Created with Sketch.

В Івано-Франківську відбувся XV Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях»

31.12.2023, 13:00

П'ятнадцятий за рахунком і другий цього року (через календарну реформу) — Міжнародний різдвяний фестиваль "Коляда на Майзлях" зібрав на Прикарпатті виконавців з різних куточків України та закордону.

Тривав святковий захід в Івано-Франківському храмі Царя Христа, що при монастирі отців василіян, з 25 до 29 грудня. Офіційно фестиваль завершився 28 грудня, але був ще один додатковий день з концертом для військових, їх родин і волонтерів.

Відкрили «Коляду на Майзлях» в день відзначення Різдва Христового, 25 грудня, урочистою Архиєрейською Літургією, яку очолив єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ Микола Семенишин. Владика благословив і привітав учасників і глядачів фестивалю.

А кожен фестивальний день «Коляди» був надзвичайно насиченим виступами колективів і виконавців — як в храмі, так і через онлайн.

В храмі виступали місцеві, прикарпатські, та з різних регіонів України, а через онлайн — закордонні колективи і виконавці.

Гостей, які приїхали виступити на «Коляді» з Львівщини, Тернопілля, Рівненщини, Харківщини, Одеси і Київщини, глядачі приймали неймовірно тепло і захоплено. Так само як і земляків з Прикарпаття.

А звучали народні колядки, щедрівки, віншування, твори класиків українських і закордонних. А були серед них й унікальні колядки, які написав отець-василіянин Даниїл Сікора з Івано-Франківського монастиря. Військовий капелан, волонтер, неординарний і просто унікальний композитор та автор пісень – отець не має жодної музичної освіти, але його музика вже давно «пішла в люди», стала улюбленою, її взяли до репертуару відомі виконавці і колективи.

І справді гарних гостей мав цього разу фестиваль «Коляда на Майзлях».

Харків’яни завітали до Івано-Франківська молодим колективом, який створений лише рік тому – хором «ХаХаХор Харків». Назва, до слова, цілком виправдана, бо свої різдвяні композиції учасники колективу виконували так, що у глядачів викликали щиру посмішку і піднімали настрій. Оригінальні віншування, побажання, перформанс з «козою» так зачарувало слухачів, що хористів просто не хотіли відпускати. На запитання кореспондента РІСУ як вдається в такому обпаленому страшною війною Харкові зберігати такий колосальний оптимізм?, керівниця хору Ксенія Підопригора поділилася: «Мені здається, що інших варіантів просто немає. Ти опиняєшся перед ситуацією — депресія і нічого не робити, але тоді не можна бути корисним, перш за все, нашим військовим. А якщо ми справді чекаємо на перемогу, то треба всім триматися і бути радісними в очікуванні нашої перемоги, в яку всі, безумовно, віримо».

Як каже дівчина, зібралися учасники «ХаХаХору Харків», а всього їх майже сорок, з різних колективів, переважно церковних. Так почуваються ще кориснішими, бо несуть радість, на яку так чекають люди особливо зараз. Важливо і те, що фестиваль «Коляда на Майзлях» перший в біографії молодого хору. Тому його учасники хвилювалися і спеціально готувалися впродовж декількох місяців. Цікаво, що їх вік – від 19 до понад 60 років. Так само, це люди зовсім різних професій – вчені, медики, студенти. «Музика це такий певний катарсис для нас усіх. Вона, як і молитва, допомагає переживати всі труднощі і триматися разом», — наголошує Ксенія Підопригора. Також розповідає, що зараз в Харкові не працює жодна концертна зала чи театр, тому церкви стали тим місцем, де можна почути також мистецтво — саме така зараз їх місія.

Наші кияни, які теж не з чуток знають про жахіття війни, приїхали на Прикарпаття дитячим фольклорним колективом «Промінь» з села Бобрик. А привезли дорогі гості — тепло співу і коровай для організаторів з великими вітаннями від своєї громади. Унікальні і неповторні, світлі і привітні – такими побачили їх глядачі «Коляди на Майзлях». Неймовірно цінна автентика, яку бережуть і передають через покоління. Навіть оригінальні костюми прадідів і прабабусь, яким століття. Це все справді дивує в наш час і захоплює, адже перед нами – молодь, яка долучає до свого захоплення ще й старші покоління родин.

