В УГКЦ провели курс навчання з превенції насильства над неповнолітніми

29 травня, 12:00
Суспільство
Учасники курсу у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії - фото 1
Учасники курсу у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії
Джерело фото: Фейсбук
Центр гідності дитини УКУ завершив навчальний курс із превенції насильства над неповнолітніми та вразливими особами в усіх єпархіях та екзархатах Української Греко-Католицької Церкви в Україні. Вдалося охопити 70% священиків УГКЦ.

Згідно з документом «Норми та принципи захисту неповнолітніх та вразливих осіб у душпастирській діяльності УГКЦ в Україні», затвердженим в 2022 році на Архиєрейському Синоді, священики кожної єпархії та екзархату УГКЦ в Україні мають пройти навчання про попередження насильства над дітьми. В межах цих безпекових політик Центр гідності дитини Українського католицького університету з жовтня 2022-го року проводив такі формації для усіх єпархій УГКЦ. Лекції читали керівниця проєктів і програм Іванка Рудакевич та єромонах-студит, психолог Сава Масник.

«Важливо, що ці навчання відбувалися у середовищі священників однієї чи кількох єпархій, — розповіла Іванка Рудакевич. — Ми приїздили фактично на цілий день, багато спілкувалися з учасниками. Це була відкрита платформа, щоб поставити запитання, висловити думку чи сумнів, поділитися досвідом. І це дуже добре, бо про тему насилля над дітьми зазвичай взагалі не говорять, ніби такого не існує».

Іванка Рудакевич - фото 135044
Іванка Рудакевич

 

Навчання відбувалося за сприяння місцевих єпископів наживо і також онлайн. Таким чином вдалося охопити духовенство екзархатів у прифронтових зонах.

«Дбання про дітей — це наслідування Христа. Діти є Церквою і майбутнім Церкви. Зустрічі з нашим духовенством були дуже важливі, хоч місцями і непрості. Отці мали можливість набратися більшої чутливості для створення безпечного середовища для неповнолітніх в Церкві. Служіння Істині може бути клопітке, але є виразом пожертви, особливо, коли йдеться про кривду над неповнолітніми. Тому важливе розуміння та надання допомоги у духовному, психологічному, юридично-канонічному, чи медичному аспектах», — зазначив єромонах Сава Масник.

Єромонах Сава Масник - фото 135045
Єромонах Сава Масник

 

Згідно з безпековими політиками УГКЦ таке навчання що два роки має пройти кожен священник. Через парохів чи призначених осіб на парафіях отримана інформація має бути поширена серед усіх учасників спільноти Церкви — працівників, волонтерів, батьків, дітей.

«Священник є тим, до кого дитина з досвідом скривдження може звернутися під час парафіяльних подій, табору, індивідуальної розмови чи сповіді. І важливо, щоб він розумів, як говорити з такою дитиною, як правильно реагувати, що є насиллям та які його наслідки», — додає Іванка Рудакевич.

Довідка: Центр гідності дитини УКУ працює над творенням культури, де гідність дитини є безумовною цінністю та сприяє формуванню безпечного середовища для дитини у сферах освіти, медицини і Церкви.

Питання захисту неповнолітніх було головною темою Синоду єпископів Української Греко-Католицької Церкви наприкінці 2019-го року. Тоді ж Синод оприлюднив послання щодо захисту від насильства дітей, неповнолітніх і вразливих осіб. Згодом від імені Синоду, Блаженніший Святослав звернувся до Українського католицького університету з проханням про створення осередку для навчання релігійних організацій та світських установ у питаннях захисту неповнолітніх та вразливих осіб. Свою роботу Центр розпочав у січні 2021 року.

Через сайт Центру гідності дитини УКУ можна зголосити випадки насилля щодо неповнолітніх та вразливих осіб заповнивши відповідну форму, а також скористатися телефонами відповідальних за зголошення на рівні єпархій чи Делегату від Архиєрейського Синоду УГКЦ.

Також ознайомитися із основними документами, якими керуються УГКЦ, щодо зловживання неповнолітніми, пройти курс «SAFEGUARDING. Безпека дитини в середовищі церкви», провести заняття із дітьми про безпеку, використовуючи «Інструктажі для безпеки дітей».

Центр гідності надає можливості й ресурси, що будуть корисними для всіх, хто працює з дітьми у середовищі церкви.