У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи

08.12.2023, 15:30
Культура
   - фото 1
Джерело фото: РІСУ
У Львівському музеї історії релігії відреставрували велику виставкову залу. Це колишня трапезна монастиря отців-домініканців. У ній відновили рідкісну рококову ліпнину та шість олійних розписів на стінах із зображеннями домініканських монастирів. Серед них – Жовква, Підкамінь, Ярослав, Богородчани, Дзікув, Тульчин.

Про це повідомляє ZAXID.NET.

«Напередодні Різдва маємо в музеї гарну новину. Поважна комісія Instytut Polonika підвела підсумки реалізації проекту реставрації трапезної колишнього домініканського монастиря – виставкової зали, і констатувала завершення робіт», – повідомив 7 грудня директор музею Орест Малиць.

Директор розповів, що роботи тривали два роки за кошти Instytut Polonika. Над відновленням пам’ятки працювала команда реставраторів на чолі з Павлом Болінським і Лесею Гануляк. Вони відновили трапезну площею близько 200 м2.

«Відновили склепіння, шість розписів в люнетах з найбільшими монастирями Руської провінції, зміцнили шар штукатурки, відновили рококову ліпнину на стелі з папськими гербами. Також розчистили східну стіну, де знайшли давніші розписи з фрагментами зображення святого Домініка з псом із смолоскипом у зубах і місце для образу на західній стіні», – зазначив Орест Малиць.

У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи - фото 126338

Реставраторка Леся Гануляк розповіла, що роботи були доволі складними. Були тріщини у склепінні, втрати ліпнини і декору.

«На підставі старих фотографій нам вдалося відновити втрачені елементи, знайти первісний колір. Там є різночасовий живопис. Ця зала є рококова, з кінця XVIII ст., це один з небагатьох прикладів у Львові. Олійні зображення монастирів домініканців – з кінця XIX ст. Вони були у фатальному стані і на грані знищення», – зазначає Леся Гануляк.

Реставратори також робили проби на склепіннях і стінах інших приміщень і знайшли під шаром тиньку розписи у кружґанку (галереї з експозицією). Там є фрагменти рослинного орнаменту, тварин, написи. На них теж чекає реставрація.

Зазначимо, що в пам’ятці раніше провели реставраційні роботи за державною програмою «Велика реставрація». З листопада 2021 до лютого 2022 року зробили майже 80% робіт. Замінили столярку, дерев’яні склопакети, розпочали відновлювати один зал, де розчистили стіни, замінили електрику, залили стяжку.

Виставки у відновленому приміщенні будуть експонувати у новому році, зараз у музеї триває виставка «Гальшка. Українська Єлена», присвячена Гальшці Острозькій.

У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи - фото 126332
У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи - фото 126333
У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи - фото 126334
У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи - фото 126335
У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи - фото 126336
У Львівському музеї історії релігії відреставрували цінну ліпнину і майже втрачені розписи - фото 126337