Через майже сторіччя один з найдавніших євангелічно-лютеранських соборів України знову відчинив свої двері для парафіян. Відтепер одеська кірха ім. Святого Павла здатна вмістити понад 500 людей, у її приміщенні будуть проходити органні концерти виконавців з усього світу, а освітленням будівлі керує сучасна система «розумний будинок».
Трагічна історія зі щасливим кінцем.
Багато поколінь одеситів майже змирилися з видом облізлого кістяка – колись найкрасивішої будівлі кірхи ім. Святого Павла в центрі міста на вулиці Новосільського.
Кірху побудували 1827-го року. 1937 року храм закрили. У радянські роки з церкви зняли хрест і використовували її як бібліотеку, фізкультурний зал, а потім і склад. Німцям достеменно відомо, що в будинку кірхи розстрілювали неугодних. Та й сам будинок збиралися знести. Але культурна й студентська громадськість міста врятувала кірху від такої долі. «В одеській консерваторії (знаходиться напроти будинку кірхи – авт.) зараз працює професор Юрій Борисович Дикий. Студентом він очолив ініціативну групу, яка виступила проти знесення кірхи, — згадує історію старший церковний радник у відставці й «хрещений батько» відродженої кірхи Клаус Ріпці. — Проти руйнування будинку виступали багато одеських діячів культури. Вони поїхали в Москву, де домоглися зустрічі з міністром культури того часу Катериною Фурцевою. І Фурцева сказала – ні зносу».
1976-го кірху підпалили, будинок повністю вигорів, а винних так і не знайшли. Час від часу Вишами та підприємствами міста прокочувалася хвиля пожертвувань на відновлення пам'ятника архітектури. Однак до кінця 90-х років минулого століття загальний фізичний знос будинку перевищив 80%. 2005 року за реконструкцію кірхи узялися німці.
На відновлення будинку пішло 7 млн. євро. Дві третини цієї суми надала Лютеранська церква землі Баварія, певний внесок зробили уряди цієї землі та самої Німеччини. Тільки 300 тис. — це пожертвування приватних осіб. Вони пішли на дзвони, орган і оплату роботи маляра. Внутрішнє приміщення церкви розписував відомий німецький маляр Тобіас Каммерер. «Враховуючи традиційні канони, художники орієнтуються на сучасність і навіть намагаються зазирнути в майбутнє», — інтригуюче описав свою роботу майстер. «Червоний, синій і золотий кольори орхи символізують трійцю», — пояснив художник розпис кірхи.
Центральним елементом внутрішнього оздоблення є розп'яття. Коло ніг Ісуса — фігури святого Павла й Петра. На стелі Тобіас зобразив море й корабель у вигляді церкви з вітрилами. Його щогли перетинаються у формі хреста. Картину Клаус Ріпці називає символічною: «Святий Павло багато подорожував, на човнах». Крім того, не варто забувати, що Одеса – морське місто, а сама кірха слугувала раніше маяком для мореплавців. Адже її хрест було видно здалеку. Зараз ландшафт міста змінився і сучасні моряки вже не мають потреби в таких лоцманських орієнтирах, однак німці вирішили зробити хрест світним.
Внутрішнє оздоблення.
Однак повернемося до внутрішнього оздоблення. Коло сріблястого алькову усередині кірхи — ікона Богоматері приблизно кінця XVIII століття. «Цю ікону подарувала одеситка. У радянські роки вона винесла її із церкви в Західній Україні, і всі ці роки переховувала в себе вдома», - розповів Клаус Ріпці.
Усередині кірхи розставили свічники, виконані у вигляді сувоїв із прадавніми письменами. Вівтар і купіль зібрали зі старих каменів кірхи.
Крім того, німці подбали про те, щоб будинок відповідав усім сучасним вимогам, у тому числі, у питаннях енергозбереження. «Спеціальна установка забезпечить електроенергією та теплом, — розповів Освальд. — Ми використовували енергозберігаючі лампочки, додатково утеплили фасад. Будівля керується системою «розумний будинок»».
Незважаючи на сучасні підходи, кірха зберегла свій старовинний вигляд. Правда, трохи втратила в розмірах. Через повне руйнування священного місця — апсиди, будинок довелося вкоротити на третину. На місці апсиди закінчується будівництво культурно-просвітницього центру. Сюди планує переїхати місцеве представництво нацменшини, благодійна організація Баварський дім, а частину офісів планують здавати в оренду.
Відкривши масивні дерев’яні двері з елементами кування, кожний, хто заходить у церкву, опиняється перед скляними дверима, на яких дев’ятьма мовами написано «Мир з вами».
Німці передрікають кірсі великий інтерес із боку туристів. Відкриття собору стало справжнім святом, яке тривало майже тиждень. На перше богослужіння в храмі прибув бургомістр землі Баварія, який презентував оновленій кірсі 250 кущів троянд. У міському саду відіграв духовий оркестр, а в самій кірсі пройшов урочистий концерт із виконанням творів І.С. Баха.