Created with Sketch.

У Вишгороді відновили старовинний саркофаг ХІІ століття

17 жовтня, 12:30

У Вишгороді відновили історичний артефакт – старовинний пірофілітовий саркофаг ХІІ-ХІІІ століття.

Про це йдеться у пресрелізі Вишгородського історико-культурного заповідника (ВІКЗ), наданому Укрінформу.

«Днями на території храму святих страстотерпців Бориса і Гліба у Вишгороді відбулися роботи з демонтажу старовинного пірофілітового саркофага ХІІ-ХІІІ ст. зі старого дерев'яного каркаса і монтажу на новий металевий каркас з метою збереження цього історичного артефакту для майбутніх поколінь, зважаючи на крихкість цього матеріалу – овруцького шиферу», - йдеться у пресрелізі.

Зазначається, що саркофаг було випадково виявлено у 1853 р. на городі вишгородського священника Михайла Сікачинського поблизу Борисоглібського храму. Після побудови цегельного храму святих страстотерпців Бориса і Гліба у 1863 році за проєктом архітектора Костянтина Тона, саркофаг було встановлено біля північної стіни храму на постаменті. За радянської доби плити були розтягнуті по городах місцевими мешканцями й лише після реконструкції церкви в 1990-х рр. знайдені, зібрані та встановлені біля храму, але вже біля південної стіни.

«З часом саркофаг почав руйнуватися під впливом погодних умов та нестійкої дерев’яної основи, яка покосилася під вагою плит і ця ситуація могла спричинити ще більші руйнування. Тому у процесі здійснення пам’яткоохоронної діяльності Вишгородським історико-культурним заповідником було прийнято рішення розібрати саркофаг, оцифрувати та встановити на новий металевий каркас», - відзначають у ВІКЗ.

Споруджено гробницю з так званого овруцького шиферу чи пірофіліту, порізаного на плити, які скріплені залізними скобами. «Цей камінь є однією з найбільш рідкісних сланцевих порід і зустрічається лише в одному місці – на Овруцькому кряжі на півночі Житомирщини. Міцність матеріалу і легкість його обробки зумовили не лише широкий попит на вироби з пірофіліту в межах Київській Русі, але і їх експорт в інші країни. Шиферні саркофаги цього типу являли собою прямокутний ящик із шести плит і на теренах Русі були найпоширенішими», - йдеться у пресрелізі.

Читайте також
Культура Представники УПЦ МП навмисно блокують розкопки 3000-річного мегаполіса скіфів
17 жовтня, 11:19
Культура Під храмом у Мексиці знайшли вхід до "підземного світу"
17 жовтня, 15:57
Культура Львівський музей історії релігії створює унікальний онлайн-архів
17 жовтня, 14:43
Культура На Тернопільщині під час ремонту церкви знайшли старий бронзовий дзвін
17 жовтня, 13:25