Собор Паризької Богоматері, який з міркувань безпеки не може вмістити більше, аніж 4000 осіб, був заповнений вщерть. На церемонію інтронізації приїхали вірні і священики з усіх куточків екзархату, численні паломники з України, різних країн Європи та з Канади і США.
Український Нотр-дам
Собор Паризької Богоматері, який з міркувань безпеки не може вмістити більше, аніж 4000 осіб, був заповнений вщерть. На церемонію інтронізації приїхали вірні і священики з усіх куточків екзархату, численні паломники з України, різних країн Європи та з Канади і США.
Урочистості розпочались пішою ходою від катедри святого Володимира на вулиці Saint-Germain-des-Prés, осідку Апостольського екзарха, до собору Нотр-Дам. Рух вулицями Парижа не перекривали, а кількатисячну колону супроводжували лише двоє поліцейських. Індивідуальні групи паломників з синьо-жовтими прапорами стікалися до собору з усіх боків. Серед гостей були Катерина Ющенко, Ганна Герман, Петро Порошенко.
Чин інтронізації відбувався в Нотр-Дамі, тому що приміщення собору Святого Володимира надто мале. Інтронізації двох попередніх Апостольських екзархів Володимира (Маланчука) і Михаїла (Гринчишина) відбувалися у церкві Сен-Жермен-де-Пре, одному з найстарших храмів Парижа. Як зазначив о. Михайло Романюк, парох катедри святого Володимира, крісло-престіл (сідалище єпископа) було спеціально доставлене до Нотр-Дам, а після церемонії інтронізації перенесене до собору Святого Володимира.
Розділити урочистий у зворушливий момент з владикою приїхали не лише ректорат, працівники та студенти УКУ, а також представники бізнес-спільноти Львова. «Ми приїхали до Парижа розділити радість з владикою Борисом. Це знаменна подія не лише для Львова і кола друзів УКУ, а й для усієї громади України. Чим більше тут перебуваєш та дізнаєшся історію Франції, тим більше усе стає значимим», - зазначив Олег Денис, виконавчий віце-президент з адміністративних питань корпорації «СофтСерв».
Фінальною і дуже емоційною точкою «українізації Парижа» стало спонтанне виконання Гімну України після чину інтронізації під стінами Нотр-Дам.
Маленький екзархат, що має стати свідченням
На відкритості і свідченні як завданнях екзархату наголосив також Патріарх УГКЦ Святослав (Шевчук).
Патріарх Святослав також звернув увагу на те, що екзархат має стати важливим європейським інтелектуальним осередком УГКЦ. «Саме тут ми повинні ділитися нашою вірою та надією з усіма людьми. Показати молоде обличчя нашої Церкви, що має тисячолітню історію. Париж та Європа потребують цей екзархат», - наголосив він.
Напередодні інтронізації відбулася міжнародна наукова конференція «Церква в сучасних суспільствах Сходу та Заходу: Вразливість і свідчення», учасники якої обговорили питання ролі та місця УГКЦ в Західній Європі, міжцерковного діалогу та викликів, які стоять сьогодні перед церквою.
Офіційно екзархат, який було створено 1960 року, налічує 20000 вірних та має 16 священиків, які несуть відповідальність за душпастирство у п'яти країнах: Франції, Бельгії, Люксембурзі, Нідерландах і Швейцарії. Річний бюджет екзархату складає 50-60 тисяч євро. «Загалом наш екзархат у Франції налічує дев'ять священиків. Два найважливіших центри - це Париж і Люрд. У Бельгії є сім священиків, і там богослужіння та зустрічі з громадою відбуваються в римо-католицьких церквах. У Швейцарії, Нідерландах і Люксембурзі немає священиків, які там живуть постійно. Є два, які кілька разів на місяць відправляють службу греко-католикам українцям. Загалом, щоб іти назустріч вірянам, задовольняти їхні суто духовні і соціальні потреби, на території перелічених країн мало б бути 50 наших священиків. У місцях, де люди розпорошені по великій території, і їхня кількість становить від 10 до 50 осіб, непросто розгорнути інфраструктуру для задоволення релігійних духовних потреб. Але для нас це є пасторською стратегією», - розповів владика Борис в інтерв’ю Укрінформу.
Про пасторальну опіку також говорив на зустрічі з вірними екзархату (яка відбулась перед інтронізацією) Глава УГКЦ Святослав (Шевчук). «Найперше, що я хочу сказати – повірте, ваша Мати-Церква вас любить, про вас пам’ятає, за вас молиться, ви не є забуті і покинуті. Ми хочемо вам послужити. Будемо говорити про вас і ваші потреби на найвищому рівні – тут в Парижі, в Україні, та в багатьох країнах світу», - зазначив він, додавши, що деякі важливі для українців у Франції питання він обговорював напередодні з архиєпископом Парижа кардиналом Андре Вент-Труа.
Фото Олени Кулигіної та Мар'яни Карапінки.