У Київській області підрахували усі Церкви та релігійні організації

У Київській області підрахували усі Церкви та релігійні організації - фото 1
За даними Київської ОДА, в Київській області релігійна ситуація стабільна, контрольована і прогнозована.

ODA_Kyiv.jpgУ Київській ОДА стверджують, що Конституційне та законодавче забезпечення свободи совісті, демократизація нашого суспільства, послідовний курс держави на дотримання прав і свобод людини, позитивно вплинули і на розвиток релігійного середовища Київщини. За останні роки в державно-церковних відносинах склалася нова атмосфера щодо забезпечення гарантованих можливостей практичної реалізації свободи совісті, сприяння кардинальним змінам у сфері релігійного життя області.

Як сказано у звіті, з часу прийняття Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” (1991 р.) відбувся значний кількісний і якісний ріст релігійної мережі області.

У 1991 році в області функціонувало 375 релігійних організацій 11 церков та конфесій. Станом на 01.02.2011 на території Київщини зареєстровано статути 1683 релігійних організацій 37 церков та конфесій.

На 01.02.2011 р. домінуючим на Київщині, як і раніше, залишається православ’я – 65 відсотків від загальної кількості релігійних громад (протестанти та харизмати – 31 відсоток, католики та ін. – 4%).

Православ’я в області представляють 5 церков і одна єпархія (консисторія): Українська Православна Церква (УПЦ) (670 релігійних громад), Українська Православна Церква Київського Патріархату (УПЦ КП) (363), Українська Автокефальна Православна Церква (УАПЦ) (23), Руська православна старообрядницька церква (РПСЦ) (1), Російська істино-православна Церква (РІПЦ) (2) та Харківсько-Полтавська єпархія (консисторія) Української Автокефальної Православної Церкви (оновленої) (УАПЦ(о)) (2).

В області зареєстровано статути 21 релігійної громади Римо-Католицької Церкви (РКЦ) та 18 – Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ).

Протестантські церкви на Київщині традиційно представлені євангельськими християнами-баптистами (ЄХБ) (181 релігійна громада), християнами віри євангельськими (ХВЄ) (106), християнами євангельської віри (ХЄВ) (9), адвентистами сьомого дня (АСД) (54), Свідками Єгови (18), пресвітеріанами (8), євангельськими християнами (45), мормонами (Церква Ісуса Христа Святих останніх днів - ЦІХСОД) (2), назарянами (1), методистами (1).

Найчисельніша і найпоширеніша з них, це євангельські християни-баптисти – 145 громади (які входять до Об’єднання церков ЄХБ міста Києва та Київської області при ВСО ЄХБ), 35 – незалежні громади та 1 громада, яка входить до Братства незалежних церков та місій ЄХБ України.

Кількість релігійних громад харизматичного спрямування, які мають статус юридичної особи – 75. В м.Васильків діє єдина в області релігійна громада Армії спасіння.

З метою відродження національної самобутності, традиційних вірувань українців утворені та активно діють на Київщині релігійні громади Рідної Української національної віри (3) та українських рідновірів (3).

На Київщині існує 57 національно-культурних товариств різних етнічних груп, на основі яких поступово утворюються релігійні громади. Так в області утворено 14 релігійних іудейських громад та одна громада месіанського іудаїзму, одна німецька євангелічно-лютеранська громада.

У місцях компактного проживання таджиків, турків-месхетинців та вихідців з Росії створено 3 мусульманські громади, які входять до Духовного управління мусульман України (ДУМУ).

На території області знаходяться 13 монастирів: Української Православної Церкви – 7; Української Православної Церкви Київського Патріархату – 3; Римо-Католицької Церкви – 3, в яких перебуває 133 ченця.

