Created with Sketch.

В Одесі представили докази репресій комуністичного режиму проти РКЦ

26.08.2021, 16:10
Фото з відкриття виставки
Джерело фото: Олександра Чернеги

Протягом кількох тижнів у римо-католицькому костелі Успіння Пресвятої Богородиці Діви Марії в Одесі проходила виставка, присвячена пам'яті репресованого духовенства.

Ідея створення виставки «Репресії духовності» виникла рік тому, коли духовенство та ГО «Україна – це я» відкривали пам'ятний знак храму на честь святого Климентія, що був зруйнований у 36-му році більшовиками на Балківській.

«І на відкритті багатьох цікавило питання, як же склалася доля в ті роки багатьох священнослужителів в Одесі, Одеській області. І тоді було прийнято рішення підняти архівні документи. Завдяки тому, що вже відкриті архіви СБУ, ми змогли зробити запит і по інших містах», — розповідає кореспондентці РІСУ ініціатор виставки Олександр Чернега, очільник ГО «Україна — це я».

За словами пана Олександра, знайшли дуже цікаві відомості, наприклад, як проводили допити. Ці дані ніколи раніше не публікувалися. Справи служителів дуже сильно фальсифікувались. З них «робили» шпигунів, багато було неправдивих фактів.

Виставка у вигляді документів і коротких розповідей, була представлена на невеликих стендах.

На одному з таких стендів, розповідає Олександр Чернега, коротко описані історії священиків, подані документи допитів.

У 1936 році було заарештовано поляка Бортковського. Його розстріляли на 6-му км Овідіопільського шосе. Вже у 1959 році його дочка подає заяву на проведення розслідування причин смерті свого тата. Протягом такого слідства було встановлено, що усі допити велися поверхово, ніякими фактами не підтверджено провину скараного на смерть.

У документах зчаста траплялися звинувачення у шпіонажі, людина могла бути польським, японським шпигуном. Все, що завгодно, могло бути у вироку, розповідає дослідник.

«На самих стендах ви мали змогу бачити ці документи. Це справді було й не є вигадкою. Ми показали також початок репресій від 1917 року. Проголошення владою червоного терору, прийняття декрету про землю, який позбавив церкви усього, — веде екскурс пан Олександр. — А також відділення Церкви від держави, що дозволило не лише заборонити викладання й поширення Слова Божого у школах, але і будь-де».

Третім кроком «червоної чуми» було описати й вилучити церковне майно. Пошуковець розповідає про одного служителя, якому вдалося довідатися про час візиту до його храму. Цей священик під час служби роздав частину майна парафіянам. Коли комісія виявила відсутність речей, служителя арештували.

Архівні документи також відкрили дослідникам, що з церковного срібла й золота більшовитська влада чеканила монети. Приміщення костелів віддавалися під склади й спортзали.

Організатори висловлюють подяку Департаменту культури та релігії Одеської ОДА, особливо Ярославі Різниковій, та Генеральному консульству Республіки Польща в Одесі за допомогу в організації виставки. У консульстві запропонували перекласти матеріали виставки польською мовою і провести подібний захід у церквах Польщі.

Наразі вже 27 серпня планується відкриття виставки у Києві, згодом – Рівне, Львів, Каменець-Подільський.

Читайте також
Культура У Києві закликають владу перейменувати вулицю Лаврську на честь гетьмана Івана Мазепи
26 серпня, 10:08
Культура Анонс: сьогодні відбудеться Третій Колоквіум Ігоря Скочиляса “Візуальна культура домодерної київської традиції”
20.12.2024, 11:43
Культура Представники УПЦ МП навмисно блокують розкопки 3000-річного мегаполіса скіфів
29.11.2024, 11:19
Культура У Вишгороді відновили старовинний саркофаг ХІІ століття
17.10.2024, 12:30