У Львові реставруватимуть Домініканський храм

23.08.2018, 12:13
У Львові реставруватимуть Домініканський храм - фото 1
Вартість усіх робіт у Домініканському храмі становить 9 млн грн.

Андрій Садовий розпорядився виділити 1,7 млн грн з бюджету Львова для реставрації храму монастиря Домініканців (нині церква Пресвятої Євхаристії УГКЦ) на площі Музейній, інформують «Варіанти».

Домініканський_собор.jpg

"Управлінню фінансів департаменту фінансової політики провести фінансування за рахунок коштів бюджету розвитку міського бюджету м. Львова управління охорони історичного середовища на суму 5 899 104,48 грн", – йдеться у розпорядженні.

Міськрада фінансує такі роботи: 

- реставрація еркера будинку на вул. Б. Лепкого, 20 – 5 900,40 грн;

- ремонтно-реставраційні роботи балконів головного фасаду будинку №35
на вул. С. Бандери – 1 683,60 грн;

- ремонтно-реставраційні роботи костелу Домініканців з келіями на пл. Музейній, 3 – 1 716 325,84 грн;

- реставраційно-ремонтні роботи пам’ятки архітектури ХХ ст. будинку
страхового товариства "Дністер" на вул. Руській, 20 – 447 826,80 грн;

- реставраційно-ремонтні роботи храму Святої Трійці на вул. Тершаковців, 1 – 1 028 564,47 грн;

- реставраційно-ремонтні роботи даху та куполу будинку-пам’ятки архітектури
на пл. А. Міцкевича, 6/7 – 941 052,97 грн;

- реставрація фасадів та даху будинку на вул. П. Саксаганського, 11 – 1 757 750,40 грн.

Контроль за виконанням даного розпорядження покладено на заступника міського голови з фінансово-економічних питань Геннадія Васьківа.

Цього року в Домініканському соборі планують замінити дах над монастирськими приміщеннями та частину вітражних вікон. Загальна вартість робіт складатиме 9 млн грн, а завершити всі ремонтні роботи планують до лютого 2019 року.

Домініканський собор, тепер греко-католицька церква Пресвятої Євхаристії – велична архітектурна пам’ятка пізнього бароко з оригінальним скульптурним оздобленням.

Монастир домініканів на цьому місці заснували ще у XIII столітті на прохання дружини українського князя Лева Даниловича, угорської принцеси Констанції, яка була католичкою і на чужині тужила за своєю вірою. Від XV і до середини XVIII століття тут стояв костел, збудований у готичному стилі.

У цьому костелі і на площі перед ним 1559 року розігралася справжня війна за наречену з використанням артилерії і всіх тонкощів військової стратегії. Магнат Лукаш Ґурка добивався видачі з монастиря своєї, які він уважав, законної дружини – найбагатшої спадкоємиці Речі Посполитої, Гальшки Острозької, яка заховалася за стінами домініканського монастиря. Під час військових дій на декілька тижнів припинилася вся торгівля у Львові, а роздратований король наказав припинити війну. Врешті було перерізано водотяг, що вів до монастиря, і таким чином облога закінчилася: Гальшку видали Лукашеві.      
 
Через аварійний стан готичний домініканський костел розібрали 1748 року. Новий храм, який нагадує костел святого Карла у Відні, у 1748-1764 роках спорудили за проектом військового інженера, генерала артилерії Яна де Вітта у пізньобароковому стилі. У ті часи існувала добра традиція зберігати від попередньої знищеної споруди усе цінне, що тільки можна було зберегти. До наших часів у південній частині храму можна оглянути алебастровий надгробок XVI століття – пам’ять про старовинний готичний костел, який зник ще 260 років тому. 

Всередині храму низка надгробків, найцінніший з яких – надгробок графині Дунін-Борковської роботи всесвітньовідомого данського скульптора Бертеля Торвальдсена (1816 рік). Львівську школу скульпторів репрезентує пам’ятник губернаторові Галичини Гауеру роботи Шімзера (1824 рік). 1880 року тут поставлено пам’ятник знаменитому польському художникові Артурові Ґротґеру  роботи скульптора Гадомського.

За радянських часів храм Божого Тіла закрили і тут, як у багатьох інших львівських церквах, влаштували склад, а 1970 року відкрили Музей релігії та атеїзму і встановили у середині храму підвішений під куполом маятник Фуко, який своїм відхиленням підтверджував процес обертання Землі. У музеї працював кінолекторій, де читали лекції на атеїстичні теми і демонстрували атеїстичні науково-популярні фільми.

З 90-х років Домініканський собор став греко-католицьким храмом Святої Євхаристії, особливо популярним серед львівської інтелігентної і національно свідомої молоді.