У Львові представили альбом «Українські ікони ХІІІ – початку ХVІ століть»

14.02.2015, 13:49
Культура
У Львові представили альбом «Українські ікони ХІІІ – початку ХVІ століть» - фото 1
У Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові 13 лютого відбулася презентація альбому-каталогу «Українські ікони ХІІІ - початку ХVI століть». Видання присвячене пам'яті Віри Свєнціцької. Також книга символічно вийшла у світ на 150-річчя від року народження митрополита УГКЦ, який є засновником Національного музею у Львові

 

Українські ікониУ Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові 13 лютого відбулася презентація альбому-каталогу «Українські ікони ХІІІ - початку ХVI століть». Видання присвячене пам'яті Віри Свєнціцької. Також книга символічно вийшла у світ на 150-річчя від року народження митрополита УГКЦ, який є засновником Національного музею у Львові, — повідомляє кореспондент РІСУ Ніна Поліщук.

У виданні цілісно представлено найдавніші українські ікони з діючої експозиції та фондів музею. Опубліковано 143 фоторепродукції ікон, що хронологічно охоплюють ХІІІ — початок ХVI ст. Фоторепродукції містять не тільки загальний вигляд образу, але й є окремі фотографії детальних частин експонатів, які зазвичай є найбільш важкими і важливими для іконописців.

Ця книга унікальна тим, що в ній вперше здійснено спробу систематизувати пам'ятки української давньої ікони відповідно до їхньої хронології, стилістики, тематики. На підставі найновіших методів дослідження уточнено атрибуцію багатьох творів.

Важливо зауважити, що альбом містить не тільки ті репродукції, які публікувалися раніше, але й фото нещодавно відреставрованих давніх образів. Зокрема, вперше опублікована ікона св. Петра з житієм зі села Довге (Закарпатська область).

Представлені ікони з колекції Національного музею окресленого періоду становлять найбільшу та найвагомішу частину збереженої української іконописної спадщини, а, отже, їх публікація важлива і корисна для подальшого вивчення і популяризації надбань української культури.

Зокрема, рецензент видання, мистецтвознавець Світлана Зінченко сказала, що представлений альбом-каталог особливо актуальний сьогодні, у світлі інформаційних війн проти української історії взагалі та необхідний задля збереження національної ідентичності, унікальності українського мистецтва.

Упорядником видання є Марія Гелитович, керівник відділу «Давнього мистецтва», кандидат мистецтвознавства. Дослідниця зауважила, що хоч підготовка до видання тривала довгий час (від 2006 року), та «усе, що робиться так довго, має свій сенс, адже робота настоюється, вдосконалюється». Також М. Гелитович анонсувала, що у майбутньому музей планує видати подібний альбом-каталог українських ікон всього ХVІ століття, де буде представлено близько 600 зразків.

«Хочу, щоби ця книжка працювала на українську культуру. Для дослідників українського мистецтва та іконописців це буде незамінне джерело знань», — додала М. Гелитович.

Над фоторепродукціями та версткою видання працював відомий львівський іконописець та науковий працівник музею Остап Лозинський.

«Українські ікони ХІІІ - початку ХVI століть» видана як широкоформатне подарункове видання.