Created with Sketch.

«Український кіберпанк» дарує людству надію

04.10.2023, 21:34

Цього року Екуменічний соціальний тиждень розпочався з прекрасного – з «Українського кіберпанку». Сьогодні, 4 жовтня, відбулося відкриття виставки витинанок Марії Мартиненко-Гупало «Український кіберпанк» про історії цивільних і військових, які втратили кінцівки або мають пошкоджене обличчя внаслідок бойових дій. А у суботу, 7 жовтня, мисткиня Марія Мартиненко-Гупало поділиться секретами техніки витинання.

Під час майстер-класу витинатимуть за допомогою скальпеля стилізований тризуб, ангела-охоронця України або знаменитого півника з Бородянки. На захід запрошують всіх охочих від 13 років. Особливо будуть раді бачити родини наших захисників.

Цикл робіт «Український кіберпанк» розповідає історії цивільних і військових, які втратили кінцівки або мають пошкоджене обличчя внаслідок бойових дій чи обстрілів.

«Коли людина зазнає травми, дуже легко впасти в депресію, зневіритися і не бачити попереду жодної перспективи. Часто і суспільство стигматизує людей із фізичними відмінностями, а також є проблеми із інклюзією таких людей: від організації простору, у якому вони мають пересуватися, так і в готовності брати їх на роботу чи в будь-який спосіб приймати.

Проте російське вторгнення і нескінченні людські жертви, а також травми, через які проходять безліч українців, мають змусити наше суспільство стати більш відкритим до людей із фізичними відмінностями.

Водночас багато-хто з тих, хто проходить через такі травми, виявляють неймовірну жагу до життя і бажання вийти за межі можливого. Вони опановують біонічні протези і не лише заново вчаться ходити, але й займаються спортом, танцюють балет, катаються на скейті, а також показують дива дрібної моторики на протезах рук. Вони одружуються, стають батьками. Це приклад для нас, людей із цілими кінцівками, таких, що бачать і чують, але нерідко здаються на півдорозі», — пояснює концепцію мисткиня Марія Мартиненко-Гупало.

Чому кіберпанк? Цей стиль у літературі, дизайні і сторітелінгу асоціюється із постапокаліптикою, із антиутопією. Здебільшого, у кіберпанк-сюжетах фігурують люди-роботи, опановані машиною, які живуть у чомусь схожому на Матрицю. У сучасному технологізованому світі це популярний троп, адже ми нерідко замислюємося, наскільки алгоритми вже контролюють нас і яка частка людського залишиться у цьому світі незабаром. І, здавалося б, де яскравіший приклад цього, як не в людині, у якої три кінцівки з чотирьох – біонічні, ще й протез замість ока, на фоні випаленої землі. Та українські воїни і громадяни, за іронією, є прямою протилежністю до кіберпанку, адже вони використовують ці здобутки у протезуванні для того, аби проявити свою гідність і велич Людини. Таким чином, український кіберпанк – це повна протилежність тій постапокаліптиці, яка притаманна оригінальному кіберпанку, оскільки той перший дарує людству надію.

Марія Гупало народилася і живе у Львові. Закінчила Український католицький університет. За фахом Марія викладач богослов’я, викладає низку курсів на філософсько-богословському факультеті УКУ, а також окремі курси для студентів інших спеціальностей. Її цікавить зв’язок між релігією, етикою та збереженням навколишнього середовища.

Захоплення витинанкою проявилося у 2013 році. Відтоді Марія створює роботи у цій техніці. В якийсь момент, натхненна іншою місцевою художницею, Марія винайшла свій стиль – монументальну витинанку.

Художниця постійно шукає нові форми вираження, техніки вирізання та обробки паперу, нові види матеріалів, експериментує з різними етнічними, історичними та сучасними стилями, а також з об’ємними формами.

Зараз мисткиня зосереджена на роздумах про війну в Україні та про те, як її переживають українці: переселенці та позбавлені домівок; військові та їхні родини; люди, яких війна травмувала фізично чи морально; жертви російського тероризму та звірств. Вона зображає, як українці захищають своїх дітей, свої цінності, те, що є найдорожчим у їхньому житті, не втрачаючи при цьому людського обличчя.

Реєстрація на майстер-клас за лінком: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfYUtURjcXsZ26PKsj-jch27bWC0LFKkFryjxVaJtzxBs1BVw/viewform.

Читайте також
Стиль життя «Де твій Бог?», або Як військовий капелан харківського шпиталю рятує від відчаю важкопоранених бійців
04 жовтня, 09:05
Стиль життя «Сим знаком переможеш»: ікона як спосіб поєднання минулого й сьогодення
04 жовтня, 12:15
Стиль життя "50 пташок на 50 років": монахиня УГКЦ організувала збір допомоги для ЗСУ
04 жовтня, 18:20
Стиль життя Покотилівська молодіжна спільнота УГКЦ: у планах велика робота на деокупованих територіях
04 жовтня, 16:30