В Івано-Франківську повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом

06.07.2021, 09:26
Культура
В Івано-Франківську повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом - фото 1
Шість мацев (єврейських надгробків), знайдених раніше серед будівельного сміття в Івано-Франківську, перевезли на єврейське кладовище.

Про це редакцію JewishNews повідомила Марина Сєдова, яка виявила надгробки.

Вона зазначила, що досить багато часу зайняли переговори з державними та комунальними органами, щоб правильно оформити перевезення.

Спочатку організували невелику пошукову експедицію, в результаті якої знайшли і відкопали п'ять мацев. Під час другого виїзду знайдені надгробки перемістили на рівну поверхню до дороги, крім того, в цей раз була виявлена ​​ще одна мацева.

Найбільшу мацеву знайшли під час того, як виносили менші, вона була повністю в землі і фактично її відкопали. За словами учасників робіт, вона важить не менше 400 кілограм.

Найбільший надгробок являє собою чоловічу мацеву з зображеннями корони, левів і глечика.

Сім чоловіків проявили справжній героїзм, витягуючи ці мацеви. Вони надзвичайно важкі, потрібно було докласти неймовірних зусиль, щоб їх звідти витягти. У якийсь момент до роботи приєдналися навіть два жителя села.

Для того, щоб перевезти мацеви на кладовище, використали евакуатор з краном-маніпулятором.

Зараз ведуться переговори про організацію професійних пошукових робіт на території, де були знайдені мацеви, за допомогою Комунального підприємства «Пам'ять».

Ініціатором повернення мацев на кладовище стала студентка Києво-Могилянської академії Марина Сєдова, співорганізатором - громадський активіст Максим Мурза. До події долучилися активісти Молодіжної організації «СТАН», а також дуже багато небайдужих людей. Фінансову підтримку в перевезенні зробила Об'єднана єврейська громада України.

За словами рабина Мойше Лейб Колесника, ці мацеви раніше перебували на Новому єврейському цвинтарі, яке розташоване за міським озером. Після 1967 року, коли цей цвинтар закрили для поховання, звідти почали брати мацеви для того, щоб використовувати їх в якості будівельного матеріалу.

На кількох з цих мацев вдалося ідентифікувати роки поховання: 1926 1934 і 1939. Варто відзначити, що перші поховання на Новому єврейському цвинтарі датуються одна тисяча дев'ятсот двадцять шостим роком. Крім того, вдалося ідентифікувати імена трьох померлих: Ейдель Бергман, Цивье Семель і Ребекка Гехт. За інформацією з метрик, всі три жінки жили і померли в Станіславові (сучасна назва міста - Івано-Франківськ).