«Українську Церкву розкололи Москва і КДБ», - почесний Патріарх Філарет
Почесний патріарх ПЦУ Філарет в ексклюзивному інтерв’ю напередодні свого 90-ліття, яке відзначить 23 січня, розповів ТСН.Тижню, як ледь не став патріархом Московським, про роль спецслужб у Церкві.
Першоєрарх розповів, що Російську Церкву міг очолити українець. Більше того - навіть мав. Але КДБ і Кремль влаштували справжню змову, бо всі священнослужителі Церкви співпрацювали тоді з Комітетом державної безпеки, тому замість нього обрали на пост РПЦ Патріарха Алексія.
«Політбюро готувало мене, а КДБ – митрополита Алексія… Якщо ви виступаєте проти рішення КДБ, то єпископа ви поставити можете, але його не зареєструють і він не матимете єпархії. Без реєстрації ніхто не мав права служити. Або ви виконуєте вимоги влади – або ви не будете існувати. З КДБ мали контакти всі без виключення архієреї Московського патріархату. Не було архієрея, який не був би в контактах з КДБ, бо сама система була така, що неможливо було інакше керувати церквою. Для того, щоб навіть призначити єпископа, кандидатуру треба було узгодити з КДБ», - згадує Філарет і наголошує, що тоді вирішив створити українську незалежну Церкву і відтоді більше 30 років Москва намагалася його скинути.
За його словами, відколи Україна стала незалежною державою, втручання СБУ жодного немає. Є спілкування, але без жодних узгоджень: «Спілкуємось. Але нічого не узгоджуємо. Між КДБ та СБУ колосальна різниця. Тоді ми не могли нічого без рішення спецслужб робити, а тепер ми можемо робити все, що вважаємо за потрібне, навіть якщо це СБУ не подобається».
Свою роль у новоутвореній Православній Церкві України почесний патріарх бачить такою: «Я є патріарх, був і буду. Сьогодні предстоятель Помісної Церкви митрополит Епіфаній, але я не відмовляюсь від участі у розбудові Української Церкви. Я невизнаний патріарх для світового православ’я, але для України я – патріарх і патріархом я залишаюсь».