Created with Sketch.

В Одесі відбулася урочиста церемонія початку будови нової Соборної мечеті

05.09.2021, 11:54
Закладення капсули
Джерело фото: Фото авторки

Будівництво розпочинають за адресою вул. Балківська, 128 А. Тут же в основу майбутнього фундаменту заклали «капсулу часу».

На цьому місці колись розташовувався молитовний будинок. За словами імама міста Одеси шейха Ільяса Умарова, нова мечеть вміщатиме понад тисячу віруючих і увійде в трійку найбільших мечетей України. Архітектура будівлі буде поєднувати східний і західний стилі.

«Це велике досягнення для мусульман і велика цінність. У місті є багато молитовних будинків, але таких, аби відповідали б усім вимогам ісламу – немає. І ця подія надзвичайно важлива. Наша спільнота – найперша в Одесі. Вона була заснована саме у цьому місці. Тут був двоповерховий будинок, старий, що не мав достатньо місця для усіх бажаючих молитися. У нас була мрія – збудувати мечеть. Було багато варіантів для закладення храмової споруди, проте наші віряни сказали, що їх серця прив'язані до цього місця. Тут історичний центр нашої громади».

На макеті присутні два мінарети. Мінарет – це така башта в архітектурі ісламу, з якої муедзин (служитель), або один з вірян (на якого імам покладає місію) закликає мусульман до молитви.

Раніше, як тільки стало відомо про будівництво, одеських мешканців прилеглих будинків хвилювало, що буде надто шумно зрання. У деяких одеських ЗМІ навіть писалося, що «за мусульманськими традиціями, заклик правовірних мусульман до намазу здійснюється двічі на день: о 4 годині ранку і о 23:00. І мовляв, при цьому мусульмани в технічному плані йдуть в ногу з часом, тому закликають з використанням звукопідсилюючої апаратури (є навіть спеціальні норми кількості децибел)». Висловлювалися навіть побоювання, що влада не буде реагувати належним чином і містянам буде дискомфортно за таких умов.

імам м.Одеси Ільяс Умаров

 

Імам спростував це. «Ми живимо зараз у часи, коли люди не почують, навіть, коли їх кличуть з мінарету. Наші мінарети будуть лише прикрашати мечеть. На цьому місці ми знаходимося близько двадцяти років. І ніколи, за весь цей час, до нас не було ніяких претензій. Ми не читаємо азан (традиційна молитва-заклик з мінарету, - прим. автора О. Г.) на весь голос. Лише у приміщенні, для тих, хто молиться. Ніяких колонок».

Мусульманська громада сподівається, що Соборна мечеть стане також архітектурним пам'ятником і центром духовності для 1,5 мільйонів віруючих України.

«Я проєктував сучасну мечеть. Вона має об'єднати тих, хто сповідує іслам. Мечеть буде сучасна, красива, функціональна й для усіх», — розповідає головний архітектор Етем Коч. Він народився у Туреччині, але вже 18 років працює у Києві.

За словами проєктувальника, окремі елементи будуть виготовлятися у Туреччині спеціалістами, досвідченими саме у дизайні храмових споруд. Краще від них – ніхто не зробить, впевнений пан Коч.

Українські мусульманки

 

Будівництво хочуть розпочати вже цієї осені і закінчити, приблизно, через півтора року.

На урочистостях були присутні як гості з-за кордону, так і представники місцевої влади.

Високоповажні гості

 

Зокрема, представники мусульманських країн - посол Індонезії Юдді Хріснанді, посол Іраку Бакир Ахмед Азіз аль-Джаф і посол Ірану Манучехр Морада.

У церемонії закладки капсули взяли участь верховний муфтій Духовного управління мусульман України Ахмед Тамім, заступник голови Одеської облради Олег Радковський, заступник директора департаменту культури ОДА Ярослава Різникова, представники мусульманської громади міста.

Відвідав свято і представник християнської церкви. У своєму виступі священик Української Греко-Католицької Церкви отець Ігор підкреслив міжрелігійну єдність, сказавши, що « мусульмани і християни — діти одного батька Авраама».

Усім присутнім гостям при закладці капсули були видані каски та кельми. Це мало символізувати приналежність цих осіб до будівництва мечеті. Кожен із запрошених по-черзі поклав розчин в отвір з капсулою.

Протягом усього заходу очільники одеської спільноти неодноразово підкреслювали, що саме Одеса завжди була багатонаціональним містом, а прихильники ісламу — невід'ємна частина українського народу, категорично засуджують війни й тероризм, а також готова працювати, аби Україна зайняла почесне місце на міжнародній арені.

Макети мечеті отримали запрошені гості

 

Читайте також
Репортажі Прочитати Шептицького по-новому: у Львові представили збірку праць митрополита Андрея на суспільно-політичну і міжцерковну тематику
05 вересня, 11:35
Репортажі «Слова, які набули змісту»: в Івано-Франківську відкрили виставку графіки Нікіти Тітова
05 вересня, 09:00
Репортажі «Свою людськість конвертувати у людяність»: підсумки міжнародної конференція про український досвід війни, громадянської стійкості і суспільної культури
05 вересня, 13:00
Репортажі Крик про Крим. До Міжнародного кримінального суду передали докази злочинів проти людства, скоєні РФ
05 вересня, 12:45