Судові справи з частиною Митрополичих садів, які історично входять до комплексу собору Святого Юра – головного храму греко-католиків у Львові знову відновились. Цього разу ініціювала процес Львівська обласна військова адміністрація.
Йдеться про вилучення цієї земельної ділянки Митрополичих садів з комунальної власності міста, передає Еспресо.
Відповідну інформацію оприлюднив перший заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач.
"Оскільки Держслужба спецзв’язку вже вичерпала свої можливості в судах, тепер у боротьбу проти Церкви вступила Львівська обласна військова адміністрація. Саме за її листом було ініційовано новий судовий процес про вилучення цієї земельної ділянки з комунальної власності міста, а відповідно і з користування церкви", – написав Зубач.
Він припустив, що інтереси щодо цієї землі мають забудовники.
"Нинішні події це лише підтверджують. Забудовницький слід не виглядає нереально, зважаючи на те, що Спецзв’язок хотів отримати містобуди на масштабну забудову Лисиничів під Львовом. Врешті одержав відмову", – уточнив міський чиновник.
Щодо самого суду, то, за словами Зубача, 8 серпня цього року Господарський суд Львівської області отримав наступний позов від Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони в інтересах Львівської ОВА, яка вирішила витребувати земельну ділянку у Львівської міської ради. Перше засідання призначили вже у вересні.
"Спецзв’язку не дуже сподобалося постанова Верховного суду. Адже нею суд поставив крапку в роках судових тяганин: скасував попередні судові рішення та фактично залишив ділянку за містом, яку, нагадаю, місто передало Церкві.
Але навіщо Львівська ОВА замість Спецзв’язку включилася в нове коло судових процесів – відверто, для мене загадка. Адже попри те, що змінилися позивачі, суть цього позову та сама – забрати митрополичі сади у Церкви", – написав Любомир Зубач.
У Львівській ОВА відреагували на заяву чиновника Львівської міської ради.
Перший заступник голови Львівської ОВА Андрій Годик наголосив, що відповідне питання лежить у юридичній площині, а його Людомир Зубач переводить його в емоційну.
"Позиція Львівської ОВА – Митрополичі сади Святоюрського комплексу повинні належати виключно Курії Львівської Архієпархії УГКЦ, але в порядок і спосіб, що визначений Законом", – написав Годик.
У прес-службі Львівської єпархії УГКЦ так прокоментували для "Еспресо.Захід" цю інформацію: "Поки є судовий процес між двома сторонами, ми очікуємо на справедливе рішення: відновити історичну справедливість - повернути нижні сади у власність Церкви, як це було раніше".
Що було раніше
У червні цього року Верховний суд скасував рішення судів попередніх інстанцій та відмовив Адміністрації держспецзв’язку та військовій прокуратурі у їхньому позові. Ця справа двічі перебувала на розгляді у Верховному суді
Який стосунок Держспецзв'язок має до Митрополичих садів
У радянські часи в нижній частині Митрополичих садів збудували радіолокаційні вишки, які глушили "Радіо Свободу" і "Голос Америки" та інші сигнали із Заходу. За часів незалежності ці передавачі перейшли на баланс Держспецзв’язку.
У 1990-х роках міська рада повернула Митрополичі сади у власність УГКЦ. Нижню частину садів міській владі не дозволили віддати, оскільки її вважали військовим об’єктом, саме через розташування вишок. Утім 2001 року передавачі знесли й відтоді Держспецзв’язок не здійснював господарювання на ділянці, вона перетворилася на закинуту місцину. Але навіть попри те, що вишок там уже немає, у відомстві вважають, що структура має право розпоряджатися цією землею.
У 2020 році міськрада ухвалила рішення остаточно повернути всі частини Митрополичих садів Церкві.