• Головна
  • У Міжрегіональній академії управління персоналом презентували навчальний посібник з основ православ’я...

У Міжрегіональній академії управління персоналом презентували навчальний посібник з основ православ’я

24.11.2010, 11:46
У Міжрегіональній академії управління персоналом презентували навчальний посібник з основ православ’я - фото 1
У Київському Інституті соціальних наук і самоврядування Міжрегіональної академії управління персоналом 22 листопада відбувся круглий стіл «Православні духовні цінності як основа виховання».

священик Діонісій МартишинУ Київському Інституті соціальних наук і самоврядування Міжрегіональної академії управління персоналом 22 листопада відбувся круглий стіл «Православні духовні цінності як основа виховання». Головною подією заходу стала презентація навчального посібника «На шляху до віри: основи Православ’я», автором якого є завідувач кафедри православної культури та теології МАУП, доктор богослов’я священик Діонісій Мартишин.

Свою книгу він присвятив 75-річчю Митрополита Володимира, Предстоятеля Української Православної Церкви. Митрополит, у свою чергу, нагородив творчий колектив видання почесними грамотами УПЦ, які вручив своїм колегам під час круглого столу отець Діонісій.

Знайомлячи викладачів київських вишів та журналістів зі своєю новою книгою, отець Діонісій відзначив багаторічну діяльність Міжрегіональної Академії управління персоналом у сфері духовно-патріотичного виховання студентської молоді.

Проректор МАУП з наукової роботи, професор Микола Головатий нагадав присутнім, що саме їхній виш одним із перших в Україні зі світських навчальних закладів відкрив факультет православного богослов’я.

Проректор академії вважає, що православний компонент освіти та академічного життя має важливе значення для формування світогляду молодих людей. «Це не можна називати проектом, бо це — Божий Промисел. Ми займаємося духовною просвітою не для реклами академії. Насамперед це потрібно тим людям, які тут вчаться і які вчать», — підсумував він.

Керівник відділу релігійної освіти та катехизації Київської єпархії УПЦ священик Сергій Коцар виголосив доповідь на тему «Мораль як основа людського суспільства».«Щоб виховати здорову, культурну спільноту людей необхідні знання принципів християнської моралі. Імперативом нашого часу є релігійне виховання, яке спроможне повернути нашому народові справжні ідеали», — вважає отець Сергій.

Завідувач кафедри місіології Київської духовної академії Віктор Чернишов у своєму виступі звернув увагу на те, що якщо православні не проявлять ініціативи в впроваджені предметів духовно-просвітницького змісту в школах та вищих навчальних закладах, це можуть зробити інші релігійні діячі. Наприклад, муніти та сайєнтологи намагаються отримати дозвіл на викладання основ духовності у школах і вищих навчальних закладах. Ці організації вже мають свої підручники і чекають лише дозволу держави.

Заступник завідувача кафедри українського православ’я та теології МАУП протодиякон Василь Стецяк у своєму виступі відзначив особливу цінність підручника «На шляху до віри: основи Православ’я». Вона, на його думку, полягає насамперед у тому, що ця книга видана українською мовою, а у наш час богословські праці в Україні видаються переважно російською.

«Чи потрібно нам викладати, приходити у вищі навчальні заклади світського характеру? Я вважаю, що не просто потрібно, а конче потрібно. Ми повинні свідчити про те, що ми усі є образом Божим і дітьми Божими», — вважає протодиякон Василь Стецяк.

«Сучасне суспільство живе ідеологією споживацтва, яка є не що інше, як ідеологія побутового матеріалізму. Вона робить із людей духовних калік. Тому потрібно кардинально міняти підхід до виховного процесу і будувати людину духовну», — підкреслив отець Василь.

Виступ професора Галини Сагач був присвячений системній кризі у посттоталітарній Україні. Негативними чинниками сучасного стану суспільства вона вважає деконсолідацію макросоціуму, наростання протестних настроїв у суспільстві, які спровоковані, на її думку, останніми непрофесійними діями українського уряду, соціальну дезінтеграцію, розколи у партіях та релігійних конфесіях, втрату довіри до влади.

«Усе це загострює стратегічне завдання України як незалежної демократичної держави у пошуках шляхів консолідації українського суспільства на нашій святій землі, яка засяяла вірою Христовою понад тисячу років тому», — підсумувала доповідачка.

Втім, Галина Сагач наголошує, що найстрашнішою кризою у наш час є криза духу і віри. Звертаючись до викладачів кафедри українського православ’я та теології Міжрегіональної Академії управління персоналом і присутніх священнослужителів, вона запевнила, що «зараз є дуже велика потреба у ваших молодих богословських головах і, безумовно, трудящих руках. А кожна ваша книга — перлина».

Галина Сагач, як рецензент книги священика Діонісія Мартишина «На шляху до віри: основи Православ’я», звернула увагу слухачів на її четвертий розділ – «Церква у сучасному світі». На її думку, такі актуальні теми як «християнин і світ», «соціальна активність християн», «виклики часу» надзвичайно збагатили книгу та визначили її аксіологію.

Як повідомив «Богословському порталу» Олег Карпенко, незважаючи на своєрідну камерність круглого столу, де були присутні переважно колеги та однодумці, він пройшов на достатньо високому науковому рівні. Хоча, дискусія як така і не відбулася, учасники та слухачі безумовно отримали користь від кількагодинного обміну думками та змістовного спілкування.

Кафедра православної культури та теології Міжрегіональної Академії управління персоналом була заснована у 2002 році за ініціативи вченого, професора Георгія Щокіна та з благословення Митрополита Київського та всієї України Володимира (Сабодана).

Зараз усі студенти академії мають змогу вивчати у її стінах «Основи християнської моралі», «Історію християнської Церкви», «Вступ до теології» та «Християнську соціальну доктрину».

Завідувач кафедри православної культури та теології МАУП, доктор богослов’я священик Діонісій Мартишин розповів «Богословському Порталу» про роботу своєї кафедри. Він підкреслив, що богословські предмети дають змогу сучасному студенту познайомитися з Православ’ям, духовно та інтелектуально пізнати Творця. «Але є й негативні моменти, — зазначив отець Діонісій, — бо не всі студенти зразу сприймають такий матеріал, буває внутрішній спротив. Тому наші лекції завжди проходять у формі діалогу та спілкування. Руйнуючи міфологічні уявлення про православ’я, ми намагаємося донести до них євангельську проповідь про Христа. А найкращою нагородою для нас бувають слова студентів, які говорять, що раніше вони чули про Христа як про реформатора, мислителя та філософа, а виявилося, що Він наш Господь».

На базі кафедри православної культури та теології МАУП восени цього року створено Духовно-просвітницький центр імені Святих Апостолів, який буде опікуватися питаннями християнської місії у вищих учбових закладах. Одним із перших його проектів стало видання презентованого навчального посібника. Бажаючі можуть його придбати у складі-магазині Київської Митрополії УПЦ у Києво-Печерській Лаврі та у книгарнях Міжрегіональної Академії управління персоналом.