Також на території області розташовані 6 управлінь (УПЦ, РКЦ, ЄХБ, харизматів, 2 – ХВЄ), 1 центр (ХЄВ), 15 релігійних місій (1 – РКЦ, 9 – ЄХБ, 4 – ХВЄ, 1 – ХЄВ), 2 релігійні братства (УПЦ, УПЦ КП), 9 духовних навчальних закладів (1 – УГКЦ, 1 – РКЦ, 3 – ЄХБ, 1 – ХВЄ, 1 – харизмати, 1 – АСД, 1 – пресвітеріани).

Станом на 01 лютого 2011 року релігійні організації Київської області використовують 1271 культові та пристосовані під молитовні будівлі, які є їхньою власністю або надані релігійним громадам у безоплатне користування. 396 релігійних громад, в основному протестантські, для цієї мети орендують різні приміщення. За останні 19 років релігійними громадами області збудовано 323 культових споруд (118 в містах та 205 в селах). На сьогодні у різних стадіях будівництва знаходяться ще 84 будівлі.

На Київщині релігійним громадам передано в користування 69 культових споруд – пам’яток архітектури (67 православних храмів та 2 костьоли).

У 2010 році відділом у справах релігій і національностей Київської облдержадміністрації надано 71 офіційне погодження іноземним громадянам на проведення релігійної діяльності.

За підсумковими даними для проведення богослужбової та іншої діяльності область відвідали представники протестантських, харизматичних релігійних організацій та Римо-Католицької Церкви.

У 2010 році іноземці брали участь у проповідницькій та місіонерській діяльності (РКЦ, ЦІХСОД, євангельські християни, харизмати, пресвітеріани), між церковній співпраці, євангелізації, обміном досвідом (РКЦ, харизмати), в навчанні вчителів та роботи з дітьми (ЄХБ).

У звіті ОДА сказано, що у Київській області релігійні громади активно беруть участь в соціальній сфері. Громади самостійно реалізують соціальні програми, тісно взаємодіють з територіальними центрами соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян, з місцевими центрами соціальних служб для молоді, центрами соціально-психологічної реабілітації, місцевими організаціями Червоного Хреста.

Релігійні громади, в свою чергу пропонують різнобічні програми по пропаганді здорового способу життя, профілактиці СНІДу, роботі з алко- та наркозалежними, безпритульними дітьми, душпастирській роботі (УПЦ, УПЦ КП, АСД, ЄХБ, ХВЄП, харизмати, Свідків Єгови) з засудженими (в області діє 5 виправних закладів), волонтерську допомогу соціально незахищеним верствам населення – опіка лікарнями, інтернатами різних видів, допомога по домашньому господарству, створення реабілітаційних центрів, таборів відпочинку для оздоровлення дітей, благодійні їдальні, надання безкоштовної медичної допомоги (стаціонарні та пересувні пункти для медичного огляду та діагностики), екскурсії до духовних святинь України, проведення євангелізаційної роботи (АСД, ЄХБ, ХВЄ, харизмати, УПЦ, УПЦ КП).

Місцева влада все більше залучає релігійні громади до проведення святкових програм для ветеранів війни, дітей-сиріт, малозабезпечених громадян та інших, проведення районних, міських заходів, направлених на допомогу тим хто цього потребує.

Крім участі в урочистостях, присвячених державним святам, проводам до армії, освячення приміщень, панахидам по загиблим в роки другої світової війни, по чорнобильцям, воїнам-інтернаціоналістам, жертвам голодомору, які проводяться щорічно, представники релігійних організацій приймають участь і в інших представницьких державних та громадських заходах.

Релігійні громади активно використовують місцеві ЗМІ, і незважаючи на те, що основна частина віруючих користується релігійними виданнями своїх центрів, все ж є і місцеві релігійні видання, переважно православні, ініціюється відкриття релігійних рубрик в місцевих газетах, радіо- та телеефірах.

Для вирішення проблем, які виникають в ході діяльності релігійних громад, для залучення представників різних церков до заходів із захисту суспільної моралі органами місцевої влади постійно проводяться індивідуальні зустрічі з представниками церков, круглі столи, семінари.

Загалом, за даними Київської ОДА, в Київській області релігійна ситуація стабільна, контрольована і прогнозована.