У Києві відкрилась виставка ікон, присвячених Майдану та АТО
У Києві в понеділок, 1 грудня, відбулось відкриття виставки ікон, які присвячені темам Майдану та АТО. 18 учасників іконописного пленеру «Милосердя в іконі», що відбувався в Михайлівському монастирі, представили свої роботи. Після завершення виставки частина з них буде подарована у польські шпиталі, де перебували на лікуванні активісти Майдану та українські військові.
На іконописний пленер, що тривав у Києві протягом тижня, прибули майстри з Польщі, Словаччини, Франції та України, двоє з іконописців приїхали з Донецької області. Метою пленеру, який спільно організував Відділ соціального служіння УПЦ Київського Патріархату з посольством та генеральним консульством Польщі, було представити ікони, що відображатимуть події Майдану та неоголошеної війни на Сході-Півдні країни.
«Зараз ми переживаємо спокусу почати Третю світову війну, але ми завжди зробимо все, щоб цього не сталось. Ми повинні показати незламний дух. І те, що зараз відбувається в Україні та Європі, свідчить про його пробудження. Ми бачимо добровольців, які не бояться смерті. Народ не байдужий до подій і ми відчуваємо підтримку з боку Європи та Америки. Важливо, що подібний пленер присвячений темам Майдану та АТО і завдяки ньому зібрались люди з різних країн. Дякую вам за цю підтримку», – заявив Патріарх Філарет.
На відкриття експозиції завітали представники й інших конфесій, зокрема РКЦ та лютерани. Пастор Ральф Хаска пригадав події Майдану, під час яких теж був в епіцентрі подій, та відзначив особливу роль ікони. Хоча Лютеранська Церква не має особливої традиції ікон, однак сам він відчуває до них потяг. Підтримали виставку і представники собору св.Олександра, який теж приймав поранених під час революції.
«Треба творити і відображати події минулого. Ми бачили тісну співпрацю між Римо-Католицькою Церквою та УПЦ КП під час Майдану, вона триває і досі. Були випадки, коли ми не могли прийняти поранених активістів у костелі св. Олександра і вони знали, що завжди можуть звернутись у Михайлівський собор. Наразі потрібно творити милосердя та продовжувати співпрацю заради милосердя», – поділився о. Йосип Костевський.
Виставка знаходиться у тому ж приміщенні, де триває виставка речей із зони АТО від Національного військово-історичного музею України. Тому ікони стали сусідами з уламками зброї, броні, особистими речами солдатів як то обгоріле Євангеліє, вервиці, прапори тощо.
Додамо, що почесні гості виставки отримали особливі подарунки – ікони, написані на бруківці з Майдану від польського майстра Міхала Плоскі. Цим він зробив особливий акцент на ролі революції.
Чималу підтримку у проведенні та організації пленеру надали Посольство Польщі в Україні та Генеральне консульство Польщі. Посол РП в Україні Генрік Літвін нагадав, що поляки лишаються поруч з українцями та готові прийти на допомогу: «Ми – частина того простору, де зустрічаються східне та західне християнство. І тому мистецтво має такі цікаві результати цього поєднання, що ми бачимо на виставці. Важливо те, що твори будуть відправлені у шпиталі, де проходили лікування українські активісти та бійці. Ми маємо ще чимало спільних ініціатив і будемо завжди підтримувати Україну на її шляху до повної незалежності».
На відкриття завітав також міністр культури Євген Нищук разом з директором Департаменту у справах релігій та національностей Мінкульту Андрієм Юрашем. Останній підкреслив, що Україна показала особливий приклад та явила свою духовність світові: «Україна є тією країною, яка завжди показувала приклад іншим не зброєю, а культурою та духовністю. І події минулої зими показали, що суспільство тісно взаємодіє з релігією, коли люди очистились на Майдані. Така співпраця мусить тривати й надалі і ця виставка – ще один приклад тому».
Виставка ікон пленеру «Милосердя в іконі» триватиме до 19 січня. Вона відчинена щодня, без вихідних, з 10:00 до 18:00 у виставковому залі Андріївської церкви (вул.. Андріївський узвіз, 23). Вхід вільний.