Віктор Єленський: Патріарх Кирил вже давно перестав бути релігійним діячем

Віктор Єленський: Патріарх Кирил вже давно перестав бути релігійним діячем - фото 1
Віктор Єленський вважає, що Синод ПЦУ зробив правильно, коли звернувся до Вселенського Патріарха з проханням осудити на всеправославному рівні єретичну доктрину "русского міра". Однак втілити на практиці це прохання буде вкрай проблематично.

Про це він заявив в інтерв'ю Обозревателю.

"В принципі, з цього приводу є дискусії. Дехто вважає, що "русский мір" не є богословською доктриною. Немає документу, який би називався, умовно: "Богословське вчення про русский мір". Але за сукупністю всіх цих висловлювань, всіх цих начерків тощо дійсно є такий ідеологічний концепт, який з початком війни проти України перетворився на шовіністично-мілітарний. Саме це дало змогу великій кількості богословів визнати це вчення єретичним. Під цим документом вже підписалося понад тисячі богословів, священиків, мирян, багато підписів кліриків Константинопольського Патріархату, але дуже мало з самої Росії, тому що там голос проти війни звучить дуже тихо", - зазначив есперт.

"Богослови наполягають на тому, що остаточно визнати єрессю щось може лише собор Православної Церкви. Але, як ви розумієте, зібрати його – непроста штука", - додав він.

Водночас сам факт звернення ПЦУ до Варфоломія Єленський називає правильним.

"Я вважаю, що це правильний крок, хоча деякі оглядачі кажуть, що це неправильно, він поставив Патріарха в незручне становище… Я вважаю, що такий тиск повинен здійснюватися. В Європі дивляться на Кирила як на релігійного діяча, яким він вже давно не є.

Якщо говорити секулярною мовою, Кирил є очільником одного з міністерств середньої руки, яке вмонтоване в загальну державну машину РФ. І весь авторитет і весь соціальний капітал Кирила йому не належить. Це те, що йому делегував Кремль. І вся його потуга і міць – тільки те, що йому дав Кремль.

Кирил вже давно не знаходиться в тій позиції, в якій він був в 2009 році, коли прямо з Києва поїхав до Медвєдєва з Путіним і розповідав їм, як їм облаштовувати світовий устрій. Вони не знають, що робити з Україною, а він знає, бо його там тріумфально приймають – тощо. І тому він претендує на почесне місце в російській номенклатурі, одне з найпочесніших. Але ці часи давно минули. Якщо б вони схотіли, то з легкістю прибрали б його і все", - наголосив Віктор Єленський.