У Львові реставрують вітражі храму святого Йоана Золотоустого
Про це Суспільному розповів настоятель храму Ігумен Кипріан Лозинський.
За словами настоятеля, від ймовірних руйнувань через військове вторгнення Росії, в приміщені закрили частину балкону, де стоїть хор, внутрішні та зовнішні вітражі.
"Вітражі є унікальні, тому що це є чи не єдиний храм східної Європи, де залишились Мюнхенські вітражі", – каже настоятель храму.
Вітражі простояли у храмі понад 120 років.
"Вітраж пресвятої Богородиці – він був знятий на реставрацію, тому що була можливість його зняти, в нас є вітражі в храмі, які дуже великі в об’ємі і їх не так просто демонтувати, а цей вітраж трохи менший, але теж цінний і вітраж, який виходить на ззовні, на вулицю, тому загроза його, не дай Боже, знищення чи понівечення є набагато вищою", – пояснює Ігумен Кипріан Лозинський.
Вітраж у круглому вікні на фасаді церкви зображує Непорочне Зачаття. Саме його зараз реставрує Марія Шумська-Барвінок. Вітраж має 3 метри у діаметрі та розділений на 9 фрагментів. За словами реставраторки, усі елементи потрібно почистити, доповнити та укріпити, після невдалих реставрацій за радянських часів.
"Там було дуже багато втрат розпису, із-за того, що був не якісний відпал, або не якісна фарба, тому що просто так з часом воно би не мало бути. Те, що розписане коричневою фарбою – тримається дуже добре, воно є просто в чудовому стані цей розпис, воно піддається чищенню, тобто основні проблеми це забруднення. Все, що було намальоване чорною фарбою, а це такі конкретніші, делікатніші контури вони всі позлущувалися і на їхньому місці просто залишилося таке дуже гладеньке скло, тобто то, на яке воно наносилося і відповідно я по тому гладенькому склу, можу побачити, що там цей контур був", – пояснює реставраторка.
Вітражі зняли кілька місяців тому, оскільки вони були в аварійному стані, їх почали реставрувати. Роботи тривають 3 тижні.
"Реставрація проводиться за не державні кошти, не бюджетні кошти. Долучився до цього фонд ALIPH. Це є швейцарський фонд, який створений відповідно для збереження об’єктів культурної спадщини. Одним з напрямків є, що вони долучилися до фінансування оцих робіт цього вітража. Загальна сума вітражних робіт, тобто вітражів буде коштувати близько 5800 євро", – каже начальник міського відділу охорони та використання об’єктів культурної спадщини Олег Хандин.
Після завершення реставраційних робіт, за словами настоятеля храму, їх одразу не встановлюватимуть з міркувань безпеки.