• Головна
  • Новини
  • У Львові презентували альбом найвідомішого галицького архітектора церков...

У Львові презентували альбом найвідомішого галицького архітектора церков

24.09.2013, 12:08
У Львові презентували альбом найвідомішого галицького архітектора церков - фото 1

Виданий альбом є першою частиною проекту «100 церков Нагірних» і містить фотографії сучасного вигляду понад 50-ти церков визначного галицького архітектора і громадського діяча Василя Нагірного (1848-1921), загальний доробок котрого налічує понад 200 проектів сакральних будівель, більшість з яких були реалізовані.

100 церков НагірнихПрезентація вартісного, ґрунтовно опрацьованого видання – альбому «100 церков Нагірних. Частина перша. Церкви Василя Нагірного» відбулаcя 20 вересня 2013 року у приміщенні конференц-зали Львівської національної галереї мистецтв імени Бориса Возницького.

Перед початком презентації присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять двох людей, завдяки котрим книжка з'явилася: Бориса Возницького (трагічно загинув минулого року), котрий врятував архів родини Нагірних, та світлої пам'яти Василя Лева, зятя архітектора Василя Нагірного, котрий почав опрацьовувати врятований архів.

Виданий альбом є першою частиною проекту «100 церков Нагірних» і містить фотографії сучасного вигляду понад 50-ти церков визначного галицького архітектора і громадського діяча Василя Нагірного (1848-1921), загальний доробок котрого налічує понад 200 проектів сакральних будівель, більшість з яких були реалізовані.

У ході презентації виступили автори та упорядники видання: Наталка Філевич, Христина Лев та Василь Слободян. Наталка Філевич коротко розповіла про історію створення альбому від половини 90-их років минулого століття. Христина Лев, правнучка славного архітектора Василя Нагірного, подякувала фундаторам, завдяки яким вийшло у світ це історичної ваги видання.

Проект церкви авторства Василя Нагірного в містечку Судова Вишня на ЛьвівщиніВасиль Слободян, котрий старанно описав кожну церкву, поміщену в альбомі, зазначив, що на сьогодні труд українських архітекторів, завдяки яким Галичина має свій неповторний вигляд і характер, опрацьований дуже бідно. Він наголосив, що за проектами Василя Нагірного будували церкви не лише при його житті, тобто, до кінця першого двадцятиліття ХХ ст., але навіть у 90-ті роки минулого століття, коли на Галичині почали відбудовувати храми після великого знищення комуністичних часів.

У другій частині, над якою зараз працюють автори та упорядники, планується представити втілені проекти Євгена Нагірного (1885-1951), сина Василя, автора понад 500 проектів, 300 з яких втілені.

До фінансової підтримки видання долучилися Наукове Товариство ім. Тараса Шевченка в Америці, Релігійне товариство українців католиків «Свята Софія» зі США, Фонд ім. Наталії Данильченко, Фонд Романа та Михайла Осінчуків, Родинна фундація Ореста та Лідії Білоусів, Благодійний фонд ім. Митрополита Андрея Шептицького, — повідомили РІСУ у представництві Товариства св. Софія в Україні.

Довідка: Праця Василя Нагірного заклала фундаменти створення новітньої галицької школи сакрального будівництва на зламі ХІХ-ХХ ст. Не лише плідний архітектор, він був також активним організатором українського громадського життя на Галичині, одним із засновників кооперативного руху та різноманітних товариств, діяльність яких вивела на якісно новий рівень життя українців Галичини. В архітектурі церков Василь Нагірний старався розвивати традиції нашого народного будівництва, але також опирався на київське будівництво, показував єдність галичан з царгородським візантійським центром. За свою працю архітектор отримав срібну медаль з рук митрополита Сильвестра Сембратовича.