Віце-прем’єр обговорив з Радою Церков створення Держслужби етнополітики і свободи совісті
Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко та Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій обговорили питання створення окремого спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері релігії та національностей.
Зустріч відбулася 16 травня в Будинку Уряду з метою обговорення ініціативи щодо створення Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, до компетенції якої пропонується віднести питання формування та реалізації державної політики у сфері релігії та у сферах міжнаціональних відносин й забезпечення прав національних меншин, повідомляє Інститут релігійної свободи.
“Створення такого органу, а вірніше його відновлення, стане дієвим кроком Уряду на шляху посилення інституційної спроможності державної політики у сферах релігії, міжнаціональних відносин, забезпечення прав національних меншин та гуманітарної політики України загалом”, – сказав Павло Розенко у ході зустрічі.
За його словами, питання відновлення окремого центрального органу виконавчої влади у справах національностей та релігій впродовж останніх років постійно порушували представники авторитетних міжнародних безпекових та правозахисних організацій.
Зі своєї сторони, члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій зауважили, що часті реорганізації державного органу у справах релігій не сприяють його ефективній роботі, а пропозиції міжнародних партнерів України з часом можуть змінюватися на протилежні – як це і сталося нині.
Попередньо релігійні діячі підтримали пропозицію створення Держслужби з етнополітики та свободи совісті. Після консультацій всередині Ради Церков до Уряду буде надіслано офіційного листа з цього приводу.
Члени ВРЦіРО зазначили, що Держслужба має діяти відповідно до законів України і не фаворитизувати жодну з конфесій. На переконання релігійних діячів, цей орган має діяти в інтересах релігійної свободи та плюралізму, надавати адміністративні послуги однаково швидко і якісно для будь-якої конфесії, без жодної дискримінації.
Крім цього, Держслужба з етнополітики та свободи совісті не повинна створювати дорадчі органи “колективної безвідповідальності”, коли рішення, які знаходяться в компетенції урядовців, підміняються рекомендаціями консультативних органів.
Головуючий у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій єпископ Віталій Кривицький подякував Кабінету Міністрів за проведені консультації з релігійною спільнотою з цього питання та за відкритість Уряду до діалогу та постійної практичної взаємодії з ВРЦіРО як інституцією громадянського суспільства.
Як повідомляв ІРС, у грудні 2010 року було ліквідовано Державний комітет України у справах національностей та релігій, функції якого було передано до реорганізованого Міністерства культури України.
У складі Мінкультури до цього часу функціонує Департамент у справах релігій та національностей, який здійснює державну реєстрацію окремих видів релігійних організацій, надає погодження на релігійну діяльність іноземців в Україні та здійснює інші повноваження відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».