Created with Sketch.

У куполі 120-річного храму на Львівщині виявили криївку УПА

12.11.2023, 12:02

У селі Плоске Стрілківської громади виявили унікальну знахідку – криївку, яка слугувала схроном, що була розташована у церкві вздовж центрального купола. За спогадами старожилів у часи радянської окупації в ній переховувалися місцеві хлопці від облав більшовиків.

Про це повідомили на сторінці проекту «БойкоМандри», передає Львівська мануфактура новин.

Одна із таких облав відбулася на початку літа 1946 р. Двічі окупанти приходили до церкви, але не змогли знайти схрону, хоч і знали від одного зрадника про його існування. Знайшли аж тоді, коли він сам їм показав його, – зазначають на сторінці проекту.

У криївці-схроні на той час знаходилися семеро чоловіків, серед них Михайло Кравець, воїн УПА, який був поранений і перебував у селі на лікуванні. Той, хто їх зрадив (“замельдував”, як кажуть бойки), скоріш за все розповів про те, що Михайло був українським повстанцем, оскільки саме його найсильніше з усіх побили, а тоді всіх хлопців скинули із хорів прямо на долівку…

Опісля шістьох із них виселили на Сибір. Там Михайло довго хворів, через поранення і побиття, перебував скоріш за все в тюремній лікарні, де і помер. Про його долю стало відомо завдяки небайдужій медсестрі, яка там перебувала і написала лист до його батьків, – розповідають на сторінці проєкту.

У криївці-схроні було знайдено патрони та цілі касети із п’ятьма кулями всередині. На стінах криївки збереглися неідентифіковані написи та підписи людей. Також на стінах церкви та криївки досі є прорізи, звідки вилітали кулі.

Криївка є однією з локацій першого туристичного маршруту проекту «БойкоМандри».

«Наша загальна ідея цього проекту – прокладання туристичних маршрутів. Родзинкою цих маршрутів має бути те, що ви не просто кудись ідете, а ви по дорозі для себе відкриваєте локальну історію, при чому дійсно таку цікаву, яка зворушує навіть тих, хто не має стосунку до Бойківщини. Друга мета – це власне дослідження оцих сіл, тому що у радянський час вона буле дуже і дуже спотворена. Багато документів про нашу істрорію у цей період планомірно знищувались. Тому цей проєкт – це також відкриття нашої власної історії», – розповідає LMN Наталія Гром, проектна менеджерка «БойкоМандрів».

Про криївку-схрону люди розповідали давно, проте ніколи туди навіть не заходили, розповідає Наталія Гром. Припускає, що через боязнь, яка певною мірою залишилась з радянських часів. Найбільше для з’ясування деталей цієї історії постралась місцева мешканка Наталія Лопушанська.

Вона досліджувала всю цю історію, хто там ховався, коли були облави, які там були командири УПА. Фактично, цю місцеву історію дослідила вона, – зазначає Наталія Гром.

Реалізацію проекту «БойкоМандри» підтримує Український культурний фонд та Стрілківська територіальна громада. Усі туристичні маршрути розпочинатимуться у центрі громади – селі Стрілках. Перший маршрут, що вестиме до Плоского, пролягатиме через село Тисовиця.

Відвідувати маршрути можна буде вже цього року – все тестувати і пробувати. Наразі у нас були експедиції, коли ми досліджували, де краще проходити, як краще прокладати шлях, де робити кемпінг, тощо. Зараз готуємо сайт і самі карти і можна буде манлрувати з їх допомогою, зокрема і до криївки-схрону у Плоскому, – ділиться Наталія Гром.

Читайте також
Суспільство На окупованій Запорізькій АЕС рашисти відкрили капличку РПЦ
Вчора, 12:07
Суспільство На Дніпропетровщині освятили храм на честь загиблих воїнів в російсько-українській війні
12 листопада, 12:00
Суспільство "Гнана" Церква: УПЦ МП освятила новий храм на Волині
12 листопада, 11:42
Суспільство Брата митрополита Софронія призначили почесним настоятелем найбільшого храму у Черкасах
12 листопада, 12:24