Журналісти католицького видання CREDO виявили у соцмережі псевдосвященика, який називає себе "Отець Назар", нібито навчався у Краківській духовній семінарії, а тепер служить католицьким священиком у Житомирі та збирає пожертви серед підписників.
"Соцмережі стали важливою складовою нашого життя і велика частка спілкування належить до них. Проте саме тут легко стати жертвою шахраїв. Серед них — профіль, що прикидається католицьким священиком із Житомира, — пишуть на CREDO. — У Фейсбуці є профіль під назвою Отець Назар, що має багато вподобайок та друзів серед католиків. Він додає побожні дописи, отримує коментарі і вподобайки. А також збирає пожертви серед підписників".
Отець Микола Мишовський, керівник видання, розповів РІСУ, що намагався довідатися в цього "Отця Назара" в якій парафії він служить, але був ним заблокований. Також й інші особи, які намагалися отримати подібну інформацію, були заблоковані.
Після короткого розслідування — стало відомо, що це інтернет-шахрай, який користується наївністю людей.
Як повідомив CREDO ординарій Київсько-Житомирської дієцезії єпископ Віталій Кривицький, цей профіль не належить католицькому священику. Він додав, що такий священик у Житомирі не служить і виглядає на те, що це просто шахрай.
«Ми розіслали повідомлення всім канцлерам римо-католицьких дієцезій, а також я запитував канцлера Київської архиєпархії УГКЦ: ніхто не знає такого чоловіка. Також ми перевірили, що він не вчився у Краківській семінарії», — сказав єпископ.
Шахрай, який назвав себе отцем Назаром, використовує фото справжнього католицького священика з Польщі — речника Дорогичинської дієцезії отця Марціна Голембевського. Більше того, той справжній отець у своїй дієцезії відповідає за охорону персональних даних.
Київсько-Житомирська дієцезія РКЦ в Україні також попередила підписників на Фейсбуці.
Викривальний матеріал на CREDO, яке є найпопулярнішим римо-католицьким виданням в Україні, був опублікований 16 вересня 2023 року. На сьогодні, 27 вересня, цей профіль "Отець Назар" вже неможливо знайти. Проте зафіксовано три інші "Отці Назари", два з яких є цілковито пусті, а третій містить інформацію подібну до тої, яка була на першому профілі шахрая: він нібито походить з Катовіце у Польщі, навчався у Вищій духовній семінарії Краківської архидієцезії, а живе у Тернополі. Проте на фотографії у профілі вже молодий православний священик, поруч дружина з малою дитиною.
Його стрічка дописів знову ж таки заповнена загальними побожними фразами та такими ж зображеннями. При чому, він себе подає як екуменічно налаштовану особу:
Також серед фейсбук-сторінок, які "Отець Назар" вподобав, багато сторінок католицьких інституцій.
До слова, на сторінці ігумена Саватія Собко, яку вподобав "Отець Назар", також багато ось таких побожних картинок і цитат.
Але в коментарях до однієї з нібито його фотографій, одна з коментаторок залишає інформацію і доказ, що це фото належить насправді конкретному священику УПЦ МП з Одещини...
Автор вирішив і самому познайомитися ближче з автором цього профілю, особливо враховуючи, що є доволі багато спільних друзів — написав йому повідомлення.
Але вийшло як і з попередніми особами: "Отець Назар" заблокував...
За словами о. Миколи Мишовського, це не перший і не останній шахрай, що обдурює людей в соціальних мережах, називаючи себе священиком.
"Сьогодні він називає себе "отець Назар", а завтра буде, наприклад, "отцем Пантелеймоном", а після завтра, скажімо, "отцем Онуфрієм" або ще якось. Люди не фільтрують інформації, "лайкають" фото та повідомлення невідомої особи, довіряють їй, — коментує о. Микола Мишовський. — Вони не дивляться, що цей "отець" не зазначає з якої він єпархії, з якої парафії, що він невідомо взагалі хто. Вони ведуться на те, що в нього в друзях можливо є спільні знайомі і це для них є підставою до того, щоби довіряти таким 'отцям Назарам'".
Колега о. Миколи з CREDO Юлія Завадська зауважує, що цьому аферисту було неважко прикидатися священиком. "Якщо вами так легко прикидатися, — звертається вона до священнослужителів, які мають профілі у соцмережах, — то це може означати також і те, що є якийсь загальний благочестивий образ, який можна натягнути на себе, але який далекий від реальності. Нам бракує вас справжніх, у соцмережах теж". Отже, якщо заповнити стрічку побожними картинками і такими самим цитатами, то у читача може скластися ілюзія, що перед ними "побожна" людина, можливо навіть священик.
"Тобто людина від себе і про себе нічого не пише, лише перепощує солоденькі картинки і цитати, а тому ті, хто звикли самі так вести свої акаунти, таким цілковито довіряють", — підсумовує о. Микола. — "Ми живемо в епоху, коли інформації, отриманій в інтернеті, часто з невідомих або анонімних джерел, довіряють просто так".
Таким чином журналісти закликають бути обережними з профілями таких "отців" і точно не вестися на їх заклики про пожертви, щоби не бути ошуканим. А хто вже має у списку друзів у соцмережах таких "отців" з такими солодко-побожними стрічками повідомлень, — краще видаліть їх, заблокуйте чи напишіть скаргу адмінам соцмережі.
Автор вдячний колегам з CREDO за допомогу у зібранні інформації.