Як ділиться керівниця «Променю» Валентина Нежива, не дивлячись на сучасні виклики, молодь і діти з задоволенням доєднуються до колективу і виконують фольклор на різноманітних концертних майданчиках. А всього в ньому налічується 34 учасники віком від 5 років до старшокласників. І особливо полюбили вони Івано-Франківську «Коляду», бо тут вже не вперше. «Тут виступати неймовірно подобається. Так гарно і привітно. Атмосфера – просто «бомба», — ділиться старшокласниця Олександра Нежива. Та найважливіше те, що «Промінь» дуже допомагає ЗСУ, бо своїм мистецтвом вже заробили для війська понад 60 тисяч гривень. Виступають перед військовими, всіляко підтримують, передають приємні пам’ятні сувеніри.

Хорова група ЦВММ ВМС ЗСУ з Одеси

 

Просто бурхливі овації з величезною вдячністю отримала від глядачів хорова група ЦВММ ВМС ЗСУ з Одеси. Група вже була онлайн учасницею «Коляди на Майзлях». Зараз виконавці змогли приїхати до Івано-Франківська. Як розповідає хормейстер Віктор Дзюба, створений колектив 2014 року, коли з окупованого росіянами Криму до Одеси переїхав Центр військово-музичного мистецтва Військово-морських сил. Складається одеський колектив з вокального і балетного складів. Учасники – як кадрові військові, так і професійні музиканти. Зараз у хорової групи чимало роботи, в тому числі, концертів в зоні бойових дій.

Сусідів з Львівщини – церковний хор «Воскресіння» зі Золочева, який полонив високою виконавською майстерністю і професіоналізмом, теж тепло зустріли на «Коляді». Цікавою є історія колективу, бо заснував його 1991 року ігумен Золочівського монастиря отців василіян отець Володимир Палчинський, відомий священик з підпілля, який також започаткував фестиваль «Коляда на Майзлях», коли був ігуменом уже в Івано-Франківську. За ці роки у золочівському «Воскресінні» змінилися покоління учасників, а вже два десятки років керівником його є Любов Мурин. Вона розповіла, що хор народний, аматорський, тому музикантів тут майже немає, а є освітяни, лікарі, представники інших професій різного віку. Репертуар колективу різноманітний і він є учасником багатьох фестивалів та заходів, а на «Коляді» вже вдруге.

Хор "Воскресіння"

 

Такою своєрідною родзинкою став виступ на фестивалі теж народного аматорського хору «Галичани» з Коломийщини, бо вже вдруге глядачі почули своєрідний гімн «Коляди на Майзлях», автором якої є керівник колективу Євген Ротерман.

Хор "Галичани"

 

Щирими оплесками вітали глядачі і тих, хто зміг доєднатися до фестивалю через онлайн з США, Канади, Фінляндії, Франції, Італії та Молдови. Колядували і віншували для України ті, хто раніше чи з початком війни переїхав жити за кордон.

А зірковими гостями «Коляди» стала відома вокальна формація «Піккардійська терція».

Наступного дня, після офіційного закриття і гала-концерту фестивалю «Коляда на Майзлях», відбувся ще один спеціальний концерт для військових, їх родин і волонтерів. Для них колядували, віншували, щедрували колективи музичних шкіл, центрів дитячої і юнацької творчості, будинків культури з Івано-Франківська і області.

Концерт для військових і їх родин

 

Як поділився співорганізатор «Коляди», відомий івано-франківський хормейстер Ігор Дем’янець: «Будь-яка зустріч для військових і їх родин — це надважливо. Це відчуття особливої підтримки. Я мав дуже багато таких концертів, у тому числі, в зоні бойових дій, на передовій, в госпіталях. Годі собі уявити наскільки це потрібно, цінно. Нас просто не відпускали. Культурний тил теж є дуже вагомим зараз, бо коли люди психологічно зранені і переймаються майбутнім, музика дарує підтримку і оптимізм». Сам Ігор Дем’янець, до слова, з перших днів повномасштабного вторгнення захищав Україну в лавах Військово-морських сил ЗСУ на півдні держави і був також художнім керівником хорової групи ЦВММ ВМС ЗСУ в Одесі.

Отже, Міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» в Івано-Франківську відбувся без жодних перешкод, не дивлячись на вкрай непросту ситуацію через війну в нашій державі. Як наголошують організатори і учасники заходу, маємо велику надію на те, що в наступному році він відбудеться в мирній Україні.

Читайте також
Репортажі “Побачити священне у буденному”: у Львові експонують унікальну фотовиставку про обличчя і молитву Єрусалиму
31 грудня, 15:15
Репортажі «Сутінки перед світанком…» ― історії про те, чому українців не здолати
31 грудня, 09:00
Репортажі Церква та держава: пошук оптимальної моделі для співпраці
31 грудня, 13:55
Репортажі У Римі підсумували понад 30-літній досвід підтримки Мальтійським Орденом України
31 грудня, 08:45