Created with Sketch.

«В огні сеї страшної війни виковуєся красша для нас доля», – думки Андрея Шептицького для воєнного часу

01.11.2022, 16:50

«Не тільки у глибокому середньовіччі, але й найімовірніше, також у майбутньому український Київ відіграватиме для цілої Західної Европи велику роль, можливо, вирішальну роль», – митрополит Андрей Шептицький.

Джерело: УКУ

«Я знайшов у Шептицького цю фразу, яка сповнила мене великою надією, – пише Мирослав Маринович. – Ці слова були сказані тоді, коли про український Київ ще мови не було. Ще Україна не була незалежною, а він уже бачив, якою великою може бути її роль у світі. Дай, Боже, щоб наші уми і серця сповнилися цими ідеями Шептицького і щоб ми справді зробили український Київ і всю Україну важливою землею для всього світу».

Митрополит Андрей Шептицький

 

1 листопада минає 78 років з дня смерті предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви, митрополита Галицького та Архиєпископа Львівського Андрея Шептицького.

Маючи духовний сан, митрополит був вмілим дипломатом, економістом, щедрим меценатом, етнархом. «Сповняючи обов’язки любові до ближнього, приставав я з моїми вірними у справедливих національних прагненнях, роблячи себе всім для всіх, щоб їх спасти; обороняв я їх також перед несправедливостями», – писав Шептицький.

Визначальними тут є слова «роблячи себе всім для всіх, щоб їх спасти» – наголошує у своїй книзі «Митрополит Андрей Шептицький і принцип “позитивної суми”»

Мирослав Маринович. Вони є парафразом відомих слів апостола Павла: «Взяти собі ці слова за взірець почесно для кожного християнського місіонера, хоч, будьмо справедливі, далеко не кожному вдавалося втілити їх у життя».

В гостях у митрополита греко-католицької церкви Андрея Шептицького (сидить по центру), Ярослав Панчишин (зліва від митрополита), Ярослава Полюга (справа від митрополита), інші невідомі, с. Підлюте, Долинського повіту Станіславівського воєводства во, 29 липня 1937 р. Особистий архів Любомира Полюги

 

Митрополит Андрей Шептицкий служив своєму народові як духовний провідник майже пів століття. «Він жив у турбулентні часи, – пише у передмові до книги американський бізнес-мислитель українського походження Адріан Сливоцький, – і був найбільш далекоглядним і непохитним моральним авторитетом своєї доби. Не лише для свого народу, а й для всіх народів світу».

Серед іншого Андрей Шептицький був засновником Львівської богословської академії, правонаступником якої є Український католицький університет.

Богословська семінарія на святі Св.Духа, Львів, 1933 р. Особистий архів о. Богдана Нуда

 

До дня пам’яті митрополита ми зібрали для вас кілька цитат, які, сподіваємося, стануть доброю нагодою ближче пізнати діяльність цього Великого Українця: «Український Народ мусить у тій історичній хвилині показати, що має досить почуття авторитету, солідарності й життєвої сили, щоб заслужити на таке становище посеред народів Європи, в якому міг би розвинути усі Богом дані сили. Карністю і солідарністю, совісним сповнення обов’язку доведіть, що Ви дозріли до Державного Життя».

Про єдність

Про війну

Андрей Шептицький у Словітському монастирі, 1930-ті рр. Особистий архів Назара Демського

 

Про молитву

Візит Андрея Шептицького на Знесіння, Львів, 1930-ті рр. Особистий архів Наталії Лакіш

 

Про любов до Батьківщини

Про спільне благо

Про справедливий мир

Ярослава Полюга дарує квіти митрополиту Андрею Шептицькому, с. Підлюте, Долинського повіту Станіславівського воєводства, 29 липня 1937 р. Особистий архів Любомира Полюги

 

Заклик до майбутніх поколінь

 
Зустріч з митр. Андреєм Шептицьким (сидить посеред дітей) на площі “Сокола-Батька”, Львів, 1935 р. У першому ряді знизу зліва направо: друга Іванка Олійовська (їсть траву), Інцьо Кусик (Куцик), Люба Вертипорох, шоста Стефанія Вертипорох (у вінку, в дівоцтві Гасова), за нею третя Марія Олійовська. Особистий архів Марії Олійовської

 

Для матеріалу використано цитати:
– з книги Мирослава Мариновича «Митрополит Андрей Шептицький і принцип “позитивної суми”»

– зі статті «Андрей Шептицький: християнські розв’язки одвічних проблем», Збруч.

Також рекомендуємо подивитися 10 коротких відео проректора УКУ Мирослава Мариновича про думки та засади митрополита щодо економіки, патріотизму, лідерства та влади, які були записані у межах проєкту «Бієнале Шептицький».

 

Читайте також
Краєзнавство-дайджест Новатор у сакральному мистецтві: про українського художника Модеста Сосенка
Вчора, 10:00