Нарешті, шановні читачі, в нас дійшли руки і до персонального проєкту митрополита Антонія (Паканича) під назвою "Вітражі".
Джерело: Телеграм-канал Монолог.здєсь
Цей "чудовий" YouTube-канал, відкритий у 2019 році, дуже активно працює і донині, видаючи матеріали з частотою на рівні "Першого Козацького". Зараз це переважно персональні відео владики Антонія з тлумаченням Святого Письма або розповідями про новомучєніков ХХ вєка його вишуканою російською мовою з неповторним закарпатським акцентом. В продуктивності від свого патрона не відстає і ведучий каналу Дєніс Лапін, ще відомий як "Дєніс у мікрафона", котрий знімає "аналітичні" відео стосовно УПЦ, ПЦУ та релігійних новин, тільки вже з московським акцентом. Але, крім цієї двоїци, на каналі достатньо контенту, щоб ясно побачити як під соусом екзегетики вірянам вливались проросійські наративи. То ж в цьому OSINT - матеріалі ми розкажемо Вам, що пропонує глядачам канал "Вітражі" та звідки до нього потрапив Дєніс Лапін. Поїхали!
Всі відеоматеріали на каналі дуже структуровані по списках відтворення, серед яких одразу ж виділяються екзегетичний блок митрополита Антонія, про який вже було написано вище. Але також на каналі є і чимало "історичних " матеріалів. Наприклад, свіжі відео історика Дмитра Вєдєнєєва, колишнього кдбіста, функціонера часів Януковича, що поширював російські наративи про Голодомор. Докладніше про Вєдєнєєва.
Більше того, там Ви можете послухати курс лекцій не менш одіозного любителя совка та росії - академіка Петра Толочко. Прикметно, що останнє відео - "Русскій мір" знято в грудні 2021 року, за пару місяців до повномасштабного вторгнення. В ньому Толочко намагається довести, що "рускій мір" це старовинна концепція, котра не має ніякого імперіалістичного забарвлення.
Окремий блок контенту "Вітражєй" - це відеоінтерв'ю, котрі проводив Дєніс Лапін. Там просто безодня проросійських персонажей різних видів: Олена Бондаренко, Олександр Попов, Дмитро Джангіров, Бистряков, Юрій Молчанов, Свєтлана Крюкова та ін.
Якщо політики Вам забагато, то на каналі є все для "естетів" та любителів емоцій. Розмови з письменником Дмітрієм Бураго, відомим київським русофілом, котрий всі мріє про відновлення "отношеній с расієй".
Більше того пан Бураго навіть удостоєний російської "почотной грамоти правітєльсьвєнной комісіі по дєлам соотєчєствєнніков за рубєжом". Ось можете самі знайти його у списку.
Якщо Ви любите послухати про "женский взгляд", то на каналі є відеоінтерв'ю матушки Вікторії Магільнай з різними гостями, переважно з Іонінської тусовки: психологинею Анною Льолік, ігуменієй Арсєнієй з Вільшанки чи театралкою Лєной Лазовіч. Все російською і с "традіціонной роллю жєнщіни".
Не відставав від своєї матушки і колишній ведучий Іонінської молодіжки о. Нікалай Магільний, адже в нього теж була на каналі власна передача.
В останньому випуску (травень 2022) - отець критикує суд Пентархії та розповідає про важливість альтернативної служби. Це все перед собором в Феофанії та під час російського вторгнення. Зараз чєта Магільних вже нічого не знімають на "Вітражах", бо виїхали в Ізраїль в травні 2022 року. Тепер мають тільки свої авторські проєкти для русскагаварящіх, а отця Нікалая на молодіжках в Іонінському замінив о. Георгій Гуляєв.
Тепер перейдемо до головного спікера та "аналітика" "Вітражей" - Дєніса Лапіна, він же "Дєніс у Мікрафона", - колись відомого донецького краєзнавця, журналіста та ревного протестанта. Але про все по-порядку. Як повідомляє "Русская народная лінія" Дєніс почав працювати на "Вітражах" з грудня 2019 року.
Але в підпорядкування Паканичу Лапін потрапив далеко не одразу. Про його бекграунд та погляди зараз і поговоримо.
