У Дрогобичі на Полі Скорботи перепоховали останки 78 жертв НКВС

15.07.2021, 12:40
Держава
У Дрогобичі на Полі Скорботи перепоховали останки 78 жертв НКВС - фото 1
У місті Дрогобич на Львівщині 14 липня перепоховали останки 78 людей. Їх було знайдено під час пошукових робіт у 2018 -2019 роках у колишньому тюремному саду (сьогодні приміщення Дрогобицького педуніверситету).

Людські останки лежали у 24 поховальних ямах, повідомляє Радіо Свобода.

Згідно з дослідженнями пошуково-ексгумаційного центру «Доля», ці люди були в’язнями Дрогобицької тюрми у часи сталінських репресій – у 1939-1941 і у 1944-1953 роках. Переважна більшість закатована у 1944 році.
Під час антропологічної експертизи у більшості останків виявлено кульові отвори. Постріли переважно здійснювали у потилицю, стріляли зі зброї, яка тоді була в НКВС. В одному випадку людину добивали кастетом.

У ямах при людських останках знайшли ґудзики, чоботи, радянські застібки від ременів, залишки форми.

У Дрогобичі на Полі Скорботи перепоховали останки 78 жертв НКВС - фото 75650

 

«Радянська тоталітарна окупаційна машина закатувала людей тільки за те, що вони були українцями, мали інший погляд на розвиток України. Ці люди – жертви НКВС. Серед загиблих у двох ямах віднайдені останки воїнів УПА, про що свідчить супровідний матеріал, який ми віднайшли. Мабуть, це ті воїни, які загинули у боях з НКВС чи були поранені, а потім привезені у тюрму і там закатовані. Ми відібрали матеріали, щоб потім провести дослідження і, можливо, вдасться частину ідентифікувати», – каже керівник центру «Доля» Святослав Шеремета.

У Дрогобичі на Полі Скорботи перепоховали останки 78 жертв НКВС - фото 75651

 

Прощання з жертвами комуністичного терору розпочалося з монастирського храму апостолів Петра і Павла. Скорботна процесія вулицями Дрогобича пройшла з домовинами до площі Ринок. Тут відбулась панахида і скорботне віче.

Поховали 78 жертв НКВС на Полі Скорботи у Дрогобичі.

Рівно 30 років тому, 14 липня 1991 року, у Дрогобичі перепоховали 486 останків людей, які були теж знайдені на території колишньої тюрми НКВС. Це були закатовані і розстріляні мешканці Дрогобича і довколишніх містечок і сіл 1939-1941 роках, більшість закатували наприкінці червня 1941 року, коли радянська влада і і війська НКВС тікали з Західної України перед приходом німецької армії.

14 липня у Дрогобицькій територіальній громаді оголосили день жалоби.