В Івано-Франківську презентували виставковий проект «Модест Сосенко. Франківськ. Пізнай. Зрозумій. Збережи»
Як розповідають організатори, ідея подібного проекту виникла також після того, як було знищено розписи Модеста Сосенка у церкві у Славську.
«Сосенком ми живемо вже більше десяти років, - ділиться організатор виставкового проекту «Модест Сосенко. Пізнай. Зрозумій. Збережи» художник, історик мистецтва Роман Зілінко. – Перша виставка робіт художника відбулася у Львові одинадцять років тому в Національному музеї Львова. В нашому музеї є найбільша колекція творів Сосенка, він заповів свою спадщину, власне, нам до музею. Відчуваємо за неї відповідальність. Увесь час відбувалися дослідження, опрацювання усіх матеріалів доробку, який маємо. 2020 рік був ювілейним для Модеста Сосенка і ми готували відповідні виставки. Тоді сталася трагедія у Славську, коли знищили розписи художника у храмі. Це стало таким громом - так більше не можна і акцентувати потрібно на збереженні його творів».
Як каже Роман Злінко, головним ідеологом і організатором проекту «Модест Сосенко. Пізнай. Зрозумій. Збережи» є старша наукова співробітниця Національного музею Львова Олеся Семчишин-Гузнер, яка стверджує, що не було б такого масштабного проекту і розголосу, якби не відповідальність і бажання популяризувати спадщину митця. «Так сталося в Славську і, відповідно, потрібно було акцентувати увагу на його монументальному мистецтві – розписах, іконостасах. Тобто, тій важливій ділянці, яка залишається поза музейними установами і тому є дуже чутлива на збереження», - додає Олеся Семчишин-Гузнер.
«Завдяки великій подвижницькій праці львівських науковців, ми дізналися і дізнаємося про Модеста Сосенка, - каже співорганізатор проекту, реставратор Валерій Твердохліб. – Маємо зараз можливість презентувати в Івано-Франгківську його унікальні твори з Національного музею Андрея Шептицького, які привезли зі Львова і з Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття».
Триватиме виставка «Модест Сосенко. Франківськ. Пізнай. Зрозумій. Збережи» в Івано-Франківському краєзнавчому музеї до серпня місяця.
Довідка
Модест Сосенко (1875-1920) – один з найвидатніших українських художників початку ХХ ст. Народився М. Сосенко в с. Пороги біля Богородчан на Станиславівщині. Навчався у Кракові, Мюнхені та Парижі. З 1908 р. жив у Львові, де його іменем пізніше було названо одну з вулиць. Художник мандрував Італією, Єгиптом і Палестиною. Брав участь у Першій світовій війні в рядах австро-угорської армії. Покровителем Сосенка був митрополит Андрей Шептицький, на руках якого митець і помер. За сприянням митрополита Андрея, художник займався оздобленням храмів Станиславівщини, Львівщини і Тернопільщини. Митець брав участь у розписах стін для Катедрального собору в Станиславові-Івано-Франківську (стіни катедри перемальовані у 80-х рр. ХХ ст., розписи не збереглися).