Created with Sketch.

У римо-католиків розпочався Страсний тиждень

25 березня, 10:10

Великий Тиждень, який східна традиція ще називає Страсним, розпочинається Вербною Неділею. Багатьма мовами світу вона називається Пальмовою — з огляду на гілки пальм, що їх стелили на дорогу під час в’їзду Господа Ісуса в Єрусалим.

Однак на слов’янських територіях, де пальми не ростуть, а весна настає з цвітіння верб, і їхні гілки прийнялося святити, назва свята змінилася: білоруське Вербніца, болгарське Цветніца, сербське Цвети, словацьке Квітна Неділя (в деяких місцевостях України Вербну Неділю називають саме так), передає CREDO.

Літургія цього дня згадує урочистий в’їзд Христа в Єрусалим, який знаменував собою безпосереднє наближення Його Страстей і хресної смерті. Люди, які Його вітали, кидали на дорогу плащі та зелені галузки, вигукуючи: «Осанна Синові Давида!» Урочистий в’їзд Ісуса в Єрусалим описаний в усіх чотирьох Євангеліях, отже, цій події всі вони надають особливого значення.
Літургія Вербної Неділі «розіп’ята» між радісним моментом процесії з пальмами і читанням із Євангелія про Страсті Господні. Таким чином Церква підкреслює, що тріумф Христа і Його Жертва завжди нерозривно пов’язані.

Під час Богослужінь Великого четверга, Страсної п`ятниці і урочистого навечір`я Пасхи віряни знову переживають таємницю Страстей Христових, Його смерті і воскресіння. У четвер увечері буде здійснений обряд, який відбувається раз в році - за церковною традицією священик обмиє ноги дванадцяти мирянам в спогад того, як перед Таємною вечерею Христос омив ноги своїм учням.

Під час співу гімну "Слава в вишніх Богу" в четвер в останній раз будуть звучати орган і всі дзвони - вони замовкнуть до Великодня. На Месі Великого четверга освячується велика кількість дарів, щоб їх вистачило на Страсну п`ятницю, коли Меса не здійснюється. З XI століття ці дари поміщаються не в ризницю, а в одну з каплиць храму для поклоніння їм після Меси. Перенесення дарів, яке здійснюється під час урочистої процесії після Меси, символізує ув`язнення Христа в темницю. Потім з вівтаря прибираються свічники, хрести і покривало, що символізує зняття одягів з Христа воїнами перед Його розп`яттям.

На таємниці пристрастей зосереджено Богослужіння Великої п`ятниці - дня суворого посту й покаяння, єдиного дня в році, коли не звершується Євхаристійна Літургія. У храмах п`ятнична служба зазвичай триває декілька годин, оскільки для поклоніння хресту і його цілування вишиковується довга черга віруючих. У цей день віруючі причащаються Передосвяченими дарами.
У Велику суботу віряни перебувають у молитві перед гробом Господнім. C появою першої зірки розпочнеться урочисте Богослужіння навечір`я Пасхи. Від багаття у дворі храму в цей день запалюється пасхал - велика свічка, яка урочисто вноситься до храму під спів гімну "Слава в вишніх Богу", і з цього моменту в храмі знову звучить орган і дзвони, прославляючи Христове Воскресіння.

Читайте також
Культура Введення в Храм Пресвятої Богородиці відзначають 21 листопада
25 березня, 20:45
Культура Східна Церква вшановує пророка Авдія, Божого речника проти гордині народів
25 березня, 19:14
Культура Сьогодні святого мученика Романа Кесарійського
25 березня, 09:34
Культура Сьогодні Східна Церква вшановує апостола Матвія, котрий подолав шлях від митаря до благовісника
25 березня, 10:54