Щороку у перших числах липня на Буковині відзначають трагічну дату – розстріл чернівецьких євреїв у 1941 році. Цьогоріч на річницю трагедії до Чернівців приїхали учасники меморіального туру - вихідці із Буковини.
З ініціативи головного рабина Чернівців Менахема Менделя Гліценштейна, місцевої єврейської громади та Чернівецької міськради з 10 по 12 липня у Чернівцях побували євреї з Ізарїля, США, Англії… Всі вони мають родинні зв’язки з Буковиною: хтось тут народився, але більше нічого не пам’ятає про Чернівці, хтось знає про це місто лише з розповідей бабусів і дідусів, чи батьків…
Перший день візиту був молитовний і скорботний. Гості згадували своїх предків, які стали жертвами нацистів та помолилися за невинні душі.
Саме на цій площі розташований Єврейський народний дім, звідки у липні 1941 року фашистські окупанти відіслали на розстріл керівництво чернівецької єврейської громади.
Макс Розенблюм, чернівчанин, розповідає:
Їх всіх вишикували і кожному десятому сказали вийти зі строю. Саме тих повели до Прута і там розстріляли…. Потім нацисти виселяли євреїв по гетто і таборах.
Серед тих, кого розстріляли неподалік річки Прут, були вчителі, лікарі, професори, рабини… На тому місці ( а це с. Біла одразу біля Чернівців) сьогодні стоїть пам’ятний знак.
А згодом автобусом вирушили спочатку до пам’ятного знаку на березі річки Прут. На тому місці у липні 1941 року було розстріляно майже 400 євреїв – жителів Чернівців. Родичі розстріляних євреїв поклали свічки і квіти до пам’ятного знаку.
Лише кілька гостей володіє російською чи українською, вони вже старшого віку. І саме у них в очах чи не весь час були сльози. Решта приїжджих цих мов не знає.
Натомість, Еріх Герціг із Хайфи таке свідоцтво вже має і охоче його всім демонстрував.
Меморіальний тур завершився спільною молитвою за участю єврейської громадськості Києва у Бабиному Ярі, на місці масових знищень євреїв у роки ІІ Світової війни.
Довідково:
Гетто в Чернівцях було створене окупаційною владою у жовтні 1941 року. Воно розташовувалось в районі вулиці Єврейської (нині Сагайдачного). На цій території до війни мешкало 5 тисяч людей, а сюди зігнали вдесятеро більше чернівчан єврейської національності. Вихід євреїв із тимчасового гетто був заборонений. Гетто обнесли дерев’яним парканом з колючим дротом, його охороняли військові та поліція. У 1941-1942 роках більшість людей у товарних вагонах вивезли у концтабори у Трансністрію, де значна частина з них загинула. У 1941 році в Чернівцях мешкало близько 55 тисяч євреїв, у березні 1944 року їх залишилося менше 18 тисяч.
Фото автора