Created with Sketch.

Українці Польщі молитимуться за жертв операції «Вісла»

27.04.2012, 14:06

У Перемишлі українці Польщі сьогодні зібралися на ІІ Конгрес приурочений до 65-річчя акції «Вісла».

У Перемишлі українці Польщі сьогодні зібралися на ІІ Конгрес приурочений до 65-річчя акції «Вісла». Захід триватиме чотири дні - з 27 по 30 квітня. Учасники Конгресу обговорять питання присвячені польсько-українському баченню акції, правовим аспектам депортації та проблемам, пов’язаним із виселенням українців. За жертв переселення молитимуться в місцевому греко-католицькому катедральному соборі Святого Івана Хрестителя.

Відкриттю Конгресу передуватимуть дві виставки 27 квітня в Народному музеї Перемишльської землі, - повідомляє Департамент інформації УГКЦ з посиланням на Перемишльсько-Варшавську архиєпархію УГКЦ. Виставка польського Інституту народної пам’яті присвячена відносинам України та Польщі в 1939-1947 роках. Виставка публікацій і видань «Втрачена Батьківщина» розкаже про українців на українсько-польському прикордонні.

Того ж дня в місцевому Народному домі представлять проект «Стежками пам’яті» – світлини про реставрацію цвинтаря села Жуків Підкарпатського воєводства та мультимедійну презентацію фотографій Юрія Гаврилюка «Перлини рідних земель». Нічний концерт церковної музики відбудеться в греко-католицькому катедральному храмі в Перемишлі.

У рамках історичної панелі говоритимуть на тему польського та українського бачення акції «Вісла». Модератор групи – д-р Григорій Купріянович. Тему правових аспектів депортації українців під час акції «Вісла» модеруватиме професор університету Марії Складовської-К’юрі д-р габ. Григорій Януш.

У секції «65 років після виходу» (модератор д-р габ. Януш Мечковський) обговорять ситуацію українців у Польщі – пам’ять, стереотипи, стратегії адаптації та проблеми ідентичності. Остання панель буде присвячена темі «Українська спільнота – між акцією "Вісла" та майбутнім – пам’ять, культура, внутрішній діалог, проблеми». Її модератор – д-р Роман Крамар, викладач Варшавського університету. На завершення учасники Конгресу приймуть ухвали і проведуть прес-конференцію для журналістів.

30 квітня родичі депортованих представлять виставку «Невтрачене минуле» – це проект про долі людей прикордоння та пам’ятки їх матеріальної культури, лемківські цвинтарі, придорожні каплиці в Нижніх Бескидах та врятовані пам’ятки матеріальної культури на Холмщині.

Того ж дня відбудеться презентація книг Романа Кабачія «Вигнані в степи. Переселення українців на південь України в 1944-1946 роках» та Юрія Макара «Від депортації до депортації». У Народному музеї Перемишльської землі покажуть фільм Романа Крика «Двері Лемківщини», після якого відбудеться зустріч з автором фільму.

Організатором подій виступає Союз українців у Польщі. Партнери: Українське історичне товариство в Польщі, Південно-Східний науковий інститут у Перемишлі, товариство «Український народний дім», Перемишльський центр культурних ініціатив «Митуса» та Гельсінська група прав людини.

Читайте також
Суспільство Священик-волонтер ПЦУ з Чернігова просить депутатів не давати землю благодійній організації, за якою стоїть УПЦ МП
Сьогодні, 12:55
Суспільство Священик РПЦ покинув парафію та дружину й поїхав воювати в Україну
Сьогодні, 11:14
Міжконфесійне На Черкащині нарікають, що московський священнослужитель самовільно переосвятив криничку
Сьогодні, 10:56
Суспільство У Луцьку освятили гарнізонний храм нацгвардійців
Сьогодні, 10:30