у Львові в музеї експонують ризи блаженного Василя Величковського, у яких він служив у підпіллі
Про унікальну реліквію та її віднайдення «Духовній величі Львова» розповів хранитель музею Тарас Гуль.
«Це ризи, які належали блаженному Василію Величковському – він їх вбирав на Трійцю. Передав нам в кінці 2023 року Митрополит Львівський Ігор Возьняк, а до нього вони попали від одного підпільного отця, який віддав їх йому перед смертю», — зазначив Тарас Гуль.
За його словами, це священниче облачення зберігав у себе єромонах-редемпторист Михайло Шевчишин. Перед смертю (о. Михайло відійшов до вічності у 2021 році) він передав ризи Митрополиту Ігорю і згодом у приватній розмові з генеральним директором музею о. Іваном Сіянчуком владика Ігор згадав про них і вирішив віддати для експозиції особистих речей блаженного священномученика.
Реліквія могла і не залишитися в Україні. Спочатку її планували розмістити в музеї у Вінніпезі, де зберігається більшість речей святого. «Отець Іван, думав забирати їх до Канади, але, враховуючи, що то був ювілейний рік блаженного, зробив такий внесок до музейної експозиції і залишив їх в Україні», – зазначив Тарас Гуль.
Представлені в музеї ризи – святкові, їх використовували на свято Зіслання Святого Духа. Реліквія збереглася в доброму стані попри незначні пошкодження, найімовірніше цьому облаченню більше 60-ти років. Поки що відвідувачі музею можуть побачити фелон та єпитрахиль, згодом буде представлено повний комплект – з поясом і нарукавниками.
Нагадаємо, що, окрім віднайденого облачення, в музеї зберігаються також священнича і єпископська єпитрахилі владики Василія. Також відвідувачі квартири блаженного можуть побачити куфайку, в якій він був на засланні, особистий медальйон, валізу, книги та багато інших особистих і богослужбових речей часів підпільної Церкви, якими, зокрема, користувався й блаженний, проживаючи у Львові. Побачити всі ці експонати і відчути дух християнських катакомб XX ст. львів’яни можуть щоденно (крім понеділка), відвідавши квартиру-музей у самому центрі міста (пл. Соборна, 11, кв. 3).
Музей працює за сталим графіком – з вівторка по суботу тут можна побувати з 10:00 по 16:00, у неділю — з 13:00 по 16:00.
Працівники музею звертають увагу, що особливою нагодою познайомитися з львівським помешканням священномученика Василія буде червень – цього місяця тут відзначать кілька дат, пов’язаних із життям блаженного, зокрема дні його народження та відходу до вічності.
Ще однією особливістю цього року стане те, що завдяки змінам в церковному календарі УГКЦ вперше пам’ять священномученика вшанують на всецерковному рівні окремо – 30 червня. Також цього року минає 100 років з дня вступу владики Василія Величковського до монастиря.
Більше про служіння та ісповідницьке життя блаженного Василія Величковського можна дізнатись, прочитавши присвячені цьому книги, які можна придбати в музеї. Також у квартирі святого можна отримати освячений на його мощах єлей та інші реліквії. За словами працівників музею, від відвідувачів вони отримали чимало свідчень про чудесне заступництво блаженного.