У Римі відбувся показ фільму «Щедрик»
Фільм, який тріумфально пройшов минулоріч у грудні в рамках Фестивалю духовного кіно при Товаристві «Свята Софія» у Римі, отримав ще раз унікальну можливість бути представленим у Римі за ініціативи Посла Польщі Адама Квятковського та Посла України Андрія Юраша.
Як повідомили РІСУ в Посольстві України у Ватикані, кінозала Seraphicum зібрала кілька сотень глядачів, серед них дипломатів при Святому Престолі, представників Ватикану, релігійних спільнот, української громади Риму.
Фільм представляє історію трьох сімей — української, польської та єврейської, — які проживають у місті Станіславів, нині Івано-Франківськ, та потрапляють під репресії «перших совєтів» 1939 року, згодом Третього Рейху, а потім знову радянської влади.
На показ фільму прибули з України акторка Яна Корольова, яка зіграла головну героїню фільму, українку, викладачку співів Софію Іванюк, продюсер фільму Артем Колюбаєв, а з Польщі - актор Томаш Собчак, який зіграв Ісаака Гершковича, батька єврейської родини. Спеціальною гостею показу стала і українська співачка Оксана Муха, яка зіграла вже дорослу польську дівчину Терезу.
Захід відкрив ректор Seraphicumу отець-францисканець Адам Мончка та Посол Польщі при Святому Престолі Адам Квятковський.
«…85 років тому Німеччина, напавши на Польщу, розпочала війну. Через кілька днів Польща була атакована зі сходу Радянським Союзом, — сказав перед початком показу посол Квятковський. — Це була найкривавіша та найтрагічніша війна в історії світу. Сьогодні ми побачимо цю війну з перспективи міста, яке тоді знаходилося на сході Польщі, а після війни стало частиною радянської імперії. Ми дізнаємось історію одного будинку та сімей різних національностей. Ми почуємо історії тих, хто у всіх війнах платить найвищу ціну, – дітей.
Я твердо вірю, що для всіх нас, хто цінує спільні цінності, цей вечір стане новим натхненням для продовження роботи заради миру у світі. Особливо тому, що сьогоднішня російська агресія в Україні чітко демонструє, що деякі лідери у світі…не хочуть цього зрозуміти. Ми рішуче кажемо «ні» такому ставленню. Польща глибоко засуджує злочинні дії Росії, жертвами яких, як і 85 років тому, є в першу чергу діти та мирні жителі».
На показ «Щедрика» був і Голова єпископської конференції Італії, спеціальний посланець Папи Франциска в справі повернення депортованих українських дітей та військовополонених, кардинал Маттео Дзуппі, який поділився своїми емоціями після фільму: «Це дуже драматичний фільм! Цей фільм допоміг мені краще зрозуміти коріння вашого болю. Страждання, страждання, які породжують нові страждання і ненависть! Вчора я був на міжнародній зустрічі в Парижі, яка називається «Уявити мир». Зараз люди не можуть навіть уявити, що означає мир, адже мир — це не просто відсутність війни…І цей фільм дав нам змогу ще раз задуматись над цим питанням — уявити мир».
Посол України при Святому Престолі та Суверенному Мальтійському Ордені Андрій Юраш, звертаючись до всіх присутніх, висловився про те, що «цей захід є справжньою інвестицією в наше спільне майбутнє, європейське майбутнє, майбутнє без насильства. І обов’язково майбутнє без війн, як та, яку ми бачили у фільмі «Щедрик» і яку зараз переживаємо в Україні. Дві війни, але причина, яка їх породила, та ж сама. Тоталітаризм і ненависть. Тож любімо одне одного, любімо правду, любімо справедливість і любімо мистецтво. Те мистецтво, яке розповідає про висоти людського духу, а не про його падіння, як завжди буває, коли хтось починає війну».
Після фільму глядачі мали можливість поспілкуватися з акторами і продюсером фільму. Зокрема, Артем Колюбаєв подякував усім за увагу до «Щедрика», емоції співпереживання героям та підтримку, яку Україна продовжує отримувати від Європи та світу, закликавши продовжувати бути з українцями під час цієї війни. Також надзвичайно тепло подякував польському актору Томашу Собчаку, який один із перших запропонував допомогу українським колегам по фільму, а згодом став волонтером у питаннях підтримки України.
Акторку Яну Корольову, якій українська громада символічно вручила букет чорнобривців, вирощених на італійській землі, вразили сльози глядачів, розуміння болю і трагізму історії різних за національністю родин та неймовірна атмосфера, яка панувала на показі і після показу.
Як повідомили у Посольстві України при Святому Престолі, вони разом з продюсером обговорюють можливість озвучення «Щедрика» італійською мовою, а також обговорюють з польськими колегами ще один показ до кінця цього року.