинал.

Про корупцію

Любомир Гузар наголошував на потребі боротьби з корупцією, але зазначав, що необхідно ліквідовувати не наслідки, а причини зловживань.

«Корупція – це злочин і гріх. Церква мусить співпрацювати зі спільнотою, вживаючи всіх можливих заходів, щоб долати причини корупції. Ми маємо допомагати чиновникам створювати атмосферу, у якій корупція буде зникати. І не дай Боже, щоб у самій церкві була корупція. Мало сказати, що корупція буде покарана. Ми не позбудемося її, поки люди самі не перестануть красти», – був переконаний він.

Про еміграцію

Наставник греко-католиків не бачив нічого поганого у виїзді молоді за кордон, якщо після цього молоді люди повернуться в Україну і привезуть з собою нові знання.

«Треба їхати за кордон, але повертатися – навчатися і повертатися. Так зробила Японія наприкінці ХІХ – початку ХХ століття. Японія в ті часи не була розвинутою державою. Але вони вислали студентів по цілому світу. Тоді японські студенти були всюди, але всі вони повернулися додому і застосували те, чого вони навчились. Так Японія стала потужною», – розповідав Любомир Гузар.

При цьому він наголошував, що поїхати – не значить залишитись назавжди. «Не треба боятися їхати за кордон – треба боятися залишитися там. Той, хто залишається, не буде щасливим. Пам’ятайте, що жити за кордоном – це бути громадянином другого класу. Не їхати, щоб шукати там нібито щастя, а їхати вчитися і привозити щось добре додому», – пояснював духівник.

Про зміну світогляду

Блаженніший Любомир був переконаний, що Україна досі не змогла вповні позбутися радянського світогляду.

«Багато в Україні, особливо в політичному, економічному секторі треба будувати наново. Ми маємо велику традицію, яку не знищиш. Так, нам треба вивчати власну історію. Але треба дізнаватися й нове. І дізнавшись, застосовувати це, будувати – не відбудовувати радянську Україну, а будувати українську Україну. Багато з нас, мусимо це визнати, усе ще живе радянськими поняттями. Наприклад, дуже багато людей чекають, що нам дасть влада, що вона за нас зробить. А треба навчитися працювати самим», – радив українцям Любомир Гузар.

Блаженніший Любомир також висловив свої рецепти того, що слід робити, аби реформи стали успішними:

— Чітко та прозоро представляти народові користь від конкретної реформи, особливо непопулярної;
— Не забувати, що навіть у розвинених суспільствах існують системи контролю;
— Треба нагадувати тим, хто здійснює реформи, що саме від них залежить ефективність цього процесу;
— У демократичних суспільствах діяльність осіб, яким доручена влада, контролюють самі громадяни. Несумлінних виконавців, які нічого не роблять, або діють лише для власної чи групової користі, публічно називають, на ім’я та прізвище.

Очільник УГКЦ Патріарх Святослав радить українцям користати з мудрих вказівок, порад, часом навіть з гумору Блаженнішого Любомира: «Щоб цей епос продовжував жити й діяти в наших серцях, умах та вчинках».

В одній іх своїх промов на честь Любомира Гузара Патріарх Святослав додав, що коли так відбуватиметься, то одного дня Блаженніший Любомир усім скаже: «Ви не тільки мене слухали, але й почули. Ви не тільки слухали, але й стали кращими».

Предстоятель УГКЦ закликав усіх молитися про вічний спочинок Блаженнішого Любомира, та водночас дякувати за дар його життя. «Нехай сьогоднішня наша спільна зустріч і молитва, буде ще одною доброю спільною нагодою почути. Адже те, що ми почуємо - приймемо до нашого серця. Тоді дар життя Блаженнішого Любомира буде продовжуватися у житті кожного з нас».