Одразу можна сказати, що в ранніх 2000-них він був ревним протестантом. Денис Геннадійович Лапін з дружиною у 2006 році став одним з засновників протестантської громади "Церква Христова" у м. Шахтарськ Донецької області.
Тоді ж він став і директором протестантського благодійного фонду "Божі діти".
Загалом помітно як Дєніс любить благодійні фонди, адже одна з його журналістських ГО-шек "Міжнародна спілка незалежних журналістів" заснована аж двома благодійними фондами.
Як зазначає сам Лапін в своєму профілі LinkedIn він вчився на кафедрі філософії та релігієзнавства Донецького державного інституту штучного інтелекту в 2007 - 2011 роках, паралельно працюючи у РR-відділі Донецького християнського університету.
Але в Дєніса явно є журналістська освіта, яку як ми підозрюємо, він здобув раніше у 1990-х роках. Далі, видно, відбувся поворот до протестантизму та релігії - і він пішов отримувати вже цю освіту. Прикметно, що при інституті, де вчився Дєніс, в цей час працював Центр релігієзнавчих досліджень, котрий очолював відомий український діяч та майбутній бранець російських окупантів Ігор Козловський. Там же тоді працювали майбутній відомий муфтій Саїд Ісмагілов, релігієзнавець Руслан Халіков. Тобто, атмосфера на кафедрі була загалом проукраїнською та патріотичною.
Лапін виступає в Донецькому християнському університеті з семінарами по блогінгу і загалом, в 2011 році він ще явно сповідує протестантизм.
Але в 2013 році - Лапін переходить працювати на Донецьке обласне телебачення і цей час його фейсбук починає наповнюватись невпинною ностальгією за совком, ненавистю до проукраїнських сил, європейського курсу та "раскольніков-уніатов".
Паралельно Дєніс веде свій власний блог, де "аналізує" ситуацію в країні.
З початком російської анексії Криму та колотнечі місцевої вати при підтримці російських найманців в Донецьку, Дєніс намагається зробити все, "чтоб услишалі Данбас".
Лапін щиро не розуміє як можуть "русскіє хатєть вайни", і що ж це за вража кров така, про яку пише Шевченко. Видно русскіє для Дєніса - братья.
В квітні - травні 2014, коли росіяни почали війну на Сході України, Дєніс єдине про що переживає, це те, що Ярош буде президентом, а Руслана перенесе сюди гєй-парад.
Коли російські окупанти та місцеві сепаратисти утверджують свою владу в Донецьку, Дєніс спокійно розповідає місцеві новини та реалії нового життя, далі працюючи на регіональному телебаченні.
Далі життя в Донецьку при "маладой рєспублікє" стало таким яскравим, що Дєніс записує свої блоги вже в якійсь посадці. І в той же час, вперше помічаємо симпатії Дєніса до УПЦ.
Припускаємо, що саме в цей час Дєніс залишає Донецьк і переїздить до Києва, звідки їздить по "бєздуховной Європє".
З 2015 року Лапін живе в Києві, періодично катаючись до окупованого росіянами Донецька. В цей час він переживає за Олеся Бузину, бере участь у флешмобах о. Георгія Гуляєва і показує "жизнь в Данєцке" з привабливого боку.
Паралельно помічаємо традиційні українофобські пости Дєніса.
В столиці Дєніс як "істінний кієвлянін" робить репортажі з офісу "Яндекс-Украіна", плаче за Лєніним та Булгакавим.
Звісно, що як і всі подібні персонажі, Лапін страждає "побєдобесієм": Бєзсмєртниє палкі, дєди - оце от все.
В 2016 році Дєніс Лапін починає просувати цифрову платформу для "мобільної журналістики" Mymobstr. Користувачам пропонують знімати відео різних подій на мобільний та продавати його на цій платформі. Хочемо звернути Вашу увагу, які саме відео збирає Дєніс. Це контент про курортний сезон в Криму, пожежі на полігоні чи протести проти перейменування. Якраз те, що так потрібно для російської пропаганди та ФСБ.
Далі Дєніс переключається на YouTube і починає вести свій проєкт "TheMir" та блоги "Дєніс у мікрафона", де він розказує своє бачення подій на старий радянський мікрофон 1965 року. Зараз всі відео з каналу "TheMir" видалені, але по уривкам, які ще можна знайти в мережі зрозуміло, що Дєніс переважно критикував українську владу та канали Порошенка.
