Унікальну відеозйомку церкви св. Параскеви, яку свого часу у фільмі «Тіні забутих предків» відзняв Сергій Параджанов, презентували в Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї 15 лютого.
Важливість віднайдення і презентації відео церкви є надзвичайною.
Режисер Параджанов у фільмі «Тіні забутих предків» відтворив церкву Святої Параскеви – вона ще мала назву «Довбушева» або «Довбушівська». Так назвали харм через легенду про те, що гроші на спорудження дав Олекса Довбуш, а згідно з іншою легендою, він також брав участь у будівництві. Ця церква була збудована 1735 року без жодного цвяха й укрита була гонтою. У тому була її цінність. У 1983 році Космацька церква згоріла в занедбаному стані.
Унікальні відеокадри храму зробив відомий прикарпатський архітектор, краєзнавець, вчений Зеновій Соколовський ще 50 років тому.
«Я разом з дружиною і дітьми бували в Космачі, бо в ті роки львівська інтелігенція часто подорожувала в Карпати для різного роду краєзнавчих досліджень - каже пан Зеновій. – Якось мені далося зрозуміти, що з часом це стане чимось унікальним і я відзняв храм св. Параскеви на камеру «Кварц». Також ще тоді виконав його креслення».
«Ми познайомилися з паном Зеновієм і виявилося, що він має таке унікальне відео, - ділиться знаний прикарпатський реставратор, автор проекту «Врятуймо скарби разом», в рамках якого реставрують сакральні пам’ятки, Валерій Твердохліб. – Ми не знали про існування такого відео і воно могло загубитися. Зараз ми дуже вдячні за цей матеріал. Відновили його, оцифрували і змонтували».
До слова, іконостас з храму св. Параскеви вже декілька років відновлений в рамках проекту «Врятуймо скарби разом». Але не всі ікони з храму, в тому числі, зняті на відео Зеновія Сокловського, віднайдені.
Як стверджують в Івано-Франківському університеті Короля Данила, можливою є відбудова подібної до церкви св. Параскеви нової приблизно на тому ж місці – зараз там кладовище. Або, принаймні, буде презентовано мистецький проект з 3D проекцією храму.