У Франківську за понад 150 тисяч євро відновлять єврейську спадщину

У Франківську за понад 150 тисяч євро відновлять єврейську спадщину - фото 1
З першого червня стартував проєкт “Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території програми траскордонного співробітництва Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014-2020”. Як розповів заступник міського голови Петро Шкутяк під час пресконференції 30 червня, загальна сума проєкту 280 тисяч євро.

Про це інформує Агенція новин "Галка".

«Грант ЄС складає близько 260 тисяч євро, з яких 155 тисяч виділили для Івано-Франківська. За ці кошти планують підсвітити місцеву синагогу, частково відремонтують водовідведення. Крім того, встановлять десять меморіальних дощок, створять «єврейський» туристичний маршрут і влаштують міжнародний фестиваль єврейської культури. Він відбудеться у 2022 році», – ділиться Шкутяк.

Він відзначив, що тут був важливий єврейський осередок і важливо відновити те, що збереглося.

Рабин Івано-Франківського регіону Мойше Лейб Колесник каже, все, що залишилось – має зберегтися.

У Франківську за понад 150 тисяч євро відновлять єврейську спадщину - фото 74918

 

«Хочеться більшого звичайно, але вже дай Бог, щоб зробили хоч щось. Хочеться, щоб синагога стояла й не впала на голову. Бо війни вона перестояла, але від радянської влади нікуди не дінешся», – зазначає рабин.

Щодо туристичного маршруту, додає Мойше Лейб Колесник, конкретних напрацювань наразі немає, але до нього хочуть внести центр міста, синагогу, кладовища, які знаходяться неподалік міського озера та кінотеатру «Космос».

«Станиславів – специфічний світ. Хотілося б, щоб він зберігся», – підкреслює Колесник.

Щодо пам’ятних табличок, імена тих, кому їх робитимуть, спільно визначатимуть історики і єврейська община.

Зберігатимуть єврейську спадщину й у Румунії. За словами менеджерки проєкту в музеї міста Марамуреш Аліни Марінсейн, за виділені кошти планують оновити експозицію, облаштувати внутрішнє й зовнішнє освітлення синагоги, а також оновити зони відпочинку.

«У нас до 1944 року була велика єврейська спільнота. Тому реалізація проєкту для нас є дуже важливою», – каже Аліна Марінсейн.