В якості керівника цього каналу в жовтні 2018 року Лапін побував на ефірі проросійського каналу "Klymenko тайм", який фінансували колишні регіонали часів Януковича, що втекли до росії. Ще в листопаді минулого року це відео було на ютубі, але зараз його видалили. Добре, що ми зберегли нотатки та скрін.
На відео - Дєніс розказує, як він шанує Бойка, Мураєва та Добкіна, але саме Бойка бачить кандидатом в президенти. Також стає зрозуміло, що в нього був якийсь конфлікт з іншою проросійською пропагандисткою Алєсєю Мєдвєдєвою. Звісно ж Лапін виступає проти закону про українську мову та проти надання Томосу Вселенським патріархом. Як релігієзнавець Дєніс заявляє, що УАПЦ має всього 20 храмів по всій Україні, що наводить сумнів стосовно його професійних навичок. Тобто, в 2018 році - Дєніс працює серед пулу проросійських медіа, котрі фінансуються колишніми регіоналами.
Мабуть проєкт "The Mir" виявився не дуже життєздатним або просто фінансування прикрили. Тому в 2019 році Дєніс дебютує на вищезгаданому каналі митр. Антонія (Паканича) "Вітражі", де веде аналітику, бере інтерв'ю, знімає відео, - робить левову частку роботи. Основний профіль Лапіна на каналі - пропаганда проти ПЦУ та медійний супровід "защіти храмов". В 2021 році - він учасник спеціального форуму представників захоплених парафій УПЦ.
Слід зазначити, що на відео помітно, що Дєніс явно має великий досвід в журналістиці. Подача, формулювання, інтонації, - все це він робить дуже якісно. "Вітражі" активно поширюються в соцмережах, і на кінець 2021 року мають 50 тис. підписників на YouTube.
Паралельно Дєніс веде свій телеграм - канал "Опиум для народа", котрий активно діє і нині.
Після повномасштабного вторгнення росії Дєніс на деякий час притих, але потім знову почав вести свої аналітичні випуски на "Вітражах" та вести свій канал в ютубі та телеграмі. Звісно в його соцмережах Ви не знайдете ні слова про російське вторгнення, проти патріарха Кіріла чи якийсь збір на ЗСУ. Навпаки, розкрита нашим каналом колишня працівниця СПЖ російська пропагандистка Єлєна Юфєрєва дуже радить своїм читачам канал Дєніса Лапіна.
Більше того, інший проросійський пропагандист з Кіпру - Алєксандр Бориславскій (Вазнєсєнскій) є одним з адмінів телеграм-каналу Лапіна. Ми впізнали його по смайлику та самовихвалянню.
По даним скрінам ще помітно, що Лапін дуже погано розбирається в православній літургії і сам пише, що бував у вівтарі лише при хрещенні. Нічого, зате пропаганду Дєніс вміє робити якісно.
Зараз YouTube-канал "Вітражі" має 76 000 підписників і продовжує спокійно собі працювати і далі. Там регулярно публікують Паканича та аналітику Лапіна. Більше того, Лапін як експерт приняв участь в Берлінській зустрічі, котру організував портал "Baznica", де розповідав про страшні ганєнія на УПЦ в одній команді з іншими спікерами - Наталлєй Васілєвіч, Нікалаєм Мітрохіним та Алєксєєм Арєстовічєм.
Це звісно наводить на припущення, що міжнародна кампанія адвокації УПЦ має одного куратора та методичку, котра задіює усіх своїх агентів для різної аудиторії.
Як висновок, ми бачимо, що ручний YouTube-канал митрополита Антонія (Паканича) "Вітражі" під прикриттям тлумачення Євангелія та житій новомучєніков подає своїм глядачам цілий пул проросійських спікерів та їх проросійських наративів, поширюючи спотворений російською пропагандою погляд на історію та сучасні реалії.
Дільність керівника "Вітражєй" Дєніса Лапіна, котрий як було показано вище має явні проросійські погляди, несе деструктивний характер, сприяючі нагнітанню обстановки в Україні та зниженні підтримки нашої держави закордоном.
Закликаємо всіх максимально поширити цей матеріал! Можливо, розголос та громадське обговорення привернули увагу і профільної служби, котра точно матиме до Лапіна чи Паканіча набагато більше питань.