Вчені виявили залишки старовинного поселення з 4 храмами - попередника  Дніпра

23.06.2020, 14:16
Культура
Археологи ведуть розкопки поблизу Дніпра - фото 1
Археологи ведуть розкопки поблизу Дніпра
Археологічна експедиція Національного історичного музею імені Яворницького проводить розкопки поселення кінця 18 століття на околиці селища Самарівка.

Поселення, яке знайшли археологи, фактично дало початок сучасному місту Дніпро, запевняють вчені. Про це інформує НВ.

Вчені виявили залишки старовинного поселення з 4 храмами - попередника  Дніпра - фото 52243

 

Як розповідають учасники розкопок в своєму блозі, заснування нинішніх Дніпра і Новомосковська — це досить заплутана історія. У 1776 році Азовський губернатор Василь Чертков за наказом князя Григорія Потьомкіна, особисто об'їжджає берега нижньої течії Самари в пошуках місцевості, де почнеться будівництво великого міста Катеринослава. Місце було вибрано при впадінні річки Кільчень у Самару (зараз це окраїна міста Підгороднє). У наступному році був затверджений проект майбутнього міста Катеринослава, почалося будівництво і його заселення, зводилися адміністративні і житлові будівлі, храми.

У 1782 році в місті налічувалося 2194 людини, в переважній більшості це були вивезені з Криму греки та вірмени. Було зведено 4 церкви: російська, грецька, вірменська і католицька. Також була побудована школа і губернське училище.

Але вже скоро стало зрозуміло, що ця місцевість є не придатною для будівництва міста. Це була низовина, яку часто заливали весняні паводки. У тому ж 1782 році головний катеринославський лікар Шенфогель показав: «за низинним своїм становищем вся ця місцевість шкідлива для здоров’я людей, незручна і згубна для економічно-господарського добробуту обивателів».

Вчені виявили залишки старовинного поселення з 4 храмами - попередника  Дніпра - фото 52244

 

З тих пір будівництво міста призупинилося і серед населення поповзли чутки про його перенесення. І дійсно в 1786 році за наказом того ж князя Г. Потьомкіна місто Катеринослав був перенесений на правий берег Дніпра в старовинну козацьку слободу Половицю. Саме це місто сьогодні відомий під назвою Дніпро.

Але виникло питання, що ж робити з першим Катеринославом, який вже був заселений. І питання вирішили — заснувати на місці першого Катеринослава нове місто Катеринославського намісництва — Новомосковськ. І все ж, місцевість, де стояло місто, була настільки непридатною для життя, з кожним роком місто порожніло, а скоро взагалі стало занедбаним.

Вчені виявили залишки старовинного поселення з 4 храмами - попередника  Дніпра - фото 52245

 

На прохання генерал-губернатора Катеринославського і Таврійського графа Зубова, імператриця Катерина II 26 вересня 1794 видає указ: «Граф Платон Александрович! По уважению причин, от вас предоставленных, дозволяем вам учинить перевод двух уездных городов Екатеринославского Наместничества Новомосковска и Алексополя, первого в местечко Новоселицу, а последнего в Царицанку с оставлением прежних сих городов названий».

На місці першого Катеринослава археологи знайшли фундаменти, цеглу, черепки. Також є і знахідки монет, пломб, печаток.

«Хоча в даному випадку, археологи знайшли б більше, виявивши це місце до пошукачів», — визнає учасник розкопок Костянтин Мешко.