У Дніпрі історики стали на захист найстарішої церкви міста
Тому Дніпровська міськрада направила до Міністерства культури і інформполітики проект Зони охорони пам'ятки архітектури національного значення "Миколаївська церква в Нових Кодаках", повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Dniprograd.org.
Проект був розроблений на замовлення Управління Підприємством об'єднання громадян «Інститут культурної спадщини» Всеукраїнської Ради з питань охорони культурної спадщини України. Його автори - відомі дніпровські історики - Олександр Харлан і Олег Репан.
"Оскільки ця пам'ятка є окремо розташованою та знаходиться поза межами затверджених історичних ареалів міста, розроблення зон охорони є єдиним засобом збереження її історичного середовища", - зазначається у дописі в Фейсбуці начальника Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпра Надії Лиштви.
Миколаївська церква може вважатися найстарішою на території нинішнього Дніпра. На сайті Дніпропетровської єпархії кажуть, що питання про час заснування першого храму в районі сучасного Дніпропетровська поки ще неможливо вирішити однозначно. Історик Катеринославської єпархії єпископ Феодосій (Макаревський) вважав, що Новий Кодак з парафіяльною церквою існував уже в 1650 році. Він став центральним поселенням регіону, після руйнування в 1709 році фортеці Старий Кодак. Однією з основних причин цього було те, що в районі Нового Кодака була влаштована стратегічно важлива переправа через Дніпро - остання перед дніпровськими порогами.
Миколаївська церква в камені була зведена в 1810 році (за іншими відомостями - в 1811 році) замість давнішої дерев'яної церкви. В інтер'єрі храму збереглися розписи ХХ століття. У 1933 році храм був закритий, в приміщенні був розміщений склад боєприпасів. До закриття храму в ньому була стародавня чудотворна ікона Божої Матері «Самарська», яка нині перебуває в Свято-Троїцькому Кафедральному соборі.