Created with Sketch.

У Дніпрі історичну соборну мечеть через десятиліття повернули кримськотатарському народу

15.09.2018, 13:10

Дніпро – Історичну мечеть у самому центрі Дніпра повернули кримським татарам. Дніпро – історичну мечеть у самому центрі Дніпра повернули кримським татарам.

Будівля історичної мечеті у Дніпрі, там зараз спортивна школа

Катеринославську соборну мечеть збудували ще 1911 року коштом заможних татар і турецьких торговців. За часів радянської влади будівлю в мусульманської громади міста забрали, спотворивши кількома перебудовами та реконструкціями. У цьому її доля схожа на долю римо-католицького костелу, який також упродовж довгих років не могли повернути вірянам.

Будівлю мечеті за часів СРСР використовували з різною метою. Свого часу тут навіть розташовувався клуб для співробітників НКВС. У середині 90-х років мусульманська релігійна громада Дніпра вже намагалася повернути будівлю в судовому порядку, однак тодішнє рішення було не на її користь.

Останньою в історичній споруді працювала дитяча спортивна школа олімпійського резерву і батьки вихованців дуже хвилювались, аби питання вірян не було вирішене за рахунок їхніх дітей.

Будівля історичної мечеті у Дніпрі, там зараз спортивна школа

Будівлю передали, але… в обмін

Тепер у Дніпровській мерії запевняють, що змогли знайти вихід із ситуації, аби задовольнити всіх. Хоча за президентським указом культові споруди в Україні мають повертатись вірянам безкоштовно, кримськотатарська громада Дніпра пішла на компроміс: власним коштом вона придбала нове приміщення для спортивної школи, аби натомість отримати історичну споруду.

Таким чином питання, яке не могли вирішити упродовж майже 30 років, нарешті владнали, заявляють в мерії Дніпра. І називають це «прикладом цивілізованого розв’язання болючого історичного питання».

«Це – ситуація win-win. Усі сторони – мусульманська громада, територіальна громада Дніпра, батьки й спортсмени – залишаться при своїх інтересах. Сьогодні ми фіналізуємо всі документи», – зазначив міський голова Дніпра Борис Філатов, підписуючи акти приймання-передання нерухомості.

Профінансує меджліс і турецька сторона

Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв рішення про передання мечеті назвав «світлою подією». В інтерв’ю Радіо Свобода він поділився планами щодо повернення будівлі первісного вигляду, облаштування в ній кримськотатарського культурного центру й школи. Він зауважив: ця будівля не тільки для кримських татар, а для всієї мусульманської громади. До реконструкції планують залучити кошти та фахівців із Туреччини.

Мустафа Джемілєв

«Щоб це знову стала соборна мечеть Дніпропетровської області, звичайно, потрібні досить значні капіталовкладення. Думаю, в першу чергу їх зробить меджліс кримськотатарського народу. Думаємо підключити організацію міжнародного співробітництва Турецької Республіки, ми вже з ними говорили. Хочемо відреставрувати, аби це стала приваблива будівля. Щоб люди бачили, що в нашій країні існують молитовні будинки, заклади різних конфесій і віросповідань. Завдання – відновити первісний вигляд. Збереглись фотографії. За ними і відновлюватимемо. Хотілось би, щоб там можна було дітей навчати – арабській писемності, читанню Корану», – сказав Радіо Свобода Мустафа Джемілєв.

Водночас він зауважив, що кількість мусульман у Дніпрі поки точно не визначена.

«Я сьогодні говорив з рабином Дніпра Шмуелем Камінецьким про те, що від страху люди попервах навіть не наважувались зізнаватись, що вони євреї. Приблизно те ж і з мусульманами. Коли буде ісламський центр, тоді, я думаю, їхня чисельність буде зростати. Тут є і дагестанці, і азербайджанці, і поволзькі татари. І навіть кримські татари поки в меншості. Але оскільки меджліс кримськотатарського народу – найбільш організована структура, то ми взяли на себе ініціативу», – додав Мустафа Джемілєв.

У спортшколі вже не проти

Чотири роки тому питання про повернення мечеті обговорювалось на рівні облдержадміністрації, якою тоді керував відомий бізнесмен Ігор Коломойський. Батьки і викладачі спортшколи були проти переїзду з приміщення. Однак наразі ситуація змінилась: батьківський комітет підтримав проект. У спортшколі зазначають, що площа нової будівлі – а це законсервований спорткомплекс одного з підприємств – приблизно така сама, як і старої. Для всіх 700 учнів буде місце. На час ремонту діти займатимуться там, де й раніше, ніхто їх спішно не виселяє.

«Будівля комплексу розташована в тому ж районі міста, що й наша школа, гральні та тренувальні зали будуть більші», – кажуть у школі. Однак точні строки переїзду поки не називаються.

Ще один проект – житло для переселенців із Криму

Між тим кримськотатарська громада має ще один масштабний проект у Дніпрі – будинок для переселенців із Криму, повідомив Радіо Свобода Мустафа Джемілєв.

«Зараз вирішується питання – або викупити готову багатоповерхову будівлю, або виділити землю під будівництво. Турецька програма передбачає 1 тисячу квартир в Україні для вимушених переселенців з Криму. Думаємо, що 400-500 буде в Києві, а решта – в Дніпрі, Одесі, Херсоні, Харкові та Львові», – зауважив Мустафа Джемілєв.

Підписання документів на передання будівлі мерії, Дніпро, 11 вересня 2018 року

Навесні 2018 року лідери кримськотатарського народу заявили, що налагоджують зв’язки з Дніпром і, зокрема, з єврейською громадою. Тоді представницька делегація кримських татар на чолі з лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим та головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим у Дніпрі вперше відвідали синагогу.

За очікуваннями міської влади, відкрити реконструйовану мечеть у Дніпрі зможуть вже 2019 року. На відкриття хочуть запросити президента Туреччини Реджепа Ердогана.

Після передання мечеті радник міського голови у справах національних меншин та релігійних громад Олег Ростовцев на своїй сторінці у Фейсбуці зауважив, що тепер місту потрібен ще й «великий гідний греко-католицький храм».

 

Юлія Рацибарська

"Радіо "Свобода", 12 вересня 2018

Читайте також
Краєзнавство-дайджест Новатор у сакральному мистецтві: про українського художника Модеста Сосенка
Вчора, 10:00
Краєзнавство-дайджест На Хмельниччині досліджують українські, польські та єврейські старовинні цвинтарі
Вчора, 09:05