• Головна
  • Моніторинг
  • В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО)...

В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО)

11.02.2021, 14:25
В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО) - фото 1
Нахлаот - вважається одним з найцікавішим районом Єрусалима, що складається з понад 30-ти незалежних кварталів, так званих батеїв. Тут мешкають як багаті, так і бідні, релігійні євреї і богема. Загалом побудовано 80 синагог для представників 55 різних громад з усього світу.

Джерело: Mukachevo.net

Квартали, які будувалися в Нахлаоті, називалися по різному і були різним за своєю площею. Назви одних походили від імен відомих релігійних діячів, інші - від назв, зафіксованих у Торі. Або називали за географічною ознакою. Саме так був названий Батей-Мункач, адже його засновники походили з Мукачева (тоді Мункача).

Слід зазначити, що в кінці 19 століття Єрусалим став стрімко виходити за межі Старого Міста. Населення все більшало, місця у центрі для всіх не вистачало. Тоді Шмуель Салант (1816-1909) - головний ашкеназький рабин Єрусалиму з 1840 року - закликав будувати житлові квартали за його межами.

Нахлаот став одним з перших таких "нових" районів, де почали будуватися будинки, в тому числі переселенцями з інших країн.

В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО) - фото 66726

Було вирішено придбати ділянки землі, неподалік від вулиці Яффо. Шмуель Салант розіслав в громади діаспори листи з проханням про сприяння у будівництві. З-за кордону, в основному від американських євреїв, стали надходити кошти, з яких і фінансувалося будівництво житла.

Всього було побудовано понад 30 окремих кварталів, деякі з яких складалися з усього кількох будиночків.

Цікаво, що жителі будували свої квартали, як повністю закриті системи. Тобто входи і виходи яких заради безпеки завжди замикалися на ніч. Усередині двору будували водозбірник-колодязь. У кожному кварталі він свій власний.

В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО) - фото 66727

Останнім, у 1928 році, виник хасидський квартал Батей-Мункач (Batei Munkacs). Збудували його вихідці з Мукачева. Нині Батей-Мункач межує з вулицею Ізраель на півдні та іншим хасидським кварталом Батей-Ранд на півночі.

Засновником вважається головний мукачівський рабин Хаїм Елазар Шпіра (1871-1937). Тут мали мешкати хасиди родом з Мукачева.

В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО) - фото 66728

Землю було придбано в 1914 році двома хасидами, спеціально присланими рабином, але початок Першої світової війни зупинив плани будівництва. Продовжили його лише у кінці 1920-х років.

Через брак коштів було зведено лише три будівлі - дворядні будинки та синагога у центрі. Як і інші квартали будівлі розташовані навколо внутрішнього дворика, а синагога знаходиться у центрі. Кожна квартира мала власну кухню та ванну, дві кімнати, розташовані позаду. Було також передбачено, що кожен власник будинку матиме місце для невеличкого городу перед його квартирою.

В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО) - фото 66729

Спеціальне "Положення про сусідство", підписане мукачівським рабином під час його візиту до Палестини в 1930 році, вимагало зберегти цілісність цього району як хасидського анклаву.

Відповідно мешканці повинні були носити консервативний хасидський одяг, їм заборонялося голити бороду та палити. Як і представникам інших хасидів в Палестині, мукачівським хасидам було заборонено відправляти своїх дітей до шкіл, якими керують сіоністські педагоги. Мешканці повинні були також утримувати синагогу свого району.

 
В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО) - фото 66730

Згадується, що коли Хаїм Елазар Шпіра вперше відвідав Палестину навесні 1930 року, то для його прийому готувалися дуже ретельно. У п’ятницю ввечері був встановлений величезний тент на відкритому повітрі, сюди прибуло дуже багато гостей з усього Єрусалиму.

Слід зазначити, що хасиди з Мукача були відомі тим, що дуже різко протистояли сіоністського руху.

А влітку 1930 року в кварталі Батей-Мункач ледь не вирішилася доля всього Ізраїлю. Тоді ребе Шпіра вчергове приїхав з Угорщини. І був налаштований дуже рішуче. Ходили чутки про те, що на його зустрічі з іншим впливовим сефардським рабином Шломо Еліезером Альфандрі буде оголошено про прихід Месії. Однак сефардський мудрий старець на це своєї згоди не дав.

В Єрусалимі є квартал названий на честь Мукачева, заснований у 1928 році (ФОТО) - фото 66731

Розповідають, що мукачівський рабин був дуже обурений. І в чергове публічно послав прокльони сіоністам, які «оскверняють Землю Обітовану своїм нечистим землеробством і мерзотою івритських шкіл». В очікуванні можливої помсти за ці слова на вікні кімнати, в якій жив ребе Шпіра, були встановлені залізні віконниці. Їх і сьогодні можна побачити з боку вулиці Шомрон...

Сьогодні у Батей-Мункач проживає всього 30 сімей. Тут тече звичайне єрусалимське життя - приблизно як і сто років тому. Тут сушиться на мотузках білизна, грають діти, перемовляються з балкона на балкон господині. Щоправда деякі стіни вже "прикрашені" цілком сучасним графіті.

В район Нахлаот (вихідці з СНГ ще називають його часом "Нахалка") часто навідуються туристи, аби відчути неповторну атмосферу та почути цікаві розповіді. В тому числі довідуються і про історію Батей-Мункач та Мукачево.