«Собор Погінської Богородиці», «Храм Цариці Вервиці», «Різдво в Погоні» — це насправді тематичні назви ялинок, які протягом різдвяно-новорічних свят прикрашають базиліку Успіння Матері Божої в Погоні — відомому відпустовому, паломницькому центрі неподалік Івано-Франківська.
Назви ці пов’язані з кульками, якими оздоблені ялинки і на яких є ті чи інші зображення, пов’язані з біблійними сюжетами чи побутом. Таких скляних кульок є майже дві сотні. Виготовили їх і розписали івано-франківські майстрині.
«Ми маємо базиліку, яка включає два храми і на свята прикрашаємо їх ялинками, яких встановлюємо по дві у кожному, — розповідає ігумен Погінського монастиря отців-василіян отець Роман Мельник. — «Різдво в Погні» — це змальований на кожній іграшці-кульці на ялинці окремий сільський будинок, також храми, які тут є, в тому числі, наш. Тобто, усі споруди, які є в Погоні. Ялинку «Храм Цариці Вервиці» прикрашають іграшки, на яких зображені усі таїнства Вервиці, наприклад, Воскресіння, Вознесіння, Зіслання тощо. До слова, нижній собор наш теж присвячений саме Цариці Вервиці. У верхньому соборі теж дві ялинки, прикрашені зображеннями чудотворних ікон Богородиці, які є в Україні і світі. А ідея саме так прикрасити храми належить колишньому ігумену нашого монастиря отцю Никодиму Гуралюку».
Чи не найбільше тішаться такими цікавими ялинками місцеві жителі. Адже, як кажуть, такого, щоб у церкві було зображення їх осель, напевно, немає ніде.
«Мій будинок є зображений на кульці, яка прикрашає ялинку у храмі і щоразу приходячи сюди в час Різдва, з задоволенням знаходжу таку свою іграшку і тішуся тим, що бачу саме свій будинок, — ділиться жителька Погоні Галина Приходько. – Це таке своєрідне духовне піднесення: бачити зображення чогось рідного у такому святому місці. Гарно, що тут є також кожен будинок нашого села. Вдячні за це отцям, які все творять завдяки молитвам і підтримці Богородиці. Адже такої краси я ніколи не бачила більше ніде. Думаю, ні в Україні, ні в світі нічого подібного немає».
Побачили цікаві іграшки-кулі на ялинках в Погінській базиліці Успіння можна вже від свята св. Миколая і до Стрітення Господнього.
До слова, як ми раніше розповідали, саме тут, загалом, є чи не рекордна кількість зображень Богородиці в інтер’єрі.