У Ватикані після 250-річної перерви знову відкрилася школа ремесел

22.01.2023, 10:04
Світові
У Ватикані після 250-річної перерви знову відкрилася школа ремесел - фото 1
Першими студентами школи після 250-річної перерви стали молоді майстри з Італії, Німеччини, Перу та Білорусі.

Про це повідомляють Новини Ватикану.

16 січня 2023 року у Залі капітулу Ватиканської базиліки відбулося урочисте відкриття Школи мистецтв та ремесел Фабрики Святого Петра за підтримки фонду Fratelli tutti. Школу інавгурував президент цих двох ватиканських установ кардинал Мауро Гамбетті.

У школі навчатимуться спеціально відібрані каменярі, мармурники, майстри ліпних робіт та деревообробники. Викладачі - співробітники Технічного відділу Фабрики Св. Петра, доценти італійських та закордонних вишів та досвідчені майстри.

Мета створення Школи мистецтв та ремесел – не лише професійне, а й загальнолюдське зростання молодих майстрів. Навчання включає історико-мистецькі аспекти, вивчення матеріалів та технічних навичок. Програма передбачає не лише лекції та семінари, а й екскурсії та навчальні виїзди по Італії. Лекції відбуваються у Палаці каноніки, а практичні заняття – у майстернях Фабрики Св. Петра. Таким чином, учні зможуть не тільки перейняти досвід у старших поколінь майстрів, а й долучитися до духовності та організації Ватиканської базиліки.

Навчальні курси з обов'язковим відвідуванням триватимуть пів року; учням надається гуртожиток при конгрегації священиків Святішого Серця Ісуса. За динаміку групи студентів відповідає куратор: особлива увага приділяється створенню братніх стосунків та атмосфери доброзичливості.

Школа мистецтв та ремесел у Ватикані стала продовженням традиції, що сягає кінця XVIII століття, коли Фабрика Св. Петра організувала Папську майстерню мистецтв для молодих умільців. Як свідчать архівні документи, школа була безкоштовною, вона була відкрита вечорами та на свята, щоб не відривати учнів від роботи. Ремесла викладалися у ній як вираження любові та відповідальності. Сьогоднішня Школа мистецтв і ремесел також не стягує плату за навчання і ставить собі за мету не тільки вивчення ремесел з урахуванням нових технологій, а й подолання професійного індивідуалізму. Відкриваючи школу, кардинал Гамбетті пояснив, що вона покликана «допомогти посіяти насіння в ґрунт просування людини за допомогою навчання, спрямованого на служіння культурі, людям нашої доби та Церкви». Общинне життя грає у цьому важливу роль.

Цього року до школи вступили 20 осіб – 12 юнаків та 8 дівчат: з Італії, Перу, Німеччини та Білорусі. Усі студенти мають не лише диплом загальної освіти, а й художньо-технічну підготовку, як передбачено відбірковим конкурсом. Наймолодші з учнів щойно закінчили середню школу і вирішили обрати Школу мистецтв і ремесел, перш ніж долучитися до світу праці; деякі – студенти університетів, які записалися до школи за порадою своїх викладачів.

На відбірковий конкурс надійшла рівна кількість заявок від юнаків та дівчат. Це також не розходиться з традицією: починаючи з XVI століття жіноча присутність у майстернях Фабрики Св. Петра була постійною, і вона рясно задокументована в архівах. У соборі працювали жінки – майстри з обробки дерева, каменю та металів, з ліпних робіт; жінки виконували й важкі роботи з переміщення возів із матеріалами. Вже в ті часи оплата їхньої праці була приблизно такою самою, як у чоловіків, і вони користувалися не меншою повагою.

При відборі учнів особливо враховувалися особисті мотивації: кандидати виявили бажання навчитися старовинним ремеслам, які сьогодні майже не цікавлять їхніх однолітків. Школа вже приймає заявки на наступний відбірковий конкурс: їх можна надсилати на адресу [email protected].