• Головна
  • Моніторинг
  • В.Р. Легойда: Відсутність політичного тиску створює умови, за яких проблема церковного розколу в Україні може бути вирішена...

В.Р. Легойда: Відсутність політичного тиску створює умови, за яких проблема церковного розколу в Україні може бути вирішена

23.07.2011, 12:55

Про намічену на кінець липня поїздку Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила в Україну, про ситуацію в цій країні та про майбутню зустріч Предстоятелів Руської та Грузинської Церков в інтерв'ю спеціальному кореспонденту «Комсомольської правди» (випуск від 14.07.2011) Борису Клину розповів голова Синодального інформаційного відділу Руської Православної Церкви В. Р. Легойда.

Про намічену на кінець липня поїздку Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила в Україну, про ситуацію в цій країні та про майбутню зустріч Предстоятелів Руської та Грузинської Церков в інтерв'ю спеціальному кореспонденту «Комсомольської правди» (випуск від 14.07.2011) Борису Клину розповів голова Синодального інформаційного відділу Руської Православної Церкви В. Р. Легойда.

— Яка сьогодні релігійно-політична ситуація на Україні? Які зміни відбулися в цій сфері життя з приходом до влади президента Януковича?

— Сучасна ситуація відрізняється відсутністю політичного тиску на релігійні організації. Власне, це і є, на мій погляд, головною зміною, що сталася в релігійному житті України після зміни влади. Усім відомо, що трагедія розколу в Православній Церкві на Україні багато в чому була пов'язана з політичними амбіціями і викликана політичними мотивами. Але ж зцілення, вирішення виниклих церковних проблем можливе тільки всередині самого церковного організму. І саме відсутність політичного тиску створює умови, за яких ситуація з розколом може бути вирішена.

— Патріарх Кирил, приїжджаючи на Україну, зустрічається з главою держави. Чи заплановано таку зустріч на цей раз, якщо заплановано, то які питання Предстоятель має намір обговорити з президентом Януковичем?

— Дійсно, як правило, відвідуючи свою українську паству, Святіший Патріарх зустрічається і з керівниками держави. Ці зустрічі важливі, оскільки Православна Церква відіграє дуже велику роль у житті сучасної України. Не виключаю, що така зустріч відбудеться під час найближчого візиту Святішого Патріарха.

Що стосується питань, то, як правило, порядок денний подібних зустрічей і визначається тією важливістю, яку відіграє Церква в житті людей. Цей порядок денний пов'язаний зі створенням умов, необхідних для того, щоб Церква могла максимально ефективно реалізовувати свої функції, в тому числі й соціальні. Крім того, Святішого Патріарха з Віктором Федоровичем пов'язують давні відносини, і, думаю, що їм завжди є про що поговорити.

— Напередодні недавнього Собору УПЦ МП і після нього надходили суперечливі повідомлення щодо ухвалених на ньому рішень. Зокрема, чи дійсно УПЦ МП дрейфує в бік автокефалії? Що там насправді трапилося?

— Відповідаючи на лист

Вважаю, що делегати Собору і керувалися Патріаршим благословенням. Собор підтвердив єдність нашої Церкви й готовність до подолання розколу. Разом із тим, були деякі процедурні складності, наскільки ми можемо судити на відстані. Але я думаю, їх так чи інакше буде розв'язано. Важливим рішенням Собору єпископів у Києві стало створення особливої комісії, яка в період до наступного Собору має детально вивчити пропозиції, що надійшли, і знайти рішення щодо питань, які викликають сьогодні різні думки.

— Патріарх-Католикос Грузії Ілія повідомив, що 26 липня зустрінеться з Патріархом Кирилом на Україні. Місце зустрічі продиктоване дипломатичними міркуваннями? Патріарх Кирил не відвідає Грузію, поки президентом залишається Саакашвілі?

— Руська Православна Церква, як відомо, не обмежена кордонами Російської Федерації. Гадаю, що запрошуючи в ці дні до Києва Предстоятеля Грузинської Православної Церкви (запрошення, звичайно, було відправлено також і українською стороною), Святіший Патріарх Кирил прийняв символічне й красиве рішення: адже в Москві Патріарх-Католикос Ілія бував багато разів. Візит Грузинського Католикоса до української столиці дозволить двом Патріархам відсвяткувати разом День Хрещення Русі, день святого князя Володимира та іменин Предстоятеля Української Православної Церкви в тому самому місці, де первісне Хрещення Русі й відбулося на берегах Дніпра. Патріархів пов'язують давні дружні стосунки. Наші Церкви — Руська й Грузинська — багато зробили і роблять все для того, щоб подолати напругу, яка існує сьогодні в міждержавних відносинах, на політичному рівні. Адже наші народи мають довгу історію дружніх, братських відносин. І Святіший Патріарх Кирил зробить все можливе для того, щоб зміцнити цей багатовіковий взаємозв'язок.

— Немає сумнівів, що під час переговорів обговорюватиметься ситуація в Абхазії та Південній Осетії. Це канонічні території ГПЦ. Але через політичні причини Грузинська Церква їх не контролює. Чи є у РПЦ пропозиції щодо врегулювання ситуації?

— Ситуація там дійсно непроста. І саме тому не хотів би забігати вперед і озвучувати будь-які припущення напередодні зустрічі двох Патріархів.

— На території Абхазії виник конфлікт між православними священиками — групою Апліа й групою Дбара. У чому його причина, з точки зору РПЦ?

— Я б не став у даному випадку говорити про якийсь конфлікт груп. Відомо, що отця Віссаріона Апліа підтримує переважна більшість абхазького духовенства. Але очевидно, що дії, які були вчинені бунтівними абхазькими священиками, ієромонахами Дорофєєм (Дбаром) і Андрієм (Ампаром), здійснювалися в порушення канонів Православної Церкви. Не виключаю, що причини такої поведінки кореняться насамперед в особистих амбіціях, внаслідок яких, як правило, людина починає дбати не про благо людей, а про задоволення особистих інтересів. Ми сподіваємося, що в Абхазії буде відновлено мир і взаєморозуміння в середовищі духовенства й мирян, а з часом буде знайдено і прийнятне для всіх сторін рішення складної проблеми канонічного положення Православної Церкви в Абхазії. Дуже важливо, особливо в кавказькому регіоні, щоб Церква була носієм примирення й добросусідства народів, а не джерелом конфліктів.

«Комсомольська правда» (випуск від 14.07.2011) / Patriarchia.ru, 14 липня 